Slovenija na krilih Prepeliča in Klobučarja do prve zmage na prvenstvu

Rubrika: EuroBasket 2015

Slovenska članska reprezentanca je na EuroBasketu na drugi tekmi prvenstva, vknjižila prvo zmago. “Junaki” so bili z 79:68 boljši od Gruzije. Naš najboljši strelec je bil Klemen Prepelič, ki je dosegel 21 točk, od tega 19 v prvem polčasu, sledil pa mu je Jaka Klobučar z 20 točkami. Pred varovanci Jureta Zdovca je zdaj prost ponedeljek, tekmovanje pa se bo v skupini C nadaljevalo v torek.

EuroBasket 2015, 2. kolo skupine C, nedelja, 6. septembra:
SLOVENIJA – GRUZIJA 79:68 (17:13, 24:13, 24:22, 14:20)
Slovenija: Joksimović, Rupnik, Prepelič 21 (5 skokov), Blažič 12, Nikolić, Dragić 7, Zupan 3, Balažić 7, Zagorac, Omić 6, Klobučar 20, Slokar 3 (5 skokov).
Gruzija: Pullen 4, Metreveli, Pachulia 3, Tsintsadze 11 (7 podaj), Shermadini 11, Sanadze, Markoishvili 6, Patsatsia, Sanikidze 10, Burjanadze 2, Shengelia 21, Lezhava.

STATISTIKA

Graf: KZS.
Graf: KZS.

Slovenska košarkarska reprezentanca je na 39. evropskem prvenstvu v Zagrebu zabeležila prvo zmago. Po uvodnem porazu proti Hrvaški je v drugem kolu premagala Gruzijo z 79:68.

Za Slovenijo je to prvi korak k zastavljenemu cilju v predtekmovanju, vsaj tretjemu mestu v skupini C. Z njim bi si izborila nadaljevanje tekmovanja v francoskem Lillu, hkrati pa v osmini finala prišla na ne najmočnejšega tekmeca iz skupine D. A za to potrebuje še dve zmagi; po dnevu premora jo v torek čaka Nizozemska, v sredo Grčija in v četrtek Makedonija.

Slovenski košarkarji so nastopili skoraj na domačem parketu. Na tribunah dvorane Arena se je vnovič zbralo približno 4000 Slovencev, ki tokrat niso imeli konkurence in so z glasnim in športnim navijanjem poskrbeli za enkratno vzdušje. Obiskovalci tekem in novinarji iz različnih držav so si enotni – Slovenija ima v Zagrebu najboljše navijače.

Ti so resnično uživali, saj so junaki prikazali odlično košarko in nadigrali tekmeca v vseh pogledih. Navdušila sta Klemen Prepelič, ki je v prvem polčasu dosegel 19 točk ob stoodstotnem metu (4:4 trojke, 1:1 za dve točki, 5:5 prosti meti), ter Jaka Klobučar, ki je zablestel v tretji četrtini.

Prepelič, eden od treh slovenskih reprezentantov, ki še nima kluba za prihodnjo sezono, je svoj ‘šov’ začel v drugi četrtini, v kateri je dosegel 14 točk. Njegovih osem zaporednih točk je Slovenijo pripeljalo do vodstva 32:19, še nekaj natančnih prostih metov pa je ob odmoru pomenilo 41:26.

Izšel se je tudi načrt strokovnega štaba – izčrpavanje tekmeca, ki ima precej krajšo klop, zato večino časa nastopa s 6 – 7 igralci. Selektor Jure Zdovc je že v deveti minuti tekme na parket poslal enajst igralcev, med njimi tudi seveda prvega zvezdnika Zorana Dragića, ki si je v dobrih treh minutah nabral tri osebne napake in večino prvega polčasa presedel na klopi.

Gruzijski košarkarji so bili razumljivo precej nervozni. V prvem krogu so nepričakovano izgubili z Nizozemsko, proti junakom pa niso imeli rešitev ne v napadu, kjer so jim Slovenci vseskozi dihali za ovratnik, še manj pa v obrambi. Njihov prvi zvezdnik Zaza Pačulia (Dallas Mavericks) je že v prvem delu dobil štiri osebne napake, Manučar Markoišvili je bil večino časa odrezan od koša, tudi ostali gruzijski igralci pa so lahko le opazovali, kako je Slovenija suvereno držala prednost.

Če je Prepelič dosegel skoraj polovico točk Slovenije v prvem polčasu, je Jaka Klobučar v tretji četrtini sam ‘premagal’ preostanek ekipe. Dosegel je 15 od 24 točk Slovenije, ob tem pa zgrešil le en met (3:4 za dve točki, 2:2 trojke).

Izbranci Jureta Zdovca so tako v zadnjo četrtino vstopili s prednostjo 17 točk, ki so jo hitro povišali na 70:48, nato pa močno popustili, naredili cel kup napak ali neumnosti, kot jim pravi selektor Zdovc, vseeno pa na koncu prišli do zaslužene in zanesljive zmage. Slovenija je v prvih 30 minutah izgubila 14 žog, samo v zadnjih desetih minutah pa devet.