Tajfun neporažen v 2015, Laščani z zmago iz Domžal

Košarkarji Tajfuna leto 2014 zaključujejo z jubilejno 10. zmago na prav toliko tekmah Lige Telemach. Zadnjo so v 11. kolu dosegli na gostovanju v Grosupljem. Grosbasket je v drugi polovici zadnje četrtine zapretil, a so izkušeni posamezniki v gostujoči vrsti pravočasno rešili vprašanje zmagovalca. Šentjurčani so slavili zmago s 76:64.

“Podobno kot proti Šenčurju nam je do uspeha znova zmanjkalo nekaj malega,” je zapravljeno priložnost za prvi skalp proti največjemu presenečenju te sezone Lige Telemach dejal grosupeljski trener Teo Hojč. Četudi so se njegovi varovanci vodilni ekipi državnega prvenstva zoperstavili brez enega ključnih košarkarjev, organizatorja igre Bobana Tomića, ki okreva po izpahu ramena, so ji nudili dober odpor. Štiri minute in pol pred koncem tekme so se približali na 60:61, na kar je trojica Ceola Clark (6 točk, 4 podaje), Ivan Držić (13 točk) ter Đorđe Lelić (21 točk, 10 skokov) odgovorila z nizom 11:0 in dokončno zapečatila grosupeljsko usodo.

Po polovici rednega dela Lige Telemach se med prvo trojico sicer nahajajo kar tri ekipe s štajerskega konca. Tajfunu na drugem mestu z izkupičkom 8-2 sledi Zlatorog iz Laškega, Rogaška (7-3) pa je tretja. Laščani so vlogo favorita tokrat uspešno opravičili na gostovanju v Domžalah. Z odličnim začetkom ter na krilih Saše Zagorca (25 točk, 12 skokov) so vodili večji del srečanja, Helios Sunsem pa bližje kot na 59:63 ni uspelo priti. Precej lažje delo so imeli Slatničani, ki so doma Portorožane odpravili s 86:70.

Po začetni negotovosti pa je leto 2014 uspešno zaključila tudi zasedba Šenčurja Gorenjske gradbene družbe. Na svojo prvo zmago med prvoligaši je morala čakati 35 tekem, na zadnjih šestih tekmah pa je vknjižila kar pet zmag. Zadnjo je dosegla proti Elektri (59:70). Šoštanjčani kot edino moštvo ostajajo brez uspeha (0-10), najbližji tekmeci (Maribor Nova KBM, Hopsi Polzela in Portorož) pa ji bežijo že za tri zmage.

Liga Telemach, 11. kolo

Sobota, 20. december:

Elektra Šoštanj – ŠENČUR GGD 59:70 (9:18, 13:20, 20:15, 17:17)
Brčina, Zagorc (4 podaje) in Malus po 10; Jeršin 14, Zagorc, Pavić (7 skokov) in Finžgar (8 skokov) po 10

Elektra bo leto 2014 zaključila na zadnjem mestu lestvice Lige Telemach, ki neposredno vodi k izpadu v 2. SKL. Po polovici rednega dela prvenstva je še vedno brez zmage, najbližji tekmeci pa ji bežijo že za tri zmage.

Povsem drugačna pa je zgodba na Gorenjskem, kjer Šenčur Gorenjska gradbena družba preseneča iz tedna v teden. Zabeležil je četrto zaporedno zmago oziroma peto v tej sezoni, tako da je po uvodnih štirih porazih na začetku tekmovanja prišel do 50-odstotnega izkupička. Šenčur je v novembru in decembru med najbolj vročimi ekipami v ligi; na šestih tekmah je izgubil le enkrat in to proti vodilni ekipi Tajfunu.

Gostje so vprašanje zmagovalca v veliki meri odločili že v prvih dvajsetih minutah. Z dobljenim skokom (24:15), občutno bolj natančnim napadom (51/22 % iz igre) ter nizom razpoloženih igralcev so si do odmora priigrali 16 točk naskoka. Elektra je v prvem polčasu dosegla le devet košev iz igre, le dva več, kot so Gorenjci zadeli trojk.

V drugem polčasu se razmerje moči ni bistveno spremenilo. Gostje so izkušeno in rutinirano držali naskok, gostitelji pa niso spremenili pristopa in se kmalu sprijaznili z jubilejnim desetim porazom.

Jernej Kobale, trener Elektre Šoštanj:
“Prvi polčas smo odigrali, da ne rečem kaj drugega, izredno slabo. V drugem polčasu smo zaigrali bolje, bolj samozavestno, prišli do petih točk zaostanka, vendar nam rezultata zopet ni uspelo prevesiti v našo korist. Zaslužena zmaga Šenčurja.”

