Španija na krilih Gasola osvojila tretji naslov evropskih prvakov

Rubrika: EuroBasket 2015

Košarkarji Španije so v velikem finalu 39. evropskega prvenstva z 80:63 premagali reprezentanco Litve in osvojili tretji naslov evropskih prvakov. Litovska reprezentanca je tako doživela še drugi zaporedni poraz v finalu EuroBasketa, Španija pa se na evropski košarkarski prestol vrača po letu 2011.

EuroBasket 2015, finale, nedelja, 20. september

ŠPANIJA – Litva 80:63 (19:8, 22:25, 19:10, 20:20)
Španija: Gasol 25 (12 skokov), Fernandez 11, Rodriguez 4 (6 podaj), Hernangomez, Ribas 5, Reyes 8, Claver 7 (6 skokov), San Emeterio, Llull 12 (6 skokov, 5 podaj), Aguilar, Mirotić 8, Vives.
Litva: Kalnietis 13 (6 podaj), Gailius 1, Maciulis 8, Seibutis 13, Sabonis, Kavaliauskas 4 (5 skokov), Jankunas 3, Javtokas, Valanciunas 10 (9 skokov), Kuzminskas 8 (6 skokov), Milaknis 3, Lekavicius.

STATISTIKA

Najboljši strelec tekme je bil s 25 točkam najkoristnejši igralec letošnjega evropskega prvenstva, Pau Gasol, v statistiko pa je vpisal še 12 skokov in štiri podaje. Sledil mu je Sergio Llull, ki je z 12 točkami, šestimi skoki in petimi podajami prikazal vsestransko predstavo.

Finalna tekma, ki je postavila nov rekord v gledanosti košarkarske tekme v Evropi, na stadionu Pierre Mauroy se je namreč zbralo kar 27.372 obiskovalcev, je poskrbela, da se je EuroBasket 2015, ki so ga letos gostile kar štiri države, dokončno zapisal v zgodovino. Po koncu prvenstva je bila izbrana tudi najboljša peterka prvenstva, v katero so se uvrstili Sergio Rodriguez, Nando De Colo, Jonas Maciulis, Jonas Valanciunas in Pau Gasol.

Dvoboj sta si iz tribun ogledala tudi španski kralj, Filip VI., in litovska predsednica, Dalia Grybauskaite, ki sta videla odlično razpoložene španske košarkarje, ki so vodili od začetka, do konca dvoboja.

Španska reprezentanca je tekmo začela odlično, zadela prve štiri mete iz igre, Litvo v prvih treh minutah igre prisilila v tri izgubljene žoge in hitro pobegnila na 8:2 Sledila je minuta odmora, toda Španci so za tem na svoj račun dodali še sedem točk, Litva pa le dve. Za prvi točki je Pau Gasol potreboval skoraj pet minut, toda nato se je hitro razigral, in Španija je prišla do takrat najvišje prednosti z 19:6.
Litovci, ki so do finala v povprečju na prvenstvu izgubljali 14,4 žoge na tekmo, so jih že v prvi četrtini izgubili sedem, tudi Jonas Valanciunas, njihov najboljši igralec na prvenstvu, je deloval povsem izgubljeno.
V drugem delu je strateg Litve, Jonas Kazlauskas poskusil s consko obrambo, a dvakrat je odgovoril Rudy Fernandez, ki mu je nekaj dni počitka dobro delo pri sanaciji poškodbe hrbta, in Španci so pobegnili na 25:10. To je Litovce zbudilo in v napadu so se začeli gibati. Razliko so nekoliko zmanjšali, a Španci so bili že razigrani. Zabijanje Gasola, ki je do tistega trenutka dosegel že 12 točk, je vodstvo evropskih prvakov iz let 2009 in 2011 dvignilo na 34:18.
Toda do konca prvega polčasa so ostale še štiri minute, Španci so se nekoliko sprostili v obrambi, in to je izkoristil Renaldas Seibutis. Do finala je Seibutis zgrešil vseh 11 metov za tri točke, kljub temu pa je ob pravem trenutku prispeval dve trojki zapored, in Litvo približal na 29:37. Zanimiv drugi polčas je s trojko ob zvoku sirene, s katero se je vodstvo Španije zmanjšalo na osem (41:33), napovedal Jonas Maciulis.

Že v tretji minuti tretjega dela igre je Valanciunas dobil tretjo osebno napako, Španci pa so takrat začeli prodirati pod koš, razlika pa je narasla na 17 točk (52:35). Korak s špansko reprezentanco je držal le Mindaugas Kuzminskas, ki ga je bilo polno po celem igrišču. V tretji četrtini je, po tem, ko se je zaletel v Jankunasa, igrišče v bolečinah zapustil Fernandez, na tekmi pa ni več zaigral. Bolečina v hrbtu, ki se je vsaj od začetka tekme zdela stvar preteklosti, se je po hudem udarcu vrnila, in igralec Reala iz Madrida se je iz slačilnice na klop svoje reprezentance vrnil šele v zadnji četrtini.
Ostale igralce je poškodba Fernandeza močno razjezila, to pa se je nato pokazalo v njihovi igri. Vodstvo je znova naraslo in pred zadnjimi desetimi minutami letošnjega evropskega prvenstva so Španci vodili s 60:43.
Zadnjo četrtino so Litovci začeli motivirano in španska reprezentanca je v uvodnih štirih minutah dosegla le dve točki, Litva se je približala na 49:62, a nato so igralci v belih dresih dvoboj odločili s pametno igro.

Minuto in pol pred koncem je piko na i odličnem prvenstvu dodal Pau Gasol, ki je zadel trojko za 75:59, tekma pa je bila takrat dokončno odločena.