Super uvod Slovenk

Slovenska reprezentanca deklet do 20 let je danes odigrala prvo tekmo na evropskem prvenstvu. Slovenke so se pomerile z reprezentanco Bosne in Hercegovine in slavile zmago z rezultatom 61:57. Jutri ob 19.30 čaka Slovenijo obračun proti Madžarkam.

EP DU20,1. krog, 8.7.
BiH – SLOVENIJA 57:61 (8:17, 19:15, 16:19, 14:10)
Friškovec 22 (7 skokov in 5 ukradenih žog), Prezelj 20 (7 skokov), Krošelj 10, Seničar 4 (13 skokov), Ocvirk 3 (7 skokov), Gwashavanhu 2 (5 skokov), Jakovina, Potočnik, Stefanoski (6 skokov), Ramšak, Verčič, Cvijanovič.

Aktualnim evropskim prvakinjam divizije B so na prvi tekmi evropskega prvenstva nasproti stale igralke Bosne in Hercegovine, ki so na preteklem prvenstvu osvojile 11. mesto. Tekmo so bolje odprle slovenske košarkarice, ki so prvo četrtino dobile z rezultatom 17:8. Do polčasa so se Bosanke približale na pet točk zaostanka.

Po dobrem začetku drugega polčasa so Slovenke zapadle v manjšo krizo, kar so Bosanke izkoristile in v četrti minuti tretje četrtine rezultat izenačile na 38. Varovanke Damirja Grgića so odgovorile z delnim izidom 8:0 in prednost držale do zadnjih dveh minut tekme, ko so se košarkarice Bosne in Hercegovine najprej približale na štiri točke zaostanka, 53 sekund pred koncem srečanja pa so se Bosanke s košem in zgrešenim prostim metom Melise Brčaninović približale na zaostanek dveh točk. Zmago Slovenije je nekaj sekund pred koncem s prodorom in polaganjem potrdila Annamaria Prezelj. Končni izid je znašal 61:57 v korist Slovenk.

Za slovensko izbrano vrsto so tri igralke presegle dvomestno število točk. Največ točk je dosegla Zala Friškovec, ki je v statistiko vpisala 22 točk, sedem skokov in pet ukradenih žog. Sledila ji je Annamaria Prezelj, ki je 20 točkam dodala sedem skokov, Aleksandra Krošelj pa je zabeležila 10 točk.

Jutri ob 19.30 čaka Slovenijo tekma proti Madžarski. Ekipe iz slovenske skupine C se v osmini finala srečajo z ekipami iz skupine D, v kateri nastopajo reprezentance Rusije, Nizozemske, Srbije in Turčije.

Izjavi po tekmi:

Damir Grgić, selektor slovenske reprezentance:
Po pričakovanjih zelo težka prva tekma na prvenstvu! Čestitam igralkam za zmago, igro pa bomo morali v nadaljevanju prvenstva vsekakor še precej dvigniti, če bomo želeli priti še do kakšne zmage. Danes smo naredili preveč napak in neumnosti, premalo odločni smo bili v skoku, igrali smo tudi premehko v napadu in obrambi. Led je prebit, sledi priprava na Madžarsko, ki bos naš tekmec jutri.

Zala Friškovec, slovenska reprezentantka:
“Vesele smo za prvo zmago na evropskem prvenstvu. Igra sicer ni bila na nivoju, ki smo ga zmožne in smo ga že pokazale na pripravljalnih tekmah. Prvo četrtino smo odigrale dobro in nasprotnicam dovolile malo točk, v nadaljevanju pa smo imele težave v obrambnem skoku in pokrivanju visokih igralk. S to tekmo smo prebile led in si v nadaljevanju prvenstva želimo čim boljših iger.”