Pred Jamesom najpomembnejša finalna serija v karieri

Rubrika: Liga NBA

Kako definiraš veličino? S številom zmag? Z naslovi prvaka? Z individualnimi nagradami? Morda ekipnim uspehom? Pred LeBronom Jamesom je najpomembnejša finalna serija v karieri. Njegova sedma. Šesta zaporedna. V vsem tem času je osvojil le dva naslova prvaka Lige NBA.

Če bi vselej gledali le na število naslovov, bi bil najboljši košarkar vseh časov Bill Russell, center Boston Celticsov, ki je ima v lasti toliko prstanov, da jih ne more natakniti na prste obeh rok. Če bi bilo to merilo veličine, bi bil Robert Horry s sedmimi naslovi, boljši košarkar kot Michael Jordan, ki jih ima ‘le’ šest.

Dejstvo je, da je LeBron James eden izmed najboljših košarkarjev vseh časov. Štiri nagrade za najkoristnejšega igralca rednega dela Lige NBA in dve nagradi za najkoristnejšega igralca velikega finala, vključno z dvema šampionskima prstanoma, to potrjujejo. Po drugi strani pa je James v svoji karieri že štirikrat klonil v velikem finalu. Štirikrat! Jordan, ki ga mnogi razglašajo za najboljšega vseh časov, finalne serije nikoli ni zaključil s porazom. Tim Duncan, ki ima v lasti pet naslovov, je le enkrat izgubil finalno serijo (proti Jamesu, ki je takrat nosil dres Miami Heat). Tudi Kobe Bryant lahko prste ene dlani napolni s šampionskimi prstani, v finalni seriji pa je moral premoč nasprotni ekipi priznati le dvakrat.

Bi na vse te košarkarje še vedno gledali z istim pogledom, če bi štirikrat izgubili finalno serijo? Bi bil Jordan še vedno največji? Bi bil Duncan še vedno eden izmed petih najboljših košarkarjev vseh časov? Bryant takoj za njim? Pri Russellu je verjetno takšno vprašanje odveč, saj ima praktično dvakrat več naslovov kot Jordan, in več naslovov, kot Bryant in Duncan skupaj.

Lahko v vprašanju veličine že zdaj dodamo Stephena Curryja? Kljub temu, da ima na svojem računu že dve nagradi za najkoristnejšega igralca rednega dela in en naslov prvaka Lige NBA, bi verjetno prehitro zaključili pogovor, če bi rekli, da je eden izmed najboljših vseh časov. Da, ko ima zagnane svoje motorje, in zadeva kot za stavo, je Curry nezaustavljiv. A ko mu odvzameš met, kaj ima? Zamislite se nad tem naslednjič, ko spremljate tekmo Golden State Warriorsev.

Foto: nba.com.
Foto: nba.com.

Toda vrnimo se k LeBronu.

Gledano z vidika košarke, je za njim ena izmed najlažjih končnic v karieri. Uvodni seriji so Cleveland Cavaliersi dobili z osmimi zaporednimi zmagami, nato pa v šestih tekmah opravili s Toronto Raptorsi. Na teh 14 tekmah je na parketu v povprečju preživel le 37,9 minut na tekmo, najmanj v katerikoli sezoni v karieri v končnici. Dosegal je 24,6 točk na tekmo, najmanj po sezoni 2010/11, kljub temu pa uspel zbrati še 8.6 skokov in sedem podaj na tekmo. Morda so te številke nekoliko slabše, kot tiste iz minule sezone (30,1 točk, 11,3 skoke, 8,5 podaj na tekmo), a je toliko bolj učinkovit pri metu, saj iz igre meče 54,6-odstotno (lani 41,7 %). Na zadnji tekmi serije s Torontom je James deloval izčrpan.

Poglejmo v zahodno konferenco.

Golden State Warriorsi in Oklahoma City Thunder sta moštvi, ki uživata v igri s hitrim tempom in živita od tega. Če se spomnimo lanskega finala, je bilo več kot vidno, da so Cavaliersi igrali v takšnem ritmu, kot ga je narekoval James, da le ne bi bil on preutrujen. Ekipa Clevelanda je v tej sezoni zelo prevetrena, žoga odlično kroži, in tudi igralci z manjšim naporom prihajajo do odprtih metov.

Pa bo to dovolj za zmago v velikem finalu?

Moštva iz zahodne konference so v primerjavi s tistimi iz vzhoda, močnejša. Golden State Warriorsi so v tej sezoni postavili nov rekord po številu zmag v rednem delu, medtem, ko so Oklahoma City Thunder na poti do konferenčnega finala izločili odlične San Antonio Spurse, ki so imeli v rednem delu 67 zmag, kar 12 več, kot OKC.

Morda so Cavsi končno ujeli tisti pravi ritem, in so v najboljši formi v zadnjih dveh letih. Če gledamo izključno število zmag, bi se lahko s to trditvijo vsi strinjali. Zdaj pa morajo igre iz uvodnih treh krogov končnice prenesti še v veliki finale in štirikrat zmagati.

Kajti le štiri zmage ločijo LeBrona Jamesa od tretjega naslova. Mesto Cleveland od prvega naslova v več kot 50 letih. In le štirje porazi ločijo LeBrona Jamesa od pete izgubljene serije. Mesto Cleveland od nadaljevanja agonije in jeze ob novem poletju brez šampionske parade.

Neverjetno, kako tanka je linija med uspehom in neuspehom…