Igor Kešelj, trener Šenčurja Gorenjske gradbene prodaje:
“Tekmo smo odigrali disciplinirano v obrambi in napadu, zlasti v prvem polčasu. V drugem delu so se nam nasprotniki uspeli približati in nam želeli ogroziti zmago, a ta v nobenem trenutku ni bila vprašljiva, saj smo strnili vrste in srečanje mirno odigrali do konca. Čestitke fantom za prikazano igro, borbenost ter zelo dobro odigrano obrambo, s katero smo že drugo tekmo zapored prejeli manj kot 60 točk.”

ROGAŠKA – Portorož 86:70 (18:15, 28:19, 19:16, 21:20)
Boban in Čebular (4 podaje) po 21; Besedič in Modrić (12 skokov) po 14

Rogaška še naprej kaže dobro formo v Ligi Telemach. Tokrat je dosegla še šesto zmago na zadnjih sedmih tekmah, skupaj pa ima zdaj razmerje zmag in porazov 7-3. Na drugi strani imajo Portorožani, ki so igrali brez prvega strelca Alena Hodžića in Alena Katonarja, tri zmage in sedem porazov, a so še vedno varno oddaljeni od zadnjega mesta.

Domači košarkarji so hitro dali vedeti, da bodo Portorožani le stežka prišli do uspeha. Na začetku druge četrtine so se z delnim izidom 6:0 oddaljili na 24:15, v 13. minuti je bilo že 31:19, 12 točk pa je znašala prednost tudi ob polčasu.

S še naprej natančnim metom – v prvem polčasu so iz igre metali 63-odstotno – so domačini goste tudi v tretjem delu držali na varni razdalji, v zadnjih deset minut pa odšli z varnimi 15 točkami naskoka.

V teh desetih minutah je odpor gostov poniknil, gostitelji so zlahka polnili njihov koš (na koncu so imeli celo 68-odstoten met iz igre) in ko je Tadej Koštomaj sredi zadnje četrtine zadel za 80:55, je bilo vseh dvomov o zmagovalcu konec.

Najboljša strelca pri domačih sta bila Antonio Boban, ki je z 21 točkami popravil osebni rekord v tej sezoni in skoraj za trikrat presegel svoje povprečje, ter Sandi Čebular, ki se je z 21 točkami utrdil na vrhu najboljših strelcev prvenstva.

Damjan Novaković, trener Rogaške:
“Bili smo bistveno boljši nasprotnik od začetka do konca tekme ter se tako prebili
do zanesljive zmage. Čez teden smo imeli nekaj težav s poškodbami,a so vsi fantje stisnili zobe. Koledarsko leto tako zaključujemo uspešno.

Konstantin Subotić, trener Portoroža:
“Že pred tekmo smo vedeli, da nas v Rogaški Slatini čaka težko delo, saj ta velja za zelo neugoden teren. Mi tokrat razpoloženim domačinom nismo bili kos. Slatničani so imeli izjemen strelski večer, mi pa smo na drugi strani napravili preveč napak. Zadovoljen sem s pristopom. Borili smo se po najboljših močeh, a nasprotniki so bili tokrat za razred boljši in zasluženo zmagali.

Helios Suns – ZLATOROG  61:66 (8:17, 18:18, 16:16, 19:15)
Casey 14 (6 skokov), Fifolt 13; Zagorac 25 (12 skokov), Lapornik 16

Nadaljuje se kriza domžalskega prvoligaša po poškodbi prvega igralca Matica Rebca. Helios Suns je doživel tretji zaporedni poraz in po zadnji tekmi v koledarskem letu zdrsnil na izkupiček 4-6. Domžalčane v drugem delu rednega dela Lige Telemach čaka naporno delo, če želijo izpolniti zastavljeni cilj – uvrstitev v Ligo za prvaka.

Na drugi strani Zlatorog nadaljuje z uspešnimi predstavami in ostaja med glavnimi kandidati za eno od prvih petih mest, ki vodijo v boj za državnega prvaka. Varovanci trenerja Predraga Milovića na 14-dnevni odmor odhajajo s četrto zmago v nizu in izkupičkom 8-2.

Gostitelji so vodili le na začetku, nato pa so gostje prevzeli pobudo in že v 15. minuti povedli s 14 točkami naskoka. To razliko so ob odlični igri Saša Zagorca in Mihe Lapornika ohranili vse do zaključka, ko je Helios pritisnil na vse ali nič. V 38. minuti se je približal na 54:58, vendar so Laščani ohranili mirno kri in zasluženo prišli do zmage.

Zagorac je s statističnim indeksom 30 eden glavnih kandidatov MVP-ja 11. kroga. Dosegel je 25 točk ob metu 3:11 za dve točki, 4:5 za tri točke in 7:7 izza črte prostih metov. Ob tem je ujel še 12 odbitih žog.

