Reprezentanca U20 v zadnji četrtini zapravila zmago

Na drugi tekmi evropskega prvenstva divizije A, je moška reprezentanca do 20 let doživela prvi poraz. Od Slovencev je bila boljša reprezentanca Latvije, ki je izkoristila nekoliko slabšo zadnjo četrtino naših fantov, in na koncu slavila zmago z 78:71. Ponedeljek je na evropskem prvenstvu prost dan, v torek pa se bodo naši pomerili s Srbijo.

1807_u20
Prvi poraz Slovenije (foto: Fiba Europe)

EP U20, A divizija, 2. krog, 17.7.
LATVIJA – Slovenija 78:71 (9:14, 22:15, 19:27, 28:15)
Slovenija: Šiško 11 (10 podaj), Marinč, Sajevic, Čančar 5 (5 skokov), Kraljević, Grubelič 2, Durnik 6 (5 skokov), Martinčič 21, Zupan 13, Kosi 10, Ožegovič 3, Habat.
Latvija: Feikners 5, Grinbergs 4, Saulitis 6 (5 skokov), Birkans 3 (7 podaj), Gutmanis 9, Lomazs, Hazners 9, Stradnieks 2 (5 skokov), Kohs 18, Krumins, Raimo 3, Cavars 19 (12 skokov).

Slovenska moška reprezentanca do 20. leta je na evropskem prvenstvu divizije A v Helsinkih doživela prvi poraz. Na drugi tekmi skupinskega dela prvenstva je bila od varovancev Aleksandra Sekuliča boljša reprezentanca Latvije, ki je Slovence premagala z 78:71. Štirje igralci slovenske reprezentance so dosegli dvomestno število točk.

Najboljši strelec naše reprezentance je bil Nejc Martinčič z 21 točkami, Nejc Zupan jih je dodal 13, Žan Mark Šiško je z 11 točkami in 10 podajami vknjižil dvojni dvojček, mejo desetih točk pa je dosegel še Jan Kosi.

Slovenci so v uvodni četrtini zaigrali precej bolje kot na prvi tekmi prvenstva z Ukrajino, in si po nekaj lahkih koših iz protinapadov na začetku drugega dela igre priigrali vodstvo s 16:9. Latvijci se kljub temu niso predali in se z delnim izidom 14:4 vrnili v igro. Po 20 minutah igre je Latvija v svojih rokah držala vodstvo s košem razlike (31:29), toda četa Aleksandra Sekuliča je bolje začela tretjo četrtino, in hitro znova prevzela vodstvo. Slovenija vodstva do konca tretje četrtine iz rok ni izpustila, po košu Nejca Zupana pa je semafor v dvorani kazal že 53:45 za našo reprezentanco. Četrtino je s trojko za 56:50 ob zvoku sirene zaključil Nejc Martinčič, in ustavil nalet Latvije, ki se je približala na 50:53.

Toda Latvijci so nalet iz druge polovice tretje četrtine prenesli na začetek zadnjega dela tekme in po desetih zaporednih točkah, na katere Slovenci niso našli odgovora, povedli s 60:56. Strelski mrk slovenske reprezentance je z dvema prostima metoma prekinil Nejc Martinčič, prav Martinčič pa je tudi zadel prvi koš iz igre naše reprezentance v zadnji četrtini, in z njim Slovence približal na 61:62.

Toda moštvo, ki je izgubilo uvodno tekmo prvenstva proti Srbiji z 68:70, je odgovorilo s petimi zaporednimi točkami, Sloveniji se je sicer še uspelo približati na 65:68, toda Latvija je naslednja napada zaključila s polaganji pod obročem, ob drugem je bil nad Renarsom Birkansom storjen tudi prekršek, in minuto pred koncem tekme je bilo 73:65 za Latvijo. Tekma je bila dokončno odločena, ko je latvijska reprezentanca povedla z 78:68, Šiško in Martinčič sta v končnici še poskušala, a časa za preobrat je zmanjkalo.

Na uvodni tekmi drugega kola v skupini C je reprezentanca Ukrajine presenetljivo, visoko, z 90:69, premagala branilce naslova, Srbijo. S srbsko reprezentanco se bodo Slovenci pomerili v torek, ob 15.15 po slovenskem času. V ponedeljek imajo vse ekipe na prvenstvu prost dan, saj tekem ni, tekmovanje v skupinskem delu pa se bo nadaljevalo v torek.