Slovenski rekord? Le 13 točk v 1. polčasu!

Derbi vodilnih ekip 1. SKL za ženske je po preobratu pripadel Celjankam, Mariborčanke do zmage v Grosupljem, Ježica zanesljivo preko Domžal. Srečanje med Ilirijo in Konjicami so s 16 točkami naskoka dobile Ljubljančanke.

1.SKL (Ž), 13. krog, 27.1.
CINKARNA CELJE – Triglav 60:55 (11:15, 2:12, 30:20, 17:8)
Krošelj 18, Slonjšak (8 skokov) in Marić (10 skokov) po 11; Abramovič 15, Žibert 12 (5 skokov), Prevodnik 10.

Derbi vodilnih ekip je po preobratu pripadel Celjankam, ki so zmagale še trinajstič v tej sezoni 1. SKL. Kranjčanke so doživele tretji poraz in bodo redni del sezone zaključile na drugem mestu. Zmaga Celjank je bila vse prej kot lahka, saj so ob polčasu dosegle samo 13 točk, v nadaljevanju pa uspele streti odpor Triglava.

Prvi polčas je v celoti pripadel ekipi Triglava, ki je z odlično igro v obrambi Celjankam dovolil zgolj 13 točk. Pri rezultatu 11:12 sta bili ekipi še poravnani, nato pa je sledil kar 12 minutni strelski post Celja, Kranjčanke pa so v tem obdobju dosegle 15 točk. Na odmor so varovanke Ernesta Novaka odšle s prednostjo 14 točk.

V drugem polčasu so se prebudile tudi domače košarkarice. Z delnim izidom 16:0 so izenačile na 27:27 in tekma je bila ponovno odprta. V tretji četrtini sta bili obe ekipi izjemno razpoloženi v napadu, saj sta skupaj dosegli 50 točk. Triglavanke so zadnjih deset minut začele s prednostjo štiri točk. V zadnji četrtini so imele več moči Celjanke, ki so zadnji del tekme dobile z devetimi točkami naskoka. Pri izenačenju na 55 je peto osebno napako dobila najboljša posameznica pri Gorenjkah Rebeka Abramovič. Kranjčanke do konca tekme niso več dosegle koša, zmago Celjank pa sta s tremi zadetimi prostimi meti oziroma polaganjem zagotovili Zala Friškovec in Larisa Ocvirk.

Pri Cinkarni Celje je na parket stopilo osem košarkaric, z 18 točkami pa je bila najuspešnejša Aleksandra Krošelj. V postavi Triglava je bilo zgolj devet deklet, priložnost za igro je dobila sedmerica, največ točk pa je dosegla Rebeka Abramovič (15).

V zadnjem kolu rednega dela bodo Celjanke gostovale v Slovenskih Konjicah, Triglav pa bo gostil ekipo Grosupljega.

Izjavi trenerjev po tekmi:

Damir Grgić, trener Cinkarne Celje:
“Čestitke ekipi Triglava za dobro tekmo in mojim košarkaricam za zmago.”

Ernest Novak, trener Triglava:
“Čestitam dekletom za pristop in željo. Žal nas je na koncu zmanjkalo. Čestitke tudi ekipi Celja za zmago.”

GROSUPLJE – Maribor 75:59 (19:21, 20:26, 25:20, 11:12)
Goršič 16 (11 skokov), Jakovina 15 (5 skokov), Debeljak 13 (5 skokov); Dautović 23 (9 skokov), Kuzma 17 (6 asistenc), Cvijanovič 11 (5 skokov).

V Grosupljem je bila na sporedu tekma med peto- in šestouvrščano ekipo 1. SKL za ženske, ki sta imeli pred srečanjem 13. kola na svojem računu pet zmag in sedem porazov. Do šeste zmage so prišle Mariborčanke in tako še drugič v tej sezoni ugnale ekipo Grosupljega. Da bi si varovanke Slavka Duščaka priigrale nastop v Ligi za prvaka, morajo v zadnjem kolu premagati Triglav, dovolj pa jim je tudi poraz Ježice proti Iliriji.

Po izenačeni uvodni četrtini so pobudo na parketu prevzele gostje, ki so povedle z osmimi točkami razlike, kar je bilo tudi najvišja prednost ene izmed ekip na celotni tekmi. V 25. minuti so Mariborčanke ponovno vodile za osem, nato pa domače košarkarice z delnim izidom 8:0 rezultat poravnale na 59.

Zadnjo četrtino so Štajerke začele s prednostjo treh točk. Varovanke Slavka Duščaka so imele več priložnosti da povedejo, vendar so se Mariborčanke uspešno obranile. V napadu pa so na krilih Merise Dautović prednost ponovno povišale na osem točk ter si zagotovile šesto zmago v sezoni.

Najboljša strelka domače ekipe je bila Teja Goršič, ki je tekmo zaključila z dvojnim dvojčkom (16 točk in 11 skokov). Pri gostjah je 23 točk dosegla Merisa Dautović.

V 14. kolu 1. SKL za ženske se bodo Mariborčanke pomerile z Domžalami, Grosuplejčanke pa bodo gostovale pri aktualnih državnih podprvakinjah iz Kranja.

Slavko Duščak, trener Grosupljega:
“Tekmo smo slabo odprli in v prvem polčasu prejeli preveč košev. V drugem delu smo se zbudili, vendar nam je v rotaciji zmanjkala še kakšna igralka. Zaslužena zmaga Maribora.”

