Pregled dneva na Eurobasketu: “Gasol najboljši Španec vseh časov”

Rubrika: EuroBasket 2015

Naš srbski dopisnik Stefan Đorđević, ki ob torkih za Košarka.si pripravlja kolumne s tematiko ABA lige, je tokrat predelal tekme včerajšnejga dne Eurobasketa.

GRČIJA– Latvija 97:90 (17:24, 20:20, 23:17,37:29)

Grčija: Bourousis 20 (6 skokov), Zizis 12, Spanoulis 16, Calathes 15 (5 asisitenc), Perperoglou, Sloukas 6, Kaimakoglu, Koufos 5 (7 skokov), Printezis 8, Papnikolaou, Mantzaris, Antetokounmbo 15 (7 skokov).

Latvija: Mejeris 14 (6 skokov), Freimanis 10 (5 skokov), Blums 2, Bertans 14, Timma 6 (5 asistenc), Janicenoks 22, Strelnieks 2 (7 asistenc), Berzins 5, Vecvargas 2, Karlis, Peiners, Meiers 13.

Po izpadu v četrtfinalu je izredno težko najti motiv za obračune, ki odločajo o končni razvrstitvi od 5. do 8. mesta, a Olimpijske igre v Riu prihodnje leto so nekaj, za kar se je vredno boriti. In prav to so včeraj demonstrirali Grki, ki so si z zmago nad Latvijo s 97-90 zagotovili dodatne olimpijske kvalifikacije.
Včeraj smo res videli nor obračun, z veliko padci v igri obeh ekip. Grki so v obračun krenili zaspani in na semaforju je bilo hitro 16-5 v korist Latvije. Sledil je odgovor Grkov z delnim izidom 20-4. Namesto, da bi izkušeni Grki ta nalet izkoristili, so Latviji dovolili novo serijo 16-0 v zgolj treh minutah in polčas se je končal s 44-37 v korist baltske reprezentance. V nadaljevanju so Grki imeli dovolj energije za preobrat in končno zmago, za katero je bil s 20 točkami in 6 skoki najzaslužnejši Bourusis. Svoje so dodali še Spanoulis s 16 točkami ter Calathes in Antetokounmbo s 15 točkami. Pri poražencih je bil najučinkovitejši Janicenkos s 22 točkami.

Grki so včeraj res da dobili tekmo z Latvijo, a so izgubili pomemben člen ekipe. Reprezentančno kariero je namreč sklenil eden najboljših grških košarkarjev vseh časov, Vassilis Spanoulis.

Poslavljam se od reprezentančnega dresa. Za reprezentanco igram od svojega 17 leta. To je skoraj celo življenje. Prišel je čas, da se umaknem in naredim prostor za mlajše igralce”, je po koncu tekme povedal Spanoulis, ki roko na srce, na tem prvenstvu ni blesetel, tako kot smo od njega pričakovali.

Glede igre Grčije pa je veliki Spanoulis dodal: “Nima smisla izgubljati besed. Ponosen sem, da sem lahko igral in se boril za Grčijo. Ni razloga za nezadovoljstvo in razočaranje. Letos smo dosegli minimalen cilj, ki smo si ga zastavili. Izborili smo si kvalifikacije za Olimpijske igre”

Češka – ITALIJA 70:85 (21:21, 16:21, 17:32, 16:11)

Češka: Benda 2, Auda, Pumprla 3, Hruban 5, Satoransky 12 (3 skoki, 6 asistenc), Welsch 4 (5 asistenc), Houska 5, Barton 2, Jelinek, Sirina 3, Schilb 8, Vesely 26 (12 skokov).

Italija: Della Valle, Belinelli 12 (7 skokov, 4 asistence), Aradori 7, Gentile 15 (4 skoki, 3 asistence), Gallinari 15 (8 skokov, 3 asistence), Barngani 21, Cusin 4, Datome, Melli 4, Cincarini 5, Hackett 2, Polonara.

