Slovenija U20 na krilih Čančarja boljša tudi od Srbije, danes za 9. mesto

Na evropskem prvenstvu divizije A za fante U20 se bo slovenska moška reprezentanca v nedeljo borila za deveto mesto. Slovenci so v soboto na tekmi za razvrstitev po podaljšku premagali Srbijo, z 89:77, in se lanskoletnim evropskim prvakom maščevali za poraz v prvem delu prvenstva.

EP A divizije, za razvrstitev od 9. do 12. mesta, 23.7.
Srbija – SLOVENIJA 77:89* (22:18, 20:17, 16:24, 15:14, 4:16)
Slovenija: Šiško 11 (7 podaj), Marinč, Sajevic 3, Čančar 24 (6 skokov, 6 podaj), Kraljević 5, Grubelič 3, Durnik 9, Martinčič, Zupan 14 (7 skokov), Kosi 16 (5 skokov, Ožegovič 4, Habat.
Srbija: Peno 10, Simić, Jovanović 13 (5 skokov), Ostojić 2, R. Đoković 8, Marinković 7 (6 skokov), I. Đoković 5, Lazarević 20 (13 skokov), Grušanović, Radovanović 2, Vučetić 10, Jeremić.
*Po podaljšku.

Moška reprezentanca do 20 let se bo na evropskem prvenstvu divizije A v Helsinkih v nedeljo borila za končno deveto mesto. Četa Aleksandra Sekuliča je na tekmi za razvrstitev po podaljšku premagala reprezentanco Srbije (89:77), in se, zaenkrat še aktualnim evropskim prvakom, maščevala za poraz v uvodnem delu letošnjega prvenstva.

Slovenci zdaj čakajo na zmagovalca dvoboja med reprezentancama Švedske in Izraela. Tekma za deveto mesto bo na sporedu v nedeljo, ob 18.30 po lokalnem in 17.30 po slovenskem času.

V Helsinkih smo spremljali dva popolnoma različna polčasa. V prvem je na igrišču prevladovala reprezentanca Srbije, in na glavni odmor odšla s sedmimi točkami naskoka (42:35). V tretji četrtini so naši reprezentantje zaigrali bolj odločno, vodili že s petimi točkami razlike (57:52), po košu Jana Kosija ob zvoku sirene, ki je označila konec tretjega dela igre, pa vodili z 59:58. Dobro igro so Slovenci prenesli na začetek zadnje četrtine, in se oddaljili na 64:58. Srbija je na vodstvo Slovenije odgovorila z devetimi zaporednimi točkami, strelsko sušo naših pa je prekinil Urban Durnik. Srbija se je dobri dve minuti pred koncem oddaljila na 71:66, za odgovor Slovenije pa sta poskrbela Vlatko Čančar s trojko in kapetan naše reprezentance, Sandi Grubelič, s polaganjem po ukradeni žogi, in moštvi sta v zadnjo minuto tekme krenili poravnani na 71. Izenačenje je 29 sekund pred koncem četrtine prelomil Žan Mark Šiško, rezultat pa je le nekaj trenutkov kasneje z dvema zadetima prostima metoma znova izenačil Stefan Lazarevič. V zadnjih sekundah rednega dela tekme je imel Vlatko Čančar priložnost, da Sloveniji zagotovi zmago, a se je žoga po njegovem metu nesrečno izvila iz koša, Srbi pa so nato zapravili zadnji napad.

Podaljšek so z devetimi zaporednimi točkami odprli Slovenci, pobegnili na 82:73, Srbom pa se po zaostanku ni uspelo več pobrati. Ko je semafor po košu Luke Kraljevića dobro minuto pred koncem podaljška kazal 86:75, je bila tekma dokončno odločena.

Vsestransko predstavo je v dresu slovenske reprezentance znova prikazal Čančar, ki je 24 točkam dodal šest skokov in šest podaj. Dvomestno število točk so dosegli še Kosi (16 točk, pet skokov), Nejc Zupan (14 točk, sedem skokov) in Šiško (11 točk, sedem podaj)

Aleksander Sekulič, glavni trener moške reprezentance U20:
Še ena odlična predstava fantov. Čeprav smo v prvem polčasu slabo branili, smo v drugem polčasu povečali agresivnost. Z dobro obrambo smo dvignili samozavest v napadu, kar nam je na koncu prineslo rezultat. Tekmo bi lahko zaključili že po rednem delu, ko smo imeli napad za zmago, vendar smo ostali zbrani v podaljšku in uspeli premagati reprezentanco Srbije.