Žiga Ravnikar, trener Maribora:
“Danes smo dosegli lepo ekipno zmago. Ponosni smo na punce, ki so stopile skupaj in prišle do zmage.”

20.1
Domžale – JEŽICA 51:85 (10:21, 9:26, 17:17, 15:21)
Saad Herrera 13, Oven 11 (11 skokov), Tajher 7; Ziherl 19 (5 skokov), Bajrektarević 16, Kropivšek 14.

Srečanje med zadnjeuvrščenima ekipama 1. SKL so zanesljivo dobile Ježičanke, ki ohranjajo upanje na uvrstitev v Ligo za prvaka. Če želijo sezono nadaljevati med najboljšimi šestimi ekipami v Sloveniji, bodo morale v zadnjem kolu odpraviti Ilirijo in upati na poraz Grosupeljčank. Domžale tudi po 13. kolu ostajajo brez zmage.

Varovanke Mojce Markovič so si že v prvem polčasu priigrale prednost 28 točk in razblinile vse dvome o zmagovalcu. Domžalčanke so igrale močno oslabljene, saj glavni trener Velikonja ni mogel računati na Ksenijo Mitrić, Mašo Ocvirk, Lano Šantelj, Rebeko Kračan in Zarjo Dermel.

Drugi polčas je bil tako zgolj formalnost. V tretji četrtini so Domžalčanke vzpostavile ravnotežje, prednosti Ježičank pa niso uspele stopiti. Markovičeva je minutažo svojih varovank zelo enakomerno razporedila, saj nobena igralka ni igrala več kot 26 minut in manj kot 15. Na koncu so Ježičanke zmagale z rezultatom 85:51.

Najboljša strelka tekme je bila košarkarica Ježice Saša Ziherl, ki je dosegla 19 točk, pri domačih pa je 13 točk dosegla Mehičanka Saadova.

V zadnjem kolu rednega dela Domžale gostujejo v Mariboru, Ježico pa čaka mestni derbi proti Iliriji.

Vlado Velikonja, trener Domžal:
“Čestitke Ježičankam za strelsko razpoložen večer. Mi s tako postavo enostavno nimamo rotacije in predvsem v prvem polčasu pa smo naredili preveč napak. Na koncu je bila tekma vendarle pestra, a visok poraz je, kljub borbenosti naših deklet, posledica slabe prisotnosti nekaterih v zadnjih dneh.”

Mojca Markovič, trenerka Ježice:
“Tekma se je v celoti odvila po naših željah. Odličen začetek tekme mojih deklet, ki so zadevale z razdalje z vseh položajev, v obrambi pa dobro zaustavile domžalske košarkarice. Danes sem imela sladke skrbi koga zamenjati, saj so prav vse košarkarice igrale odlično. Takšnih težavnih odločitev si v prihodnje želim še večkrat. Čestitam mojim dekletom za lepo predstavo in domžalski ekipi za korektno igro.”

26.1.
AKSON ILIRIJA – Konjice 77:61 (27:16, 15:7, 15:14, 20:24)
Mičunović 28 (6 skokov, 5 asistenc), Gabrovšek 23 (6 asistenc), Stergar 13 (16 skokov); Božičevič 19 (7 skokov), Klančnik (14 skokov in 5 asistenc) in Brdnik po 11.

Košarkarice Ilirije so z zmago v predzadnjem kolu rednega dela sezone 1. SKL za ženske na tretjem mestu ulovile ekipo Konjic. Obe ekipi sta si že pred tem srečanjem zagotovili nastop v Ligi za prvaka.

Ljubljančanke so tekmo odprle silovito in že do po sedmih minutah vodile s šestnajstimi točkami naskoka. Varovanke Alena Ploja so v prvi četrtini dosegle kar 27 točk. Konjičanke, pri katerih je zaradi poškodbe manjkala Ajša Zdovc, tudi v drugi četrtini niso uspele vzpostaviti ravnotežja na igrišču, dosegle so zgolj sedem točk in na glavni odmor odšle z -19.

Začetek drugega polčasa ni prinesel sprememb, v 22. minuti so košarkarice Ilirije dosegle dvakrat več točk kot njihove nocojšnje nasprotnice (47:23). Konjičanke so se zbudile v zadnjih desetih minutah, se približale na osem točk zaostanke, bližje pa niso uspele priti. Ljubljančanke so na koncu slavile zmago s 77:61.

Najboljša igralka tekme je bila Ela Mičunović, ki je srečanje zaključila z indeksom 34, sicer pa dosegla 28 točk (šest trojk), pobrala šest skokov in podelila pet asistenc. Nina Gabrovšek je dosegla 23 točk, Ela Stergar pa dvojni dvojček (13 točk in 16 skokov). Pri gostjah je 19 točk dosegla Živa Božičevič, Katja Klančnik je 11 točkam dodala 14 skokov in 5 asistenc.

Ilirija se bo v zadnjem kolu pomerila z mestnimi tekmicami, Konjičanke pa pričakujejo ekipo državnih prvakinj iz Celja.

Izjavi trenerjev po tekmi:

Alen Ploj, trener Akson Ilirije:
“V odlični prvi četrtini smo si priigrali visoko prednost, nato pa rezultat kontrolirali do samega konca. Čestitam mojim dekletom za dobro igro in gostjam za korektno predstavo.”