1. DAN: Srbija ugnala Španijo, Nizozemci šokirali Gruzijo

Rubrika: EuroBasket 2015

Na tekmi prvega kola letošnjega EuroBasketa, je Slovenija doživela prvi poraz. Naši so klonili proti Hrvaški, s 73:80. Že v nedeljo Slovence čaka preizkušnja proti Gruziji.

Že zgodnje popoldanske sobotne tekme prvega kola letošnjega EuroBasketa, so prinesle prvo veliko presenečenje! Reprezentanca Nizozemske je tako po letu 1987 zabeležila prvo zmago na prvenstvu Stare celine – s 73:72 je v zagrebški Areni padla Gruzija.

Nizozemska je na EuroBasketu nazadnje sodelovala daljnega leta 1989, takrat pa na petih tekmah ni uspela zabeležiti zmage. Nadzor nad tekmo v Zagrebu so Nizozemci prevzeli v drugi četrtini, v zadnjih desetih minutah pa Gruzijcem dopustili, da preidejo v vodstvo. Mirno kri so v končnici kljub temu zadržali igralci v oranžnih dresih, odločilni koš pa je 18 sekund pred koncem tekme dosegel Robin Smeulders.

Na derbiju skupine B, med Španijo in Srbijo, je zmago slavila slednja, Španci pa so iz rok izpustili prednost desetih točk iz prve četrtine. Blestel je Nemanja Bjelica, ki je vknjižil dvojni dvojček (24 točk, 10 skokov), v ključnih trenutkih pa zadel tudi vse pomembne mete, ki so svetovne podprvake dokončno oddaljili od Špancev.

Zelo zanimiv je bil dvoboj skupine A, med branilko naslova, Francijo, in Finsko. Spomnimo, Finci so Francoze letos že premagali, in sicer na prvi pripravljalni tekmi tega poletja. V soboto so Francozi za zmago nad »Volčjim krdelom« potrebovali podaljšek, kljub temu, da so v tretji četrtini že vodili za 16 točk (63:47). Pet igralcev je pri Franciji doseglo dvomestno število točk, na koncu pa so branilci naslova izpred dveh let, zmagali s 97:87.

Za še eno presenečenje v prvem kolu pa je poskrbela reprezentanca Turčije, ki je s premišljeno igro in odlično prvo četrtino, premagala Italijo, z 89:87. Italijane je v igri držal neverjetni Danilo Gallinari, ki je dosegel kar 33 točk, v statistiko pa vpisal še pet skokov. Turki so v prvem polčasu vodili že s 40:24, nato pa popustili, in »Azzuri« so se približali. Toda Turčija je v končnici zadržala mirne živce in slavila zasluženo zmago.