Kot druga, je z zmago nad Češko s 85-70 vstpnico za olimpijski kvalifikacijski turnir rezervirala Italija, ki ji težak poraz proti Litvi očitno ni pustil večjih psiholoških posledic.
Odločilna je bila tretja četrtina, v kateri so izbranci Simeona Pianigianija dobili s 32-17. Pri Azzurih so ponovno blesteli Bargnani s 21 točkami ter Gentile in Gallinari s 15 točkami, pri Čehih pa je bil kot vedno najboljši Jan Vesely, s še enim dvojim dvojčkom – 26 točk in 12 skokov, ki je tudi tokrat pokazal široko paleto svojih atletskih sposobnosti.

ŠPANIJA – Francija 80:75 (17:20, 15:13, 16:23, 18:10, 14:9)

Španija: Gasol 40 (11 skokov), Fernandez 7, Rodriguez 15, Hernangomez, Ribas, Rejes 2 (7 skokov), Claver 2 (6 skokov), San Emeterio, Llull 7, Aguilar, Mirotić 7, Vives.

Francija: Westerman, Batum 14 (7 skokov), Lauvergne 11, Kahudi, Parker 10 (6 asistenc), Fournier 3, Pietrus, De Colo 14, Diaw 5, Gelabale 10, Gobert 8 (13sk), Jaiteh.

O zadnji tekmi dneva, obračunu med Francijo in Španijo, se bo govorilo še dolgo. V košarkarsko zgodovino se bo zapisala kot tekma, na kateri je na koncu več znanja in kvalitete pokazala reprezentnca – Pau Gasol.   Pravilno ste prebrali, reprezentanca Pau Gasol. Španski center je svojo državo sam popeljal do finala letošnjega Eurobasketa in do uvrstitve na OI v Riu. Gospod pri 35 letih je sinoči natresel 40 točk in dodal še 11 skokov!

Španija
(foto: fiba.com)

Prvi polčas je zaznamovala izenačena igra obeh reprezentanc. Oboji so vložili ogromno energije v obrambo, ki je bila izejmno čvrsta, tudi zahvaljujoč sodniškemu kriteriju. Po prvih dvajsetih minutah so Trikolori vodili z minimalno prednostjo 33-32, opaziti pa je bilo odsotnost točkovnega učinka glavnih francoskih igralcev. Parker je prvi polčas namreč zaključil pri zgolj 4 točkah, Batum pa je dosegel še dve manj.

Tretja četrtina je minila v znamenju Francije. Tako imenovani faktor X Francije je bil Lauvergne, ki je dosegel 7 zaporednih točk. Špance je v igri držal Gasol, predvsem s točkami doseženimi iz prostih metov. V zadnjo četrtino so domačini krenili z vodstvom 65-48. V četrti četrtini se je igra Francije enostavno ustavila, ravno obratno pa je bilo z Gasolom, za katerega Francozi niso najdli rešitve. Španec je zadeval iz vseh možnih položajev in Furija je 10 sekund pred koncem tekme prišla do treh točk prednosti. Takrat se je prebudil Batum, ki je na navdušenje domače publike zadel trojko za izenačenje, s katero je izsilil podaljšek. Omenimo, da je pred tem Batum zadel le eno trojko iz sedmih poizkusov! Španci so nato prek Gasola imeli priložnost za zmago, a je Špančev met blokiral Gobert.

Vse kar smo gledali 40 minut rednega dela tekme, se je preslikalo v dodatnih pet minut. Igralo se je točko po točko. Španci so ponovno vodili s tremi točkami razlike 10 sekund pred koncem podaljška in ponovno je stvari v svoje roke vzel Batum. Metal je za tri točke, Claver pa je nad njim napravil prekršek. Izkušeni NBA košarkar je na začudenje publike in žalost celotne Francije zgrešil vse tri proste mete, kar je izkoristil Gasol iz z zabijanjem postavil končni rezultat 80-75.

»Kaj naj rečem. Pau Gasol je najboljši španski košarkar vseh časov«, je bil po tekmi jasen Rudy Fernandez.

»Zelo težko je igrati proti nekomu, ki te lahko krije s kontakotm, ti pa se ga ne smeš niti dotakniti«, je bil s sojenjem nezadovoljen Gobert.

»Lanski poraz je bil za nas velik udarec, a hkrati motivacija. Danes smo bili boljši. Hvala ekipi, hvala soigralcev, ki so bili tudi danes sijajni«, pa je bil po tekmi skromen veliki Gasol.