Telemach: Izjemna partija Rizmana, Grosbasketu derbi v končnici

Presenečenja v 19. kolu Lige Telemach se nadaljujejo. V sredo je Šenčur ugnal Krko, v soboto pa so Hopsi na gostovanju, četudi so nastopili brez Gorana Jagodnika, premagali zasedbo Rogaške. Izjemno je srečanje odigral Jan Rozman, ki je dosegel 31 točk (3/4 za dve, 7/7 za tri) in sedem podaj. Rizmanov indeks učinkovitosti 42 je 8. najvišji po letu 2007.

Jan Rizman. foto: KZS

V Grosuplju se je odvijal derbi med domačini in gosti iz Laškega. Varovancem  je po zaostanku 8 točk ob polčasu v drugem uspel popoln preobrat in na koncu so slavili za točko (78:77). Mariborčani so se uspešno upirali vodilnemu moštvu Tajfuna, na koncu pa vseeno priznali poraz s 65:73.

Liga Telemach, 19. kolo

Sobota, 28. februar:
Rogaška – HOPSI POLZELA 93:97 (21:25, 26:25, 27:22, 19:25)
(Čebular 25 in 9 skokov, Bubnić 21 in 8 skokov; Rizman 31, Abramovič in Atanacković po 14)

Košarkarji Rogaške so si privoščili boleč poraz na poti v Ligo za prvaka, še posebej, ker je njihov najresnejši tekmec, Grosbasket, vpisal dve točki. Slatinčani so tako zdrsnili s petega mesta, še zadnjega, ki neposredno vodi v Ligo za prvaka, Hopsi, ki so nastopili brez poškodovanega Gorana Jagodnika, pa so s tretjo zmago v zadnjih štirih krogih potrdili visoke ambicije. Nesporni junak in kralj kola je Jan Rizman.

Polzeljani so nepričakovani dve točki osvojili v zadnjih minutah tekme, ki je bila kar 17-krat izenačena, moštvi pa sta se 12-krat izmenjali v vodstvu. V prvem polčasu sta obe moštvi blesteli v napadu; Rogaška je za dve točki zgrešila le tri poskuse (17:20), Hopsi pa so trojke metali 6:9. Posledično so gledalci že do polčasa videli skoraj 100 točk, podobno napadalno predstavo pa sta ekipi ponovili tudi v nadaljevanju.

Rogaška je do svoje najvišje prednosti na tekmi prišla pet minut pred koncem (87:80), vendar ji ta, podobno kot 93:88 (2:30 do konca), ni zadostovala za uspeh. Ni namreč računala na življenjsko predstavo Jana Rizmana, ki je z 31 točkami in rekordnim statističnim indeksom v tej sezoni Lige Telemach – 42 – postal nesporni kralj 19. kola. Zadel je vseh sedem poskusov za tri točke, za dve je metal 3:4, ob tem pa je zbral še sedem podaj in tri skoke. Zadnjih osem točk je dosegel v zadnjih 75 sekundah; najprej dve trojki, nato pa še dva prosta meta, ki sta vodstvo domačih 93:88 pretopila v zmago Hopsov s 97:93.

Damjan Novaković, trener Rogaške:
“Očitno je neigranje Gorana Jagodnika bolj pomagalo Hopsom kot nam, saj so bili naši igralci že vnaprej v mislih pri zmagi. O temu priča 40 točk do polčasa ter končnih 97 točk. Ne glede na vse smo se proti koncu tekme uspeli povzpeti na varnih sedem točk razlike, a po lastnih neumnostih in norih metih Jana Rizmana tekmo izgubili.

Vladimir Rizman, trener Hopsov Polzele:
“Fantje so se resnično držali vseh dogovorov iz slačilnice. Tekmo smo odigrali povsem neobremenjeno in brez poškodovanega Gorana Jagodnika. Prikazana košarka je bila res na visoki ravni, tudi gledalci pa so dobili tisto, zaradi česar hodijo na tekme, saj atraktivnih zabijanj in trojk ni manjkalo. Naša ekipa je vodila večino tekme, v danem trenutku pa nato zaostajala za šest točk. Igralci so me tedaj izjemno presenetili, saj niso predali, pač pa se pobrali, znova prešli v vodstvo in zmagali. Po tekmah nerad izpostavljam posameznike, a vsa čas Janu Rizmanu za to, kar je odigral danes. Rogaška nikakor ni slaba ekipa, pač pa ena tistih, ki spadajo med najboljše štiri zasedbe Lige Telemach! Čestitke tudi vsem ostalim članom naše ekipe za vrhunsko odigrano tekmo.

GROSBASKET – Zlatorog 78:77 (15:22, 20:21, 21:15, 22:19)
(Tomić 24 , Ž. Zagorac 22 in 10 skokov; Lapornik 17, S. Zagorac 14)

Košarkarji Grosbasketa so se prešerno veselili pomembne, enajste zmage v Ligi Telemach, ki jih je približala uvrstitvi med prvih pet ekip in v Ligo za prvaka. Dosegli so jo šele v izdihljajih tekme in to potem, ko so bili večji del srečanja v zaostanku.

Zlatorog, ki je nastopil brez Gorana Juraka, ki si je po finalu Pokala Spar vzel nekaj tednov za sanacijo poškodbe stopala, je po zaslugi dobrega metanja z razdalje dolgo časa narekoval ritem igre. V prvih dvajsetih minutah je dosegel sedem trojk iz 13 poskusov, lepo prednost glede na izenačenost ekip pa je imel nazadnje sredi tretje četrtine – 49:42.

A tedaj je na sceno stopil prvi igralec Grosbasketa Željko Zagorac. Dosegel je naslednjih sedem košev domačih, skupno samo v tretji četrtini je zbral 17 točk, in tako dobesedno sam pripeljal svojo ekipo v položaj za zmago. Na začetku zadnje četrtine so se mu pridružili še Matija Trampuš, Boban Tomić in Mensud Julević, tako da je Grosbasket z delnim izidom prešel v vodstvo 66:62. A tudi prednost 74:67 ni bila dovolj, saj se je Zlatorog dobrih sto sekund pred koncem znova prebil v vodstvo (77:76). Odločitev o zmagovalcu je tako padla v zadnjih 30 sekundah; Julević in Trampuš sta zadela po en prosti met, Miha Lapornik pa je zgrešil poskus za zmago Laščanov.

Teo Hojč, trener Grosbasketa:
“Za nami je tekma proti dobremu nasprotniku. Srečanje je bilo napeto vse do konca, srečnejši konec pa smo potegnili mi. V prvem polčasu nisem bil zadovoljen z našo igro v obrambi, a smo to v nadaljevanju popravili, posledično pa nam je stekel tudi napad. Jasno je, da ni lahko igrati proti taki ekipi, s takšnimi posamezniki, ki te prisilijo, da iz sebe iztisneš vse in še več. Kljub dobremu metu Zlatoroga z razdalje smo se vseeno držali dogovorjenih principov in tekmo pripeljali do zmage. Ta uspeh še ne pomeni, da smo uvrščeni v Ligo Telemach za prvaka, nam pa zagotovo daje dodatnega zagona pred končnico prvega dela državnega prvenstva. Pomembno je, da še naprej ostanemo osredotočeni, tdo delamo ter iz tedna v teden rastemo kot ekipa.”

Predrag Milović, trener Zlatoroga Laško:
“Znova smo uspeli premagati sami sebe. Osnovni razlog za neuspeh je ta, da smo Grosupeljčanom dopustili, da so po zgrešenih prostih metih prihajali do skokov, čeprav smo sami pri tem imeli tudi po dva košarkarja. Na koncu je srečanje odločila ena žoga, sreča je bila na strani Grosbasketa.

Maribor Nova KBM – TAJFUN 65:73 (16:16, 16:22, 18:22, 15:13)
(Rupnih (10 skokov) in Lopičić po 18; Držić 20, Clark 14)

Košarkarji Tajfuna so si po devetnajstem krogu že zagotovili prvo mesto v rednem delu Lige Telemach. V gosteh so premagali Maribor Novo KBM, zabeležili sedemnajsto zmago, do konca rednega dela pa imajo še dve tekmi; že v sredo doma s Krko, nato pa 18. marca znova doma proti Grosbasketu. Mariborčani na drugi strani so vknjižili trinajsti poraz, četrtega v nizu.

Gostitelji so bili enakovreden tekmec le v uvodni četrtini, nato pa so Šentjurčani prevzeli pobudo in rutinirano nadzorovali potek tekme. Trener Dejan Mihevc je dal priložnost vsem igralcem razen Milanu Sebiču in vsi so se tudi vpisali med strelce, pri Mariboru pa je v igro vstopilo le sedem igralcem, med njimi pa je izstopal Kayembe Tshiabu Ruphin, ki je dosegel 18 točk ob metu iz igre 8:10 ter zbral 10 skokov (indeks 30).

Andrej Kuzma, trener Maribora Nove KBM:
“Čestitke igralcem za zelo borbeno predstavo. Škoda, da nam zaradi kratke klopiTajfuna ni uspelo presenetiti. Hvala tudi Šentjurčanom za malo popusta. V nadaljevanju sezone jim želim vso srečo.”

Dejan Mihevc, trener Tajfuna:
“Čestitke fantom za zmago in korektno odigrano tekmo. Vesel sem, da so vsi naši košarkarji dobili priložnost in jo solidno izkoristili.