Slovenija EuroBasket 2015 začela s porazom proti Hrvaški

Rubrika: EuroBasket 2015

Slovenska članska reprezentanca je na evropskem prvenstvu na prvi tekmi doživela prvi poraz. Z 80:73 je bila od varovancev Jureta Zdovca boljša gostiteljica skupine C, Hrvaška. Pri naši reprezentanci se je s 14 točkami najbolj izkazal Zoran Dragić, 11 točk in šest skokov pa je dodal Jaka Blažič. V nedeljo čaka naše obračun z Gruzijo, ki je v soboto presenetljivo priznala poraz Nizozemski.

EuroBasket 2015, 1. kolo skupine C, sobota, 5. septembra:
HRVAŠKA – Slovenija 80:73 (17:23, 27:15, 21:16, 15:19)
Slovenija: Joksimović 3, Rupnik, Prepelić 7, Blažič 11 (6 skokov), Nikolić 5, Dragić 14, Zupan 10, Balažič 4, Zagorac, Omić 10, Klobučar 3, Slokar 6.
Hrvaška: Tomić 5, Rudež 3, Stipčević 3, Bogdanović 9, Šarić 8 (7 skokov), Tomas, Ukić 2, Simon 20 (6 skokov), Draper, Bilan, Zorić 17, Hezonja 13 (6 skokov).

STATISTIKA

Grafika: kzs.si.

Slovenska košarkarska reprezentanca je 39. evropsko prvenstvo začela s porazom. V Zagrebu je morala priznati premoč izbrani vrsti Hrvaške, ki je zmagala z 80:73.

Slovenija je imela v dvorani Arena pomoč približno 4000 glasnih Slovencev, ki so pred in po tekmi pokazali veliko mero korektnega navijanja, tako da je obračun minil v športnem in prijateljskem vzdušju. Na tribunah za pomembne goste je bilo mnogo znanih osebnosti, med drugimi je za Slovenijo pesti stiskal tudi predsednik vlade Miro Cerar, ki si je sosedski obračun ogledal v družbi hrvaškega kolega Zorana Milanovića.

Slovenijo naslednja tekma čaka že čez manj kot dvajset ur. V nedeljo ob 18.00 se bo pomerila z Gruzijo, ki je nepričakovano izgubila prvo tekmo proti Nizozemski z 72:73. Ta tekma je za ambicije Slovenije na tem EuroBasketu, torej vsaj tretje mesto v predtekmovanju, že ključnega pomena. V ponedeljek je v Zagrebu prost dan, nato pa se bodo junaki v treh dneh srečali še z Nizozemsko, Grčijo in Makedonijo.

Slovenija je odlično začela tekmo, sproščeno, kajti imperativ zmage je bil na strani Hrvaške, ki je domače evropsko prvenstvo začela kot ena od favoritinj za najvišja mesta. Tako so imeli slovenski košarkarji ob koncu prve četrtine že osem točk naskoka (23:15), med strelce pa se je vpisalo že osem igralcev.

V nadaljevanju prvega polčasa so se Hrvati otresli začetnega pritiska in hitro ujeli priključek. Prvič so povedli v 15. minuti pri rezultatu 27:26, na odmor pa so odšli s 44:38. Slovenija je drugo četrtino izgubila za dvanajst točk, v desetih minutah prejela zaskrbljujoče veliko točk (27) in čeprav je zaustavila glavne hrvaške zvezdnike, sta ji Luka Zorić in Krunoslav Simon skupaj zabila 23 točk.

Tudi tretja četrtina ni bila po okusu slovenskih navijačev, saj so Hrvati prelahko dosegali koše, na drugi strani pa slovenski košarkarji niso bili več tako natančni v napadu. Razlika v korist domačih je hitro rasla in pred začetkom zadnjih desetih minut je bilo že 63:50.

A Slovenija je že večkrat pokazala, da se ne preda do zadnje sekunde. Še naprej je borbeno igrala v obrambi, zgledno sodelovala v napadu, žal pa tokrat žoga v odločilnih trenutkih ni hotela skozi obroč. Ko so namreč junaki v 35. minuti prišli na vsega pet točk zaostanka (62:67) in s tem sprožili val navdušenja med slovenskimi navijači – ti so nekajkrat preglasili vsaj dvakrat večjo množico domačih, je koš Hrvaške postal začaran. Trije meti za tri točke, ki bi Slovenijo popolnoma vrnili v igro, niso šli skozi mrežico, na nasprotni strani pa je Hrvaška zadela svoje poskuse, če ne iz prve priložnosti, pa iz druge ali tretje (skok 43:25) in zasluženo zmagala.

Prvi strelec Slovenije je bil Zoran Dragić s 14 točkami. Enajst točk je zbral Jaka Blažič (6 skokov), po deset pa sta jih vknjižila Alen Omić (met iz igre 5:6, 3 skoki) ter Miha Zupan (met iz igre 3:4).