Rogaška sama na vrhu, Zlatorog boljši od Krke

Na prvi tekmi tretjega kola so košarkarji ljubljanske Olimpije ugnali domžalski Helios. Rogaška je zabeležila še tretjo zmago, Zlatorog je bil na Tekmi kola boljši od Krke.

Liga Nova KBM za prvaka, 3. krog, 29.3.
UNION OLIMPIJA – Helios Suns 96:73 (26:19, 29:17, 17:15, 24:22)
Oliver 24 (11 skokov, 5 podaj, 5 prid. žog), Mulalić 13, Jefferson (12 podaj), Hrovat in Bubnić po 11; Bolčina 20 (9 skokov), Gorjanc 18, Atanacković 14 (10 skokov).

Po nesrečnem porazu v prejšnjem krogu v Rogaški Slatini, s katerim so prekinili niz enajstih zmag v Ligi Nova KBM, so se košarkarji Uniona Olimpije hitro vrnili v zmagovalne tirnice. V Stožicah so nadigrali aktualne državne prvake iz Domžal s 23 točkami razlike in tako zabeležili drugi par točk v skupini za prvaka. Na drugi strani Helios Suns ostaja brez zmage.

Ljubljančani so vprašanje zmagovalca rešili že v prvem polčasu, v katerem so dosegli 55 točk oziroma imeli met za tri točke 10:19. Trojke je že tedaj zadelo šest igralcev, na koncu pa je med njimi izstopal Dean Oliver, ki je postavil rekord sezone Lige Nova KBM v statističnem seštevku.

Štiriindvajsetletni Američan, ki je bil MVP 1. kroga Lige za prvaka, je tokrat zbral statistični indeks 39, kar je točko več od prejšnjega najvišjega dosežka Jakoba Čebaška iz devetega kroga. Oliver je dosegel je 24 točk (met iz 2 točki 8:9, trojke 2:4), 11 skokov ter imel po pet podaj in ukradenih žog.

Union Olimpija je tekmo končala s 50-odstotnim metom izza polkroga (16:32), zbrala je 29 podaj, od dvanajstih igralcev, ki so dobili priložnost, pa jih je pet imelo dvomestne številke. Brandon Jefferson je zbral 12 podaj in 11 točk. Pri Helios Suns – nastopilo je le šest igralcev – je bil prvi strelec Tomaž Bolčina (20 točk, 9 skokov), sledila sta mu Urban Gorjanc (18 točk) in Simo Atanacković (14 točk, 10 skokov).

Liga Nova KBM za prvaka se bo nadaljevala naslednjo sredo, 5. aprila. Ljubljančane čaka gostovanje v Laškem, Helios Suns pa bo v Domžalah gostil zasedbo Hopsov s Polzele.

Hopsi Polzela – ROGAŠKA 62:76 (20:24, 10:30, 18:9, 14:13)
Ćup 15 (6 skokov, 5 podaj), Čebašek 13 (10 skokov), Hodžić 12 (5 skokov); Davis 30, Ferme 18, Drobnjak 7.

Rogaška je s tretjo zaporedno zmago – dve je dosegla v gosteh, vmes pa Unionu Olimpiji prekinila niz enajstih zmag – pokazala visoke ambicije v Ligi Nova KBM za prvaka. Hopsi so tretjič v treh kolih izgubili; potem ko so redni del končali na četrtem mestu, so prve tri tekme v ligi za prvaka izgubili s povprečno skoraj 15 točkami razlike.

Varovanci Damjana Novakovića so zasluženo osvojili dve točki, saj so bili bolj motivirani in organizirani, hkrati pa so imeli igralca, ki sta skupaj dosegla skoraj dve tretjini točk. Darwin Davis je zbral 30 točk (za dve točki 5:7, trojke 6:15, indeks 24), Tadej Ferme pa 18 (met 6:12).

Odločilno razliko so gostje naredili v drugi polovici druge četrtine. Od 13. minute do odmora so domači dosegli pet točk, Slatinčani pa 24. Prednost so na začetku drugega polčasa povišali na 26 točk razlike, nato pa tekmo suvereno privedli do zanje srečnega konca.

V četrtem kolu 5. aprila bodo Hopsi gostovali v Domžalah, Rogaško pa čaka tretje gostovanje v štirih tekmah, in sicer v Novem mestu.

ZLATOROG LAŠKO – Krka 81:74 (19:14, 24:23, 20:19, 18:18)
Tratnik in Špan (7 podaj) po 23, Rizvić 14 (11 skokov); Curry 21, Elliott 13 (8 skokov), Rebec 11 (5 podaj).