PONOSNI: Slovenija vzela srebro na EP!

Rubrika: Naši na tujem

V nedeljo so v Amsterdamu potekali zaključni boji evropskega prvenstva v košarki 3×3. Slovenci so v finalu izgubili proti Latviji s 16:13. Pred tem so slovenski košarkarji v polfinalu ugnali Ukrajince, v četrtfinalu pa Ruse. Simon Finžgar je bil izbran v idealno trojko evropskega prvenstva.

Na Nizozemskem je v Amsterdamu od petka do nedelje potekalo evropsko prvenstvo, na katerem se je zbralo 12 najboljših evropskih reprezentanc v košarki 3×3. Slovenija se je na evropsko prvenstvo uvrstila preko kvalifikacijskega turnirja v Andori, kjer so se Slovenci po zmagi v repasažu nad Nemčijo, uvrstili na evropsko prvenstvo.

V Amsterdamu so bili Slovenci drugi nosilci turnirja, takoj za svetovnimi prvaki iz Srbije. V petek je slovenska reprezentanca ugnala Češko in Latvijo ter tako skupinski del končala na vrhu lestvice B.

V napetem četrtfinalu so Slovenci ugnali rusko izbrano vrsto. Vodili so celotno srečanje, vendar do zadnjih sekund trepetali za zmago. Nekaj sekund do konca tekme so imeli Rusi met za izenačenje, vendar žoga ni našla poti v obroč. Odbito žogo je pobral Gašper Ovnik, ki je ob izteku igralnega časa postavil končnih 17:13. Slovence ob 19.15 čaka polfinale.

V polfinalu so se Slovenci pomerili z reprezentanco Ukrajine. Slovenska reprezentanca je na igrišču prevladovala skozi celotno srečanje in z odlično igro tako v obrambi in napadu hitro odločila končnega zmagovalca. Dve minuti pred iztekom časa je Gašper Ovnik zadel dvojko za končni izid 22:8.

Adin Kavgić, Gašper Ovnik, Anže Srebovt in Simon Finžgar so se v velikem finalu pomerili z reprezentanco Latvije, s katero je slovenska reprezentanca igrala že v skupinskem delu in v petek tekmo dobila. Finalno tekmo so bolje začeli Latvijci, ki so povedli s 3:1, a so Slovenci hitro ujeli ritem in štiri minute do konca vodili z 9:6. Latvijci so minuto pred koncem rezultat izenačili na 13:13, v izenačenem zaključku pa so sledili neuspeli poskusi na koš iz obeh strani. 20 sekund pred koncem so Latvijci s tremi zadetimi prostimi meti odločili zmagovalca evropskega prvenstva.

Slovenci so tako po lanskem osvojenem naslovu evropskih prvakov, letos osvojili drugo mesto. Simon Finžgar pa je bil izbran v najboljšo trojko evropskega prvenstva.

Slovensko izbrano vrsto so v Amsterdamu zastopali Adin Kavgić, Gašper Ovnik, Anže Srebovt in Simon Finžgar.

Izjava po koncu evropskega prvenstva:

Simon Finžgar, slovenski reprezentant:
“Tudi na letošnjem evropskem prvenstvu smo si zadali cilj, da postanemo evropski prvaki. Ni nam uspelo obraniti naslova, zato smo trenutno še malce razočarani. Verjamem pa, da bomo po prespani noči zadovoljni s prikazanim in srebrno medaljo. Evropsko prvenstvo v Amsterdamu je bilo odlično organizirano. Turnir je bil naporen, tekme pa zelo težke. Evropsko prvenstvo je še močnejše kot svetovno, saj tu nastopa 12 najboljših ekip, ki si nastop priigrajo preko kvalifikacijskega turnirja, na SP pa je nekaj ekip, ki so za kakšen nivo slabše.”