Rogaška po drami, Tajfun premagal Krko

V sredo se je začel polfinalni niz te sezone Lige Telemach. Na domačem parketu se je prve zmage razveselila Rogaška, ki je v dramatični končnici ubranila Heliosov napad in slavila zmago s 73:72. Za novo presenečenje je poskrbel Tajfun, ki je v gosteh Krko ugnal s 70:66.

lapornikFoto: Drago Perko/kosarka.si

LIGA TELEMACH, POLFINALE, 1. TEKMI:

Sreda, 13. maja:

ROGAŠKA – Helios Suns 73 : 72 (13:14, 20:22, 25:16, 15:20) /1:0/
(Čebular 17, Dimec 15 in 8 skokov; Morina (6 skokov) in Ščekić (9 skokov) po 16.

Fantastična predstava Rogaške in Heliosa na prvi polfinalni tekmi Lige Telemach, ki so jo v zadnji minuti s košem Sandija Čebularja, na drugi strani pa z uspešno obrambno akcijo ob zvoku sirene, dobili gostitelji in tako v nizu na dve zmagi povedli z 1:0. Druga tekma v Domžalah bo že čez 48 ur, v petek ob 19. uri, morebitna tretja pa je na sporedu v ponedeljek.

Gledalci, ki so dvorano v Rogaški Slatini napolnili do zadnjega kotička (med njimi je bilo tudi lepo število podpornikov Heliosa), so videli odlično in napeto košarkarsko predstavo. Podatek, da je bila tekma osemkrat izenačena, moštvi pa sta se trinajstkrat izmenjali v vodstvo, zgovorno priča o trdem in neizprosnem boju za vsako žogo in centimeter igrišča.

V zaključku tekme so bili bolj spretni Slatinčani, ki so v svojem zadnjem napadu prek prvega strelca tekme in Lige Telemach Čebularja prišli do odločilnega koša. Čebular je zadel iz težkega položaja, podobno pa je v zadnjem napadu za Helios Suns skušal narediti tudi Gezim Morina (16 točk, 6 skokov), ki pa pri tem ni bil uspešen. Igralci Rogaške so se tako prešerno veselili prve zmage v polfinalih državnih prvenstev; med štiri so se namreč uvrstili prvič v zgodovini.

Gostitelji bi lahko sicer že prej odločili zmagovalca, saj so na začetku zadnje četrtine povedli z najvišjo prednostjo 63:56, vendar so nato ostali brez do tedaj svojega prvega strelca, Žige Dimca (15 točk, 8 skokov). V zaključku, ko je Helios slabe tri minute pred koncem prišel do izenačenja na 71, so se preveč naslonili na spretnosti Sandija Čebularja, ki je bil najprej trikrat neuspešen, 25 sekund pred iztekom tekme pa je odločil zmagovalca.

Krka – TAJFUN  66 : 70 (12:10, 14:18, 21:22, 19:20) /0:1/
(Joksimović 17, Halilović 13; Clark 15 (6 skokov, 8 podaj), Lelić 14)

Podobno kot prvi polfinale med Rogaško in Helios Suns je bil tudi drugi zanimiv in napet, za razliko od gledalcev v Rogaški Slatini pa so se tokrat zmage veselili gostje. Tajfun je sredi Novega mesta premagal petkratne zaporedne državne prvake in v seriji na dve zmagi povedel z 1:0. Prvo zaključno žogo za uvrstitev v finale bodo imeli Šentjurčani v soboto ob 19. uri.

Zmaga Tajfuna je povsem zaslužena, saj so bili gostje boljša ekipa na parketu dvorane Leona Štuklja. Krka je bila zlasti v prvih petindvajsetih minutah praktično neprepoznavna. V tem času je dosegla vsega šest košev iz igre in bila v zaostanku 27:38. Rešitelj je bil tedaj Nebojša Joksimović (17 točk), ki je v dobri minuti zadel tri trojke in po košu Aleksisa Wangmeneja popeljal domače v vodstvo 41:38.

A Krka proti motiviranim, dobro organiziranim in odlično vodenim košarkarjem Tajfuna ni dolgo zdržala. Že v 35. minuti je Tajfun znova vodil z 62:55, odločilno razliko pa je v zadnjih dveh minutah naredil Emir Zimić (10 skokov) z dvema zaporednima košema za 68:62.

Pri Krki je za Joksimovićem največ točk dosegel Miralem Halilović (13), na drugi strani pa je izstopal ameriški branilec Ceola Clark, ki je zbral 15 točk, 8 podaj in šest skokov. Štirinajst jih je vknjižil Đorđe Lelić, po deset pa Dragiša Drobnjak in Stanko Sebič.

* – izid v zmagah polfinalnega niza. Ekipi igrata na dve dobljeni tekmi.