Španija po drami v polfinale, med štiri zanesljivo tudi Francija

Rubrika: EuroBasket 2015

Znan je prvi polfinalni par letošnjega EuroBasketa! V četrtek se bosta med seboj pomerili reprezentanci Španije in Francije. Španija je na prvi četrtfinalni tekmi premagala Grčijo, s 73:71. Španci so zmago slavili predvsem po zaslugi odličnega Paua Gasola, ki je vknjižil kar 27 točk, dodal pa še devet skokov. Francija je imela težave z Latvijo le v prvem polčasu, ob koncu katerega so Francozi na krilih Tonyja Parkerja, ki se je ustavil pri 18 točkah, prešli v vodstvo, in na koncu slavili zanesljivo zmago,

V prvem polčasu sta koš Grkov polnila Pau Gasol in Nikola Mirotić, ki sta skupno dosegla 26 od 39 španskih točk, na drugi strani pa je odlično igral Giannis Antetokounmpo, ki je že v uvodnih 20 minutah vknjižil devet skokov, dodal pa sedem točk. Ravno z odhodom »Greek Freaka« na klop, je grška igra padla, Španci pa so si ob koncu druge četrtine priborili nekoliko udobnejšo prednost sedmih točk (39:32).
Grčija pa je na vse skupaj odlično odreagirala v tretji četrtini in drugi polčas začela z delnim izidom 13:2, pred zadnjim delom igre pa imela dve točki prednosti. Zadnjih deset minut pa je grška reprezentanca začela katastrofalno, zgrešila devet od prvih desetih metov iz igre, Španija pa je dve minuti pred koncem pobegnila na 68:61. Varovanci Sergia Scariola so tekmo z veliko pretresi pripeljali do konca. Grki so se namreč štiri sekunde do konca tekme približali na točko zaostanka (71:72), zmago Špancev pa je iz linije prostih metov potrdil kdo drug, kot Pau Gasol, ki se je ustavil pri kar 29 točkah.

Nabito poln stadion v Lillu je očitno nekoliko uspaval igralce francoske reprezentance, zato pa so Latvijci toliko bolj odločno krenili v tekmo, in si ob koncu prve četrtine priigrali že osem točk naskoka. Latvija je bila v prednosti vse do zaključka druge četrtine, ko se je v igro vrnil Tony Parker, in dosegel devet zaporednih točk, ter tako praktično sam poskrbel za preobrat Francozov, ki so na glavni odmor odšli s prednostjo dveh točk (40:38). Dobro igro iz zaključka prvega, je francoska reprezentanca prenesla tudi v drugi polčas, in naskok vztrajno višala. Pred zadnjimi desetimi minutami so imeli Francozi 11 točk prednosti, razlika pa je naraščala iz minute v minuto, znašala je že 18 točk, na koncu pa je Francija zmagala s 84:70.