RAZJASNJENO: Na vidiku spremembe v točkovanju Lige za obstanek

Rubrika: Liga Nova KBM

 

ligatelemach_novi_oranzen_710

V letošnji izvedbi Lige za obstanek v elitni slovenski druščini se bodo prvič uporabila pravila glede točkovanja, ki jih je Košarkarska zveza Slovenije sprejela meseca maja leta 2014.

Udeleženci Lige za obstanek v sklepni del tekmovanja ne bodo prenesli vseh poprej osvojenih točk, temveč le točke, ki so jih osvojili proti ekipam, ki jim bodo tudi tu stale nasproti.

 

Marsikateri klub je bil nad takim točkovanjem presenečen, saj si očitno niso dovolj natančno prebrali pravilnika. Sprememba je namreč minimalna, saj je v spremenjenem pravilniku na tem mestu dodana le beseda “medsebojno”.

Sprememba točkovanja bo v praksi – zaradi rezultatov – enim klubom ustrezala bolj, spet drugim manj, toda na KZS opozarjajo, da “ta sprememba tekmovalnega pravilnika ni bila sprejeta letos, temveč na seji Izvršnega odbora 26. maja 2014 in sicer po usklajevanju s predsedniki vseh združenj moških klubov, vsi klubi pa so informacijo o tem dobili pred žrebom za novo sezono.”

K napačni interpretaciji klubov je mogoče lahko pripomogla tudi objava na spletni strani naše krovne organizacije, kjer piše, da se bodo rezultati prvega dela prenašali. Beseda medsebojno je tu izpuščena. Vendar pa je dejstvo, da gre pri tem zapisu le za povzetek pravilnika (četudi zaradi izpuščene ključne besede neposrečen) in ne za pravilnik sam. Na spletnih strani KZS je namreč objavljen pravilnik, ki jasno opredeljuje način točkovanja v sklepni fazi tekmovanja in kjer je vključena beseda “medsebojni”.

 

Prav tako so bili klubi na način točkovanja dodatno opozorjeni s strani komisarja članskih tekmovanj KZS, Borisa Majerja, ki je nanje naslovil elektronsko pošto z novimi pravili.

 

Po naših informacijah kar nekaj neposredno vpletenih akterjev Lige Telemach za spremembe pravil ni vedelo. Glede na dejstvo, da so bila pravila s strani KZS sprejeta že lanskega maja, objavljena na spletni stranki krovne organizacije in tudi poslana vsem klubom pred žrebom, kot izhaja iz zgornjega pojasnila KZS.

 

Mogoče bi si nekateri klubi zaradi lastne površnosti želeli, da bi bilo tekmovanje neregularno, vendar bodo v tem primeru morali najprej pomesti pred lastnim pragom in se vprašati ali sploh poznajo vsa pravila, ki urejajo njihovo udejstvovanje, saj so vsa pravila dostopna na spletnih straneh KZS in se je tako mogoče z njimi enostavno seznaniti.  Sicer pa so pravila KZS, všečna ali ne, veljavna in zavezujoča. Seveda pa imajo klubi, kot člani KZS, vedno možnost vplivati na njihove spremembe.