Gregor Hafnar, trener Heliosa Domžal:
“Imeli smo slab in nervozen začetek tekme, v katerem smo zaporedoma izgubili nekaj žog in Zlatorog nam je ušel. Nasprotnike smo nato lovili, jim z zamenjavo obrambe povzročili kar nekaj težav in končno začeli igrati. Na koncu smo imeli nekaj možnosti za preobrat, a nam je zmanjkalo nekoliko športne sreče. Toda kar je, je. Zlatorog je zasluženo zmagal. Potrdil je vlogo favorita ter da ima bolj kompletno ter izkušenejšo ekipo. Na drugi strani smo mi plačali davek neizkušenosti. Tekmo smo sicer do konca odigrali borbeno in srčno, poskušali premagati Laščane, a nam je zmanjkala kakšna minuta igralnega časa.

Predrag Milović, trener Zlatoroga:
“Mislim, da smo povsem zasluženo premagali odlično zasedbo Helios Sunsev, saj smo nadzorovali rezultat. Pri nas se je čutila ogromna utrujenost, saj je bila to naša tretja tekma v tednu dni. Vsem igralcem bi čestital za dosežen rezultat v prvi polovici rednega dela Lige Telemach. Seveda tega ne bi bilo brez izjemnega sodelovanja z ostalim delom štaba našega moštva Gregorjem Balekom, Pavlijem Ojsterškom, Žigo Jugom, fizioterapevtom Luko Mirnikom ter tehnično vodjo Zdenkom Lipovškom. Čestitke domžalski ekipi za trud ter vloženo energijo.

Grosbasket – TAJFUN 64:76 (18:23, 9:12, 17:16, 20:25)
Julević in Papac po 13; Lelić 21 (10 skokov), Drobnjak 14 (6 skokov, 4 podaje)

Košarkarji Tajfuna ostajajo glavno odkritje te sezone Lige Telemach. Po polovici rednega dela še nimajo poraza, tako da najbližjemu zasledovalcu, Zlatorogu bežijo že za dve zmagi. Tako kot Šentjurčani je tudi Grosbasket na dobri poti, da si zagotovi uvrstitev v Ligo za prvaka. Pred zadnjimi desetimi koli zaseda peto mesto z izkupičkom 6-4. Bil pa je to zanj tretji poraz na zadnjih štirih tekmah.

Gledalci so uživali v predstavi, saj je bila tekma napeta in dovolj raznolika. Gostje so bili sicer večji del v prednosti, toda v zaključku bi se lahko sreča nasmehnila tudi domačim. Tekmeca so ujeli ob zaključku tretje četrtine (44:44), ga nato hitro spustili naprej, tako da so ga naslednjih sedem minut znova lovili. V 37. minuti se je Grosbasket približal na 60:61, tu pa sta na sceno stopila najizkušenejša pri Tajfunu Ivan Držić in Đorđe Lelić. Ob pomoči Ceole Clarka, ki je najprej zadel trojko, sta poskrbela za delni izid 12:0 in ekipo popeljala do jubilejne desete zmage.

Lelić je zbral 21 točk in 10 skokov ter bil s statističnim indeksom 28 drugi najboljši posameznik kola. Dragiša Drobnjak je imel 14 točk (indeks 25), Držić pa je dosegel 13 točk, od tega sedem v zadnjih dveh minutah in pol. Na drugi strani je pet igralcev imelo dvomestno število točk, največ po 13 Ivan Papac in Mensud Julević.

Teo Hojč, trener Grosbasketa:
“Za nami je tekma, na kateri sta obe ekipi zadevali za tri točke z visokim odstotkom. Ni nam uspelo dobiti bitke v skoku, ki je najmočnejše orožje Tajfuna. Na začetku smo Šentjurčanom dovolili, da so se preveč razigrali, a kljub temu z večjo energijo in željo tekmo pripeljali do tega, da bi jo lahko preobrnili tudi v svojo korist. Na koncu nam je, podobno kot proti Šenčurjanom, zmanjkalo nekaj malega. Naša ekipa je v pričakovanju povratka Bobana Tomića, ki je motor naše ekipe. Premor bomo izkoristili, da strnemo naše vrste ter da se vrnemo v letu 2015 na parket vrnemo tako pripravljeni, kot na začetku sezone, ali celo še boljši. Razen zadnjih dveh porazov moram biti relativno zadovoljen s prikazanim v dosedanjem delu sezone. Vsekakor se bomo do konca borili za čim višjo uvrstitev. Čestitke Tajfunu za zmago ter celoten prvi del sezone, v katerem je njegova ekipa s svojo energijo presenetila in navdušila marsikoga. Igrajo samozavestno, kolektivno in z veliko energije.

Dejan Mihevc, trener Tajfuna:
“Čestitke fantom in strokovnemu štabu za zmago in za prikazano prvi polovici rednega dela Lige Telemach. Najbolj me veseli, da smo res prava ekipa. Posebej bi se rad zahvalil našim navijačem, ki so nas prišli podpreti tudi na to gostovanje in jim obenem zaželel vesel božič ter vse dobro v novem letu. Enako želim tudi vsem ostalim ekipam, košarkarjem, trenerjem ter ostalim košarkarskim delavcem.