SP 2014: Zdovc razigral ekipo, afriški prvak nudil dostojen odpor

Rubrika: SP Španija 2014

Slovenija tudi po štirih tekmah predtekmovanja na svetovnem prvenstvu v Španiji ostaja neporažena. Izbranci Jureta Zdovca so se dodobra namučili z afriškimi prvaki Angolci, ki so jih ugnali s 93:87. Jutri junake ob 21.30 čaka še zadnja tekma prvega dela, na kateri se bodo z Litvo pomerili za 1. mesto v skupini D.

0309_dragic_00

SP 2014, 4. krog, 3.9.
SLOVENIJA – Angola 93:87 (17:17, 27:26, 21:23, 28:21)
Slovenija: Balažić 11, Slokar 6, Nikolić, Prepelič 5, Murić 7, Blažič 7, Zupan, G. Dragić 14, Z. Dragić 6 (7 skokov), Lorbek 17 (4 podaje), Klobučar 12, Omić 8.
Angola: Cipriano, Costa 2 (6 podaj), Fortes 21, Ndoniema 14, Santos, Joaquim 6, Gomes, Moore 17 (6 skokov), Moreira 20, Manuel, Barros (4 podaje), Mingas 7.

Ohranili prvo mesto

Košarkarji Slovenije nadaljujejo zmagoviti niz na 17. svetovnem prvenstvu v Španiji. V četrtem krogu predtekmovanja v skupini D so težje od pričakovanj premagali Angolo s 93:87 in zadržali prvo mesto na razpredelnici.

S četrto zaporedno zmago so izbranci selektorja Jureta Zdovca na pragu osvojitve prvega mesta po predtekmovanju. V zadnjem krogu v četrtek ob 21.30 se bodo pomerili z Litvo, za prvo mesto pa jim zadostuje celo poraz z osmimi ali manj točkami razlike, če bo Avstralija po pričakovanjih premagala Angolo.

Izvrsten met

Za Slovenijo je bila to druga tekma proti takoimenovanim košarkarskim eksotom. Čeprav je Angola večkratni zaporedni prvak Afrike je njena košarka tako kot južnokorejska precej specifična. Slovenske igralce je v prvem polčasu branila le pod obročem, iz zunanjih položajev pa jim omogočala praktično neovirane mete. Temu primerna je bila tudi statistika prvega dela; Slovenija je za tri točke (10:20) vrgla še enkrat več metov kot za dve točki (6:9).

Kljub desetim trojkam pa se Slovenija ni uspela odlepiti od vztrajnega tekmeca, ki je dobro skakal. Po tretji tehnični napaki Slovenije na tekmi, ki jo je dobil Jure Balažić, je Angoli omogočila najvišje vodstvo na tekmi. V 28. minuti se je prebila do osmih točk naskoka (61:53). Bil je to zadnji trenutek, da je Jure Zdovc sklical sestanek na klopi in z nekaj ostrimi besedami prebudil svoje igralce, ki so v zadnjem delu vendarle zaigrali dovolj zbrano, da so zabeležili načrtovani dve točki.

Lorbek do 17

Čeprav je bil izid v 35. minuti še vedno izenačen (74:74), je selektor pustil na klopi svojega najboljšega posameznika, Gorana Dragića, in zaključek tekme odigral brez bratov Dragić. Jaka Klobučar, Edo Murić, Uroš Slokar in Klemen Prepelič so v naslednjih treh minutah naredili delni izid 10:0 in prišli do prednosti, ki je Angolci, četudi so poskusili na vse načine, niso mogli več izničiti.

Prvi strelec Slovenije je bil Domen Lorbek (17 točk), ki je imel tudi najvišjo minutažo (25). Goran Dragić je v 17 minutah dosegel 14 točk ob metu 4:6 za tri točke. Vseh dvanajst točk je v drugem polčasu zbral Jaka Klobučar, enajst, od tega osem v prvem polčasu, pa jih je dosegel Jure Balažić.