Odzivi: Milović o antipropagandi košarke, Rizman več kot zadovoljen, Hafnar želi boljšo obrambo,

Košarkarji Lige Telemach so se v soboto podali na prve tekme v letu 2015. Presenečenji sta uspeli zasedbama Portoroža in Hopsev, ki sta ugnali pred tekmo višje uvrščeno moštvo. Primorci so po dramatičnem zaključku s 84:82 ugnali Helios Sunse, Polzelani pa na štajerskem derbiju Zlatoroga (82:78).

Liga Telemach, 12. kolo

Sobota, 3. januar:
HOPSI POLZELA – Zlatorog 71:55 (16:12, 19:17, 18:10, 18:16)
(Mikulić 15, Jagodnik 14 in 8 skokov; Zagorac 13 in 12 skokov, Tratnik 11)

Laščani in Polzelani so praznični premor izkoristili za pripravo na štajerski derbi, na koncu pa se je to bolj obrestovalo domačim. Zlatorog je prvo tekmo v novem koledarskem letu izgubil, to je sicer šele tretji poraz izbrancev trenerja Predraga Milovića (prvi na gostovanju), Hopsi pa so si vrata do zmage odprli v tretji četrtini, ko so z delnim izidom 10:0 povedli s 50:36.

Hopsi so sicer vajeti igre držali v svojih rokah vse od začetka tekme. Vsakič, ko so se Laščani ujeli priključek, so domačini našli odgovor in vnovič pobegnili. Odgovora pa ni bilo v tretji četrtini, ko so košarkarji iz Savinjske doline z delnim izidom 10:0 pobegnili na 50:36, prednost na začetku zadnje četrtine še nekoliko povišali (55:39), v zaključku pa tekmo mirno pripeljali do konca.

Vladimir Rizman, trener Hopsov Polzela:
“To, kar smo se dogovorili čez praznike, smo tokrat na igrišču do potankosti napravili. Da drugouvrščena ekipa Lige Telemach proti tebi doseže 55 točk, le še dokazuje, da je ekipa resnično spoštovala dogovore. Dobro smo igrali v obrambi, ob tem pa bili še dobri pri skoku, ki je eden glavnih orožij Laščanov. Dobro smo zaustavili tudi najboljša strelca Zlatoroga, ki sta ju dobro pokrivala Jan Rizman in Simo Atanacković. Pohvalo si zaslužijo vsi fantje, saj so igrali kolektivno in borbeno, vsak pa je na igrišču nasprotnikom predstavljal dodatno nevarnost.

Predrag Milović, trener Zlatoroga Laško:
“Igra, ki smo jo prikazali, je bila z naskokom najslabša v tej sezoni. Hopsi so zasluženo zmagali. Upam, da bodo naši fantje v prihodnje precej bolj osredotočeni, saj je bila ta predstava antipropaganda košarke.

Helios Suns – PORTOROŽ 82:84 (30:21, 12:26, 16:20, 24:17)
(Rizvić 13, Ja. Močnik 12 in 17 podaj; Ju. Močnik 18 in 10 skokov, Modrić 16)

Domžalski košarkarji so brez prvega igralca Matica Rebca, ki je poškodovan, izgubili tri zaporedne tekme, med prazničnim odmorom in pred začetkom druge polovice rednega dela Lige Telemach pa so našli zamenjavo za mladega branilca. V Helios se je preselil Jan Močnik, ki je nazadnje igral na Kosovem, pred tem pa je v domovini nastopal za Novo Gorico, Kraški Zidar, Union Olimpijo, Postojno, Slovan in Maribor Novo KBM.

Močnik je sicer odigral dobro tekmo, bil na začetku eden ključnih mož Domžalčanov, kljub temu pa je Helios izgubil še četrto zaporedno tekmo. Portorož je na drugi strani prišel do sploh prve gostujoče zmage in četrte v prvenstvu.

Helios je tekmo začel odločno. Prvo četrtino je dobil s 30:21, izkazali so se predvsem Peter Košir s šestimi točkami, a je v prvih desetih minutah napravil tudi tri osebne napake, Jan Močnik, ki je petim točkam dodal štiri podaje in Majok Majok, ki je poleg sedmih točk še trikrat uspešno skočil.

Takoj na začetku druge četrtine pa se je začel portoroški preobrat. Vejko Petrović in Sašo Ožbolt sta svojo ekipo približala, v takšnem ritmu pa ujela in prehitela domžalske tekmece. Na odmor so gosti šli s prednostjo petih točk, ki pa bi lahko bila še višja, če ne bi Zeke Upshaw ob zvoku sirene s trojko znižal na 42:47.

V drugem polčasu so domači strnili vrste in lovili tekmece. Pred zadnjo četrtino so zaostajali s 56:60, na začetku zadnjih desetih minut pa je zaostanek spet bil nekoliko višji (61:70). Toda Domžalčani se niso predali, v zaključku tekme so povsem ujeli goste iz Obale, ki pa so kljub vsemu zasluženo slavili.

Gregor Hafnar, trener Helios Sunsov:
“Tekmo smo začeli smo super, nato pa pustili Portorožu, da se vrne v igro. Ko so gostje začeli zadevati od zunaj, smo bili prisiljeni zaigrati široko v obrambi. V obrambi mož na moža smo bili katastrofalni. Nasprotne branilce smo spuščali v prodore, ti pa so nato podajali na zunanje položaje. Na ta problem nismo našli rešitve in Portorož je zasluženo slavil zmago. Na koncu smo sicer nekaj poskušali, bolj kot ne po sreči prišli blