Tudi s pomočjo Olimpije do zmage v bitki s Fibo!

Rubrika: Evroliga

Okrožno sodišče v Münchnu, kjer je tudi sedež FIBA Europe, je ugodilo predlogu za izdajo začasne odredbe, podanemu s strani nekaterih košarkarskih klubov in združenj proti FIBA inFIBA Europe v zadevi sankcij proti klubom, ligam in reprezentancam. FIBA in FIBA Europe ne smeta sankcionirati ne klubov, lig, ne reprezenatnc zaradi nastopanja klubov v tekmovanjih,  ki niso pod njunim okriljem.

Podpisniki skupne tožbe v okviru katere je bil podan predlog za izdajo začasne odredbe proti FIBA in FIBA Europe, so:

  • Fenerbahce Spor Kulübu (Turčija)
  • Maccabi Tel Aviv Basketball Club (Izrael)
  • Olympiacos SFP (Grčija)
  • Real Madrid Club de Fútbol (Španija)
  • Club Baloncesto Gran Canaria Claret (Španija)
  • Košarkaski klub Olimpija Ljubljana (Slovenija)
  • Krepšinio Rytas (Litva)
  • Košarkarski klub Cedevita (Hrvaška)
  • Grono Sportowa Spolka Akcjnä (Poljska)
  • Balconesto Málaga (Španija)
  • Jadranska Košarkaska Asocijacija – Aba Liga j.t.d
  • Asociación de Clubs de Baloncestro (“ACB”)
  • Euroleague Properties S.A.
  • Euroleague Commercial Asssets S.A.

O tej problematiki pa je spregovoril tudi odvetnik Blaž Bolcar.

Kaj pomeni za evropsko klubsko košarko odločitev münchenskega sodišča?
„Sprejeta začasna odredba je pomembna predvsem zaradi tega, ker je sodišče jasno povedalo, da gre v konkretnem primeru za zlorabo monopolnega položaja FIBA in FIBA Europe. Njuno ravnanje v preteklih mesecih namreč predstavlja onemogočanje oziroma omejevanje konkurence na trgu organiziranja evropskih klubskih tekmovanj. Gre za zmago košarke. Za klube to pomeni, da bodo lahko igrali v tistem tekmovanju, ki si ga bodo sami izbrali (z izjemo državnih prvenstev). Na organizatorji tekmovanj, torej ECA-i ali FIBA-i, pa je, da svoja tekmovanja naredijo čim bolj privlačna za klube in jih tako pridobijo, da bodo igrali v njihovem tekmovanju.“

Govoriva o začasni odredbi. Kaj to sploh pomeni?
„Začasna odredba je časovno omejen ukrep zavarovanja, ki v konkretnem primeru omogoča ohranitev obstoječega stanja tekmovanj z namenom, da se prepreči nastanek hujših škodljivih posledic, ki bi jih za košarko in športni posel predstavljal suspenz s strani FIBA-e. Gre torej za stanje, ki bo veljalo do končne odločitve v tej zadevi. ECA je namreč skupaj z nekaterimi velikimi evropskimi klubi vložila na Okrožnem sodiščuv Munchenu tožbo proti FIBA-i oz. FIBA-i Europe. V praksi pa to pomeni, da zaenkrat na zemljevidu evropskih klubskih in reprezentančnih tekmovanj (ter OI in SP) velja “status quo”.“

Je bila odločitev sodišča sprejeta po hitrem postopku?
„Za odločanje v primerih, ko je vložen predlog za izdajo začasne odredbe, so vedno določeni krajši roki, in sicer ravno z namenom preprečitve nadaljnje škode.“

Kakšne možnosti ima Fiba, da se na to pritoži in uspe?
„FIBA in FIBA Europe imata seveda možnost pritožbe zoper takšno določitev sodišča. S konkretno vsebino tožbe, predloga za izdajo začasne odredbe in morebitne pritožbe, nisem seznanjen, zato je nemogoče napovedati končni sodni razplet, vendar pa je bila odločitev sodišča pričakovana vsaj v delu, ki govori o monopolnem položaju FIBA-e in njegovi zlorabi.“

Je Evroliga s to odločitvijo dobila vojno ali le bitko?
„Nedvomno le bitko. ECA se je takšnega pravnega sredstva poslužila predvsem zaradi “zavarovanja” letošnje sezone. Bistvenega oziroma odločilnega pomena bo v tem sporu predstavljala odločitev Evropske komisije, kjer pa se pričakuje zelo podobna odločitev, kot jo je sprejelo sodišče v Münchnu!“