Štirje primeri blokirali Olimpijo, ki ne sme registrirati igralcev

Rubrika: ABA Liga

Dragan Janjić, Dino Murić, Jaka Brodnik in Luka Rupnik so se obrnili na arbitražno sodišče, s pomočjo katerega terjajo denar od Olimpije. Sodišče je prisodilo njim v prid, Olimpija pa mora zadeve poravnati.

Obvestili tudi KZS

V Olimpiji so povedali, da so se seznanjeni s primeri, a zadeve ne morejo v teh hipu poplačati, saj je v teku proces enostavne prisilne poravnave, zadev iz preteklosti pa ne smejo urejati. Olimpija bo morala to poravnati, za nameček pa pa ima tudi prepoved registracije novih igralcev. To so potrdili tudi na Košarkarski zvezi Slovenije, kjer so dodali, da odločitev BAT-a pomeni identično kot suspenz generalnega sekretarja KZS-ja.

Možen dogovor

Kljub temu pa Olimpija nima povsem zvezanih rok – z igralci in trenerjem oz. skavtom (Janjić) se lahko domeni o dinamiki izplačila (o tem potem obvesti sodišče). Zadeve pa bi lahko poravnala tudi s pomočjo prodaje svojih terjatev.

V sezoni 2016/2017 brez zamud

Ob tem pa treba dodati, to je v pogovoru za kosarka.si poudaril tudi trener Gašper Okorn, klub v tej sezoni vestno izplačuje vse honorarje in plače igralcem in članom strokovnega štaba.

Kaj je BAT?

BAT je popolnoma neodvisna institucija (financira se iz lastnih sredstev), ki jo je ustanovila FIBA leta 2007, in sicer z namenom reševanja sporov med igralci, klubi in agenti. BAT je pristojen izključno za finančne spore med slednjimi in ne za statusnopravne spore – torej BAT ne odloča v zadevah kot npr. izdaja izpisnice (Letter of Clearance) ali o upravičenosti kluba do nastopanja v določenem tekmovanju.

Posebnost oziroma prednost BAT-a je predvsem v hitrosti postopka in v zelo učinkoviti izvršljivosti oziroma realizaciji njegovih odločitev. Postopek navadno traja med 3 in 6 meseci, odvisno od števila vlog posamezne stranke in zahtev po zaslišanjih prič (o obojem odloča arbiter in postopka praktično ni mogoče zavlačevati). Glavno »orožje« BAT-a pa je izvršljivost oziroma realizacija njegovih odločb. Če klub, igralec ali agent namreč ne spoštujejo odločitve BAT-a, lahko druga stran o tem obvesti FIBA-o, ki je pristojna za izrek sankcij. Pred izrekom sankcije FIBA vedno pozove stranko, ki odločitve BAT-a ne spoštuje, naj v določenem (kratkem, navadno 15 dnevnem) roku izpolni svojo obveznost. Če se to ne zgodi, FIBA izreče sankcijo, o čemer obvesti tudi nacionalno košarkarsko zvezo.

Sankcije za klube so denarna kazen, prepoved registracije novih igralcev, prepoved nastopanja v mednarodnih tekmovanjih.