Slovenci po dobri igri v zadnji četrtini do zmage nad Nizozemsko

Rubrika:

Na tretji tekmi letošnjega EuroBasketa, je slovenska reprezentanca zabeležila drugo zmago. Varovanci Jureta Zdovca so v Areni Zagreb, pred številnimi navijači, z dobro igro v zadnji četrtini, strli odpor Nizozemske in zmagali z 81:74. Znova je bil naš najboljši strelec Klemen Prepelič, ki je vknjižil 19 točk, s po 13 točkami pa sta mu sledila Jaka Blažič in Zoran Dragić.

EuroBasket 2015, 3. kolo skupine C, torek, 8. septembra:
SLOVENIJA – NIZOZEMSKA 81:74 (23:15, 18:14, 16:23, 24:22)
Slovenija:
Joksimović 3, Rupnik, Prepelič 19 (6 podaj), Blažič 13, Nikolić 2, Dragić 13 (6 skokov, 5 podaj), Zupan 3, Balažić 7, Zagorac, Omić 11 (7 skokov), Klobučar 9 (6 skokov), Slokar 4.
Nizozemska: Franke, Williams, W. De Jong 19 (6 skokov), Kloof 25 (6 skokov), Kherrazi, De Pagter, Akerboom 2, Schaftenaar 2, N. De Jong 6 (5 skokov), Smeulders 14, Norel 6, Slagter.

STATISTIKA

Graf: KZS.
Graf: KZS.

Slovenska košarkarska reprezentanca je zabeležila drugo zmago na evropskem prvenstvu v Zagrebu. V tretjem kolu v skupini C je premagala Nizozemsko z 81:74.

Slovenija si je tako že več ali manj zagotovila eno od prvih štirih mest, ki vodijo v nadaljnje tekmovanje, v preostalih dveh tekmah – v sredo z Grčijo in v četrtek proti Makedoniji – pa si bo skušala izboriti čim boljše izhodišče za izločilne boje, ki bodo potekali v Lillu v Franciji.

Slovenski košarkarji so vodili od prve do zadnje minute. Na začetku je Nizozemska potrebovala celih šest minut, da je dosegla prvi koš (12:0), in če bi Slovenci v takem ritmu nadaljevali, z agresivno obrambo, ki tekmecu ni pustila dihati, bi bila tekma verjetno odločena že pred glavnim odmorom. Tako pa so se Nizozemci, ki so predvsem dobro skakali v napadu, vrnili v igro (25:21) in tudi ob pomoči nerazpoložene sodniške trojke vse do konca povzročali sive lase selektorju Zdovcu.

To še zlasti velja za tretjo četrtino, ki so jo Nizozemci suvereno dobili (23:16). Najprej so z delnim izidom 12:0 prišli do izenačenja, ko je Slovenija po zaslugi petih zaporednih točk Jake Klobučarja in trojki Jake Blažiča znova ušla na 51:43, pa sta jih še enkrat v igro vrnila Charlon Kloof (25 točk) in Worthy De Jong (19).

Zahvaljujoč trojki Klemna Prepeliča je imela Slovenija pred zadnjimi desetimi minutami pet točk naskoka, ki pa ni trajal dolgo, saj je tekmec še naprej igral prodorno in učinkovito ter znova izenačil na 57:57.

Vrag je odnesel šalo in bil je to praktično zadnji trenutek, da so slovenski košarkarji zaigrali, tako kot znajo. Z agresivno obrambo že ob prenosu žoge so prišli do nekaj lahkih košev, naredili delni izid 10:0 (69:59) in videti je bilo, da lahko kakšnih 2000 Slovencev na tribunah začne slaviti zmago.

A Nizozemci so znova dokazali, da znajo igrati košarko. Pred začetkom zadnje minute so se približali na 72:70. Tu sta na sceno stopila Zoran Dragić (13 točk, 6 skokov, 5 podaj) in Klemen Prepelič (16 točk, trojke 3:5, 6 podaj); prvi je najprej zadel trojko in polaganje za 77:72, prvi strelec Slovenije na tem EuroBasketu (povprečje 15 točk) pa je s črte prostih metov zapečatil težko priborjeno zmago.