Stvari, ki jih o Eurobasketu verjetno niste vedeli

Rubrika: Eurobasket

Predstavili vam bomo nekaj zanimivih dejstev o Eurobasketu oziroma o njegovih udeležencih, ki so skozi čas zaznamovali tekmovanje najboljših evropskih košarkarskih reprezentanc. Veste kdo je bil najvišji in kdo najnižji košarkar, ki je kadarkoli zaigral na Eurobasketu? Veste katera ekipa je dosegla največ in katera najmanj točk na tekmah Eurobasketa? Se nam je zdelo. Odgovore najdete v nadaljevanju…

1. Od začetka Eurobasketa pa do danes, je na prvenstvih nastopilo 47 držav, vključno z Islandijo, ki je letos doživela prvenec. Od vseh udeleženk, se jih 19 lahko pohvali z naslovom najboljšega v Evropi. S tem pa se, naj se sliši še tako čudno, lahko pohvali tudi Egipt!

Islandija
Islandija se je letos prvič udeležila Eurobasketa

2. Največ točk na posamezni tekmi so leta 1955 dosegli Poljaki, ki so Britancem natresli 140 točk in slavili s skoraj 100 točkami razlike (140-44). Z neslavnim rekordom se lahko »pohvalijo« tudi Finci. Ti so na Eurobasketu leta 1939 proti Estoniji dosegli eno samo točko in tekmo izgubili s 91-1! Na tem prvenstvu so Finci štirikrat dosegli manj kot 10 točk, na nobeni tekmi pa pa niso presegli 16 točk. Seveda so Finci tudi neslavni rekorderji kar se tiče števila točk doseženih v enem polčasu, saj na omenjeni tekmi proti Estoncem v celem polčasu niso dosegli niti ene točke. Ravno obratno se z rekordom doseženih točk v enem polčasu ponašajo Rusi, ki so leta 1985 proti Italiji v ene polčasu dosegli kar 73 točk.

3. Da je bilo prvo evropsko prvenstvo odigrano leta 1935 v Švici in da je takrat slavila Latvija verjetno veste. Vendar ali ste vedeli, da je bilo celotno prvenstvo odigrano na zunanjem igrišču!

Latvija Eurobasket
Na prvem Eurobasketu leta 1935 je slavila Latvija

4. Eurobasket leta 1946 velja za najkrajše evropsko prvenstvo, saj je trajo le pet dni. Med desetimi ekipami je na koncu slavila takratna Čehoslovaška.

5. Največ podaljškov v zgodovini Eurobasketa je bilo odigranih leta 1953. Takrat je reprezentanca Jugoslavije potrebovala kar štiri podaljške, da so košarkarji na koncu s 57-55 ugnali Izraelce.

6. Zmaga z največjo razliko na tekmah Eurobasketa pripada košarkarjem Sovjetske Zveze, ki so leta 1953 Dance premagali s kar 104 točkami razlike (118-104).

7. Eurobasket 1949 je gostil Egipt, to pa je bilo tudi prvenstvo z najmanjšo udeležbo, saj je sodelovalo le sedem reprezentanc. Od tega tri reprezentance niso bile iz Evrope (Egipt, Sirija in Libanon), slavil pa je gostitelj Egipt, ki je v finalu premagal Francijo.

8. Margus Metstak velja za najstarejšega košarkarja v zgodovini Eurobaskata. Za Estonijo je leta 2001 zaigral pri 40 letih. Metstak je sicer zaigral le na dveh evropskih prvenstvih, leta 1993 in 2001, a je bilo to dovolj, da je vpisal svojevrsten rekord. Estonija je prvenstvo končala na zadnjem mestu, Metstak pa je v povprečju dosegal 8.3 točke in 6 skokov na tekmo. Na drugi strani naziv najmlajšega udeleženca Eurobasketa pripada Romunu Constantinu Popi, ki je leta 1987 štel zgolj 16 let. Popa s 220 cm velja tudi za enega najvišjih udeležencev Eurobasketa.

9. No, najvišji košarkar, ki je kadarkoli nastopil na Eurobasketu je Črnogorec Slavko Vraneš (leta 2011), ki v višino meri kar 230 cm, najnižji košarkar pa je bil leta 2007 Portugalec Mario Gil Andrade Fernandes, ki meri “le”174 cm.