Telemach: Grosbasket v Ligi za prvaka, Helios presenetil Rogaško

Zasedba Helios Suns še naprej meša štrene ekipam, ki se borijo za nastop v Ligi Telemach za prvaka. Pred časom so načrte pokvarili Grosbasketu, ki je z zmago proti Portorožu (68:72) naposled le potrdil mesto med najboljšo peterico, tokrat pa so se na njihovem seznamu znašla Rogaška. Slatinčani so klonili s 87:95.

Liga Telemach, 20. kolo

Sobota, 7. marec:
HOPSI POLZELA – Maribor Nova KBM 105:68 (30:25, 22:16, 24:7, 29:20)
Atanacković 17 in 12 skokov, Mikulić 16; Ruphin 27 in 13 skokov, Lopičić 18 in 10 skokov)

Košarkarji Hopsov so suvereno zabeležili deveto zmago v Ligi Telemach, ki jih je pripeljala do petdesetodstotnega izkupička, hkrati pa jih ohranja v igri za uvrstitev v Ligo Telemach za prvaka. Za Polzeljane je bil to četrti uspeh na zadnjih petih tekmah, 105 doseženih točk pa je rekord te sezone Lige Telemach. Hopsi so nazadnje mejo stotih točk presegli pred skorajda tremi leti, tudi tedaj proti mariborskemu klubu.

Tudi če se Hopsi ne bodo uvrstili med prvih pet ekip, se lahko v igro za prvaka vključijo po drugem delu. V primeru uvrstitve v ligo za obstanek bodo s seboj prenesli vsaj šest zmag, še kakšno pa lahko dosežejo v zadnjih dveh krogih, ko bodo gostovali v Domžalah in doma sprejeli državne prvake iz Novega mesta.

Mariborčani, ki so po petem zaporednem porazu obsojeni na ligo za obstanek, niso bili dorasel tekmec zasedbi Vladimirja Rizmana. Ta je nastopila brez prvega strelca in skakalca ekipe Gorana Jagodnika, ki je prestopil v Union Olimpijo, in bila vseh štirideset minut boljši tekmec. Zmagovalca je odločila v tretji četrtini, ki jo je dobila s 24:7 in po kateri je vodila z 28 točkami prednosti.

Vladimir Rizman, trener Hopsov Polzela:
“Pričakovali smo težko tekmo. Prvih 20 minut je bilo precej izenačenih, saj nikakor nismo znali ustaviti Lopičića in Ruphina, ki sta skupaj dosegla 34 točk. Med odmorom smo se dogovorili, kaj moramo spremeniti, nasprotnikom so počasi že pohajale moči, mi pa smo takoj na začetku tretje četrtine nato napravili niz 10:0. S prikazanim v drugem polčasu sem zelo zadovoljen. Hopsi že od nekdaj slovijo kot ekipa, ki je dobra pri metu in tudi tokrat smo zadeli veliko trojk, ob dobrem izkoristku. Za uspeh je zaslužen kolektiv, za kar sem prav tako vesel, saj želim, da vsakič s svojo igro izstopa drug košarkar. Čestitke fantom za zmago, prav tako pa bi čestital Mariboru Novi KBM za dobro igro. Vsa čast tem fantom, da v situaciji, v kateri se nahajajo, še vedno igrajo borbeno in s toliko volje. Zahvalil bi se še vsem navijačem, ki so nas prišli podpirat.

Andrej Kuzma, trener Maribora Nove KBM:
Ob takšnem strelskem večeru domačinov bi danes na Polzeli izgubila tudi kakšna boljša ekipa kot mi. Čestitam jim za odlično tekmo. Na drugi strani smo mi odigrali zelo soliden prvi polčas v drugem pa povsem popustili. Nekateri igralci bodo morali pokazati, da si zaslužijo minutažo, ki jo dobivajo

HELIOS SUNS – Rogaška 95:87 (26:16, 29:28, 15:23, 26:20)
(Močnik 27, Pelko 21; Bubnić in Dimec po 19)

Košarkarji Heliosa so zabeležili tretjo zaporedno zmago, skupaj sedmo v Ligi Telemach, tako da še ohranjajo upanje za uvrstitev med osem najboljših preko lige za razvrstitev. Na drugi strani je Rogaška doživela drugi poraz v zadnjem tednu in ogrozila uvrstitev v najboljšo peterico, ki vodi v ligo za prvaka.

Dve zmagi proti ekipam iz zgornje polovice lige Telemach (Grosbasket, Rogaška) dokazujeta, da se Domžalčani po menjavi trenerja vračajo v zmagovalni ritem. Rogaško so v prvem polčasu presenetili z odličnim metom izza polkroga (8:10), v nadaljevanju, ko so gostje naredili preobrat in na začetku zadnje četrtine celo povedli, pa so se izkazali tudi z borbenostjo in kolektivno predstavo.

Jan Močnik je pet minut pred koncem z dvema zaporednima trojkama prekinil ravnotežje na tekmi (88:81), Kyle David Casey in Luka Vončina pa sta v odločilnih trenutkih ohranila mirno kri in tekmo na veselje kakšnih 500 gledalcev pripeljala do srečnega konca.

Gašper Okorn, trener Heliosa Suns:
“Pride večer, ko si strelsko fantastičen, a že takoj je treba pomisliti, da vedno ne tako. Takrat bo treba kaj odigrati tudi v obrambi. Vse prevečkrat smo tokrat zaradi tega končni razplet postavljali pod vprašaj. Toda po drugi strani je potrebno našim igralcem stopiti v bran. Treba je vedeti, da ne moremo pričakovati, da bodo v 15. minuti povedli za 17 točk in potem tekmo mirno kontrolirali do konca. Padec pride, tudi tokrat je, a smo ga uspeli pravočasno zaustaviti.

Damjan Novaković, trener Rogaške:
“Tekmo smo zgubili na podoben način kot tisto pred tednom dni doma. V prvem polčasu nas v obrambi ni bilo nikjer. Edino dobro smo v obrambi odigrali tretjo četrtino, ko smo prejeli 15 točk. Uspeli smo ujeti priključek, povesti, za kaj več pa nam je zmanjkalo moči in športne sreče. Čestitke Heliosu za zmago.

PORTOROŽ – Grosbasket 68:72 (11:15, 20:17, 15:8, 22:32)
(Hodžič 17, Ožbolt 12; Zagorac 21 in 13 skokov, Fon 13)

Gledalci v Luciji so bili priče zanimivi in izenačeni tekmi, na koncu pa so dve točki domov odnesli gostje iz Grosupljega. Zanje je to dvanajsta zmaga v Ligi Telemach, s katero so dve koli pred koncem potrdili uvrstitev v ligo za prvaka, za Portorožane pa je to prvi poraz po treh zmagah, med njimi proti Tajfunu in Krki.

A od uspeha proti državnim prvakom je minilo že skoraj en mesec in tako dolga odsotnost z igrišč – vmes je bil Portorož prost, hkrati pa je bil na sporedu še zaključni turnir Pokala Spar – se je gostiteljem poznala. Bili so v minimalnem zaostanku večji del tekme, se v tretji četrtini celo prebili do vodstva 45:35, v zadnjih desetih minutah pa jim je popustila zbranost in fizična pripravljenost, tako da je Grosbasket dosegel kar 32 točk, ali osem manj kot v prejšnjih 30 minutah.

Konstantin Subotić, trener Portoroža:
“Tokrat skozi srečanje enostavno nismo dovolj kontrole. Nasprotnik nam je večkrat vsilil svoj ritem igre in izkoristil naše slabe minute v zadnji četrtini. Ne glede na preobrat smo se uspeli še enkrat vrniti, a več kot to ni šlo. Pokazali smo največ, kar smo lahko. Grosbasket je prišel do zaslužene zmage, za katero mu čestitam. Gremo naprej, potrebno se je že pripraviti za naslednje tekme.”

Teo Hojč, trener Grosbasketa:
“Čestitke fantom, mojemu štabu in celemu klubu za uvrstitev v Ligo Telemach za prvaka. To je največji uspeh našega kluba na članskem nivoju. V tem trenutku smo že precej načeti in komaj zakrpamo vse rane do tekme. Vseeno so fantje še enkrat več pokazali karakter in zmagali pomembno težko tekmo. Ni enostavno zmagati proti Portorožu, še posebej ne v gosteh, saj ima dobro ekipo, ki jo vrsto let dobro vodi trener Subotić. Zdaj sta pred nami še dve tekmi, ki pravega rezultatskega pomena ne bosta imeli, a ju bomo vseeno korektno odigrali. Vmes se bomo skušali spočiti in pripraviti na tekme v liga za prvaka. Te bodo vsem velika nagrada za delo, ki ga opravljamo skozi celo sezono. Lepo je biti v družbi večjih klubov od sebe. Veselimo se, upam da polne, dvorane Brinje na tekmah, ki sledijo. Zahvalil bi se rad še našima navijaškima skupinama, ki sta nas prišli vzpodbujati na gostovanje. Verjamem, da se bomo skupaj veselili tudi v prihodnje.”