Pravočasno opozorilo za Slovenijo

Rubrika: Reprezentanca

Moška članska reprezentanca je morala v Stožicah prvič v tem poletju priznati poraz svojemu nasprotniku. Na zadnji pripravljalni tekmi pred začetkom kvalifikacij za EuroBasket 2017 je reprezentanca Črne gore varovance Igorja Kokoškova ugnala z 91:83 in tako prekinila niz osmih zaporednih slovenskih zmag.

Telemachov spektakel, 27.8.
Slovenija – ČRNA GORA 83:91 (22:26, 21:27, 23:20, 17:18)
Slovenija:
G. Dragić 4 (1/7 met iz igre) (10 podaj), Z. Dragić 16 (5 podaj), Murić 6, Prepelič 12 (5 skokov), Vidmar 6, Blažič 12, Čančar, Dimec, Klobučar 1, Lapornik 4, Morina, Omić 12 (6 skokov), Rebec 3, Zagorac 7.

3000 gledalcev

Košarkarji Slovenije so pripravljalne tekme pred kvalifikacijami za evropsko prvenstvo zaključili s porazom. Pred 3000 gledalci v Stožicah so morali priznati premoč Črni gori, ki je slavila zmago z 91:83. Slovenija je v treh tednih odigrala osem pripravljalnih tekem; izkupiček pa je sedem zmag in poraz. Premagala je Portugalsko, Belgijo, Avstrijo, Poljsko, Islandijo, Veliko Britanijo ter Makedonijo, najtežji tekmec v pripravah pa je bil tudi najtrši oreh.

Prva zmaga v medsebojni tekmi

Črna gora je zasluženo prišla do zmage. Uveljavila je svojo višino, dobre strelce z razdalje ter spretno vodenje s klopi, kateri načeluje legendarni trener Bogdan Tanjević. Vodila je praktično vseh štirideset minut, z 91 doseženimi točkami pa je tudi krepko presegla najvišji dosežek dosedanjih tekmic Slovenije v pripravah.

Slo cg

Črnogorcem je stekel met (13/29 za 3, Slovenija le 8/22), prednjačili so tudi v prostih metih in metu za dve točki. Do tretje četrtine so dominirali v skoku, ki ga je na koncu dobila Slovenija (38:35). Črnogorci so zbrali sedem blokad, Slovenija tri, pod košem pa je dominiral trojec Nikola Vučević (20+10), Bojan Dubljević (11+5), Vladimir Dašić (7+3). Za nameček je bil nezgrešljiv za “tri” še Nemanja Vranješ (5/5):

Optimizem

Navkljub porazu lahko Slovenija samozavestno krene v kvalifikacije za EuroBasket 2017, ki bo potekal v Romuniji, Turčiji, Izraelu ter na Finskem in kamor vodijo prva mesta v skupinah ter šest najboljših drugih iz sedmih skupin. Zasedba pod vodstvom Igorja Kokoškova je v zadnjih treh tednih dokazala, da je lahko pred obračuni s Kosovom, Ukrajino ter Bolgarijo optimistična.

Štirje slovenski košarkarji so dosegli dvomestni točkovni izkupiček. S 16 točkami je izstopal Zoran Dragić, po dvanajst pa so jih dosegli Klemen Prepelič, Jaka Blažič in Alen Omić.

Prva tekma v kvalifikacijah Slovenijo čaka v sredo, 31. avgusta, ob 20. uri v Stožicah proti Kosovu.

Slovenija se bo v kvalifikacije podala z vsemi 14 košarkarji, ki so še ostali na pripravah. Pravila FIBA sicer dovoljujejo, da na posamezni tekmi kvalifikacij nastopi 12 igralcev, a obenem lahko za vsako tekmo posebej reprezentance prijavijo drugačno dvanajsterico. Izbirajo lahko med vsemi 24 košarkarji, ki so jih FIBA prijavili do določenega datuma. V kadru Slovenije so torej po zadnji pripravljalni tekmi ostali: Jaka Blažič, Vlatko Čančar, Žiga Dimec, Goran Dragić, Zoran Dragić, Jaka Klobučar, Miha Lapornik, Gezim Morina, Edo Murić, Alen Omić, Klemen Prepelič, Matic Rebec, Gašper Vidmar in Saša Zagorac.