Šentjur po podaljšku, Konjević 39; Mahkovic 28 za zmago Heliosa

S tekmama med Šentjurjem in Ilirijo ter Rogaško in Helios Sunsi se je v soboto začelo 7. kolo Lige Nova KBM. Igralci Šentjurja so šele po podaljšku strli odpor Ilirije, Helios pa je bil boljši v gosteh pri Rogaški. V nedeljo popoldan se bodo v Kopru gostovali Hopsi, v ponedeljek pa bo, v direktnem prenosu na Šport TV, tekma v Laškem, med Zlatorogom in Petrol Olimpijo. Datum tekme med Šenčurjem in Krko bo znan naknadno.

Liga Nova KBM, 7. krog, 24.11.
ŠENTJUR – Ilirija 100:98 (26:17, 22:26, 24:14, 17:32, 11:9) *po podaljšku
Konjević (11 skokov, 6 asistenc) 39, Pešić (8 skokov) 19, Harmon II 16; Germ 17, Heath (12 asistenc) in Stopar 16

Državni prvak iz leta 2015 je šele v podaljšku strl odpor Ilirije in dosegel četrto zmago v elitnem ligaškem tekmovanju, medtem ko je ljubljanska ekipa navkljub pogumni in srčni predstavi doživela sedmi poraz in je na repu razpredelnice.

Izbranci domačega trenerja Jakše Vulića so imeli v uvodni četrtini vse niti igre v svojih rokah. V sedmi minuti so povedli za deset točk (21:11), sredi druge četrtine pa so se prebudili tudi Ljubljančani in zaostanek desetih točk (22:32) po delnem izidu 7:0 praktično nevtralizirali (29:32). Do konca polčasa se je odvijal izenačen boj, gosti so vselej dihali za ovratnik gostiteljem, ki so na polčas odšli s prednostjo petih točk (48:43).

V prvi polovici tekme je v domači zasedbi blestel Davor Konjević, ki je dosegel kar 26 točk ter pobral sedem žog pod svojim obročem, v drugi polovici pa so se na parketu “razleteli” tudi njegovi soigralci. S kolektivno igro so tretjo četrtino dobili s 24:14 in jo zaključili z vodstvom (72:57).

A varovanci gostujočega trenerja Saše Dončića niso vrgli puške v koruzo, s pogumno predstavo so se gostiteljem v 33. minuti približali na pet točk (69:74), še bolj resno pa so jim zagrozili v končnici tekme. Dobro minuto pred koncem so se približali na vsega dve točki (87:89), deset sekund pred koncem rednega dela pa je Nini Gabrijel izenačil na 89:89.

V podaljšku je sprva bolje kazalo Iliriji, ki je v začetku tretje minute povedla za tri točke (96:93), a nato so gostitelji strnili svoje vrste in po štirih točkah Miloša Pešića ter dveh Konjevića povedli z 99:96. Deset sekund pred koncem so gostitelji naredili prekršek nad Anžetom Germom, ki je zadel dva od treh prostih metov, piko na i pa je za domačo zmago postavil Konjević, ki je zadel enega od dveh prostih metov.

V domači ekipi je Konjević na koncu zbral 39 točk, 11 skokov in šest podaj. Pešić je za zmago prispeval 19, Michael Harmon pa 16 točk. V gostujoči ekipi je bil najbolj učinkovit Anže Germ s 17 točkami, Joshua Stanley Heath in Aljaž Stopar sta dosegla po 16 točk.

V osmem kolu bo Šentjur gostil Sixt Primorsko (8. decembra), Ilirijo pa doma čaka Petrol Olimpija (4. decembra).

Izjavi trenerjev po tekmi:

Jakša Vulić, trener Šentjurja:
“Po prepričljivi prednosti s 15 točkami smo zadnjo četrtino odigrali zelo slabo. Ekipa Ilirije se ni predala in z maksimalno angažiranostjo prišla do podaljška, za kar jim čestitam. Na koncu smo srečno prišli do zmage, to pa je tudi edino, kar je v tem trenutku pomembno. Tekmovalni premor moramo izkoristiti, da znova ujamemo boljšo formo.”

Saša Dončić, trener Ilirije:
“Čestitke obema ekipama za predstavo in ekipi Šentjurja za zmago. Naši mladi in manj izkušeni ekipi bi se skoraj obrestovalo vso vloženo trdo delo. Glede na prikazano na tekmi, gremo domov z dvignjeno glavo in zremo še bolj odločno v nadaljevanje prvenstva.”

Rogaška – HELIOS SUNS 78:91 (20:21, 23:28, 16:17, 19:25)
Vašl 24, Šantelj 19, Kosič (10 asistenc) 13; Mahkovic (9 skokov) 28, Pašajlić 20, Močnik (6 asistenc) in Šalić 13

Košarkarji Helios Suns so zabeležili drugo zmago v ligi Nova KBM in s tem prekinili niz petih porazov. V Rogaški Slatini so zasluženo slavili z 91:78.

Domžalčani so do prve zmage, po uvodnem krogu in uspehu proti Iliriji, prišli zelo suvereno, saj so vodili praktično celo srečanje. Izkoristili so kadrovske težave pri Rogaški in imeli dovolj razpoloženih igralcev, da so se ubranili vseh poskusov domačih.

V prvi četrtini je izstopal Đoko Šalić, ki je v desetih minutah dosegel 13 točk. V drugi mu je sledil Miroslav Pašajlić, ki je v tem delu igre zbral 14 točk, v drugem polčasu pa se je razigral še povratnik v Domžale Blaž Mahkovic. V tretji četrtini je Mahkovic dosegel 12 točk, na koncu pa je bil z 28 točkami (met iz igre 8:13, indeks 31) in devetimi skoki prvo ime tekme.

Domači trener Damjan Novaković je večino tekme igral s šestimi igralci, tudi nova dobra predstava Mihe Vašla (24 točk) pa ni mogla preprečiti tretjega zaporednega poraza Rogaške v državnem prvenstvu.

Slatinčani bodo tekmo 8. kola proti Krki v Novem mestu igrali 29. novembra, Helios Suns pa bo 8. decembra gostil zasedbo Zlatoroga iz Laškega.

Damjan Novaković, trener Rogaške:
“Glede na situacijo, v kateri smo bili danes in zadnjih nekaj tekem, poraz ni nobeno presenečenje. Ob že prej poškodovanem Davisu se je poškodoval še Tomić, poškodbo je obnovil Mijović, danes se je poškodoval še Pajić in poraz zato ni taka tragedija. Večji problem je, kako bo naprej.”

Dejan Jakara, trener Helios Sunsov:
“Najprej bi čestital našim fantom za zasluženo zmago. Vedeli smo, da bo tekma težka, kljub temu, da je Rogaška igrala brez treh igralcev. To se je dogajalo tudi nam, šele zdaj smo se dokončno sestavili. Več kot očitno je, da bo Blaž Mahkovic prava okrepitev. Sledi nekaj premora, nato pa znova naporen spored.”