Slovenija pokazala zobe, opekli so se tudi Grki!

Rubrika: Reprezentanca

Slovenci so evropsko prvenstvo začeli z zmagama proti Poljski in Finski. Danes se je Slovenija pomerila z reprezentanco Grčije in po ogorčenem boju zmagala z 78:72. Po dnevu premora čaka Slovence v torek obračun z Islandijo.

Eurobasket, 3. krog, 3.9.
SLOVENIJA – Grčija 78:72 (23:13, 12:17, 17:28, 26:14)
Slovenija: Dončić 22 (5 skokov), Dragić 20, Prepelič 16, Randolph 8, Murić (5 skokov) in Vidmar (9 skokov) po 6, Rebec, Nikolić, Blažič, Zagorac, Dimec, Čančar.

Košarkarji Slovenije na evropskem prvenstvu v Helsinkih nadaljujejo zmagoviti niz. Po Poljski in Finski so v tretjem krogu premagali še Grčijo z 78:72 in si tako praktično že zagotovili uvrstitev v izločilne boje, ki bodo potekali v Istanbulu.

Če sta bili zmagi nad prvima dvema tekmecema nekako pričakovani, pa je uspeh proti eni od močnejših reprezentanc že nakazal potencial in vrednote slovenske reprezentance. Z nepopustljivostjo se je v zadnji četrtini vrnila v igro, prišla do pomembne zmage, med strelci pa so trije še posebej izstopali – Luka Dončić z 22 točkami, Goran Dragić z 20 in Klemen Prepelič, ki jih je dosegel 16.

V ponedeljek je v skupini A prost dan, naslednjo tekmo pa bodo izbranci selektorja Igorja Kokoškova igrali v torek ob 12.45 proti Islandiji.

Slovenija je od začetka narekovala ritem igre. Povedla je s 6:0, prednost je po prvi četrtini nadgradila na 25:13, nato sicer nekoliko popustila, saj so nosilci igre odšli po počitek na klop, v zaključku prvega polčasa pa s čvrsto obrambo znova vzpostavila prevlado in odšla na veliki odmor z vodstvom 35:30.

Za razliko od prvih dveh tekem, na katerih je blestel Goran Dragić, je tokrat v prvem delu breme napada nosil 18-letni Luka Dončić, ki je zadel tri trojke in bil po dvajsetih minutah pri 14 točkah. Kapetan Dragić jih je v prvem polčasu zbral osem.

Začetek drugega dela ni bil tako spodbuden. Slovenija je padla v “črno luknjo”; najprej štiri minute sploh ni dosegla koša, v šestih pa je zmogla komaj dva. Grčija je v tem času pobegnila na 45:38, v 29. minuti pa na 56:48.

Slovenija se je v vodstvo vrnila šele v 37. minuti. Luka Dončić je z zabijanjem poskrbel za izenačenje na 66, trojka Eda Murića pa je bila za 69:66. Od tu dalje Grčija ni bila več v ospredju, vse do konca pa povsem blizu. Njeno usodo je zapečatil kdo drug kot kapetan Goran Dragić; najprej je zadel dva prosta meta za 73:70, 22 sekund pred koncem pa je prodrl pod koš in zaključil preko Kostasa Papanikolaoa za 75:70.

Najvišji statistični indeks pri Sloveniji je imel Luka Dončić (22), ki je ob 22 točkah (met iz igre 7:12, trojke 3:7), zbral še pet skokov in tri podaje. Goran Dragić ni zadel trojke (0:2, met iz igre 7:16), imel je še štiri podaje in skoke, Klemen Prepelič pa je zadeval v odločilnih trenutkih. Šestnajst točk je dosegel ob metu 5:9 (trojke 3:6). Pomemben delež pod obročema je prispeval Gašper Vidmar (6 točk, 9 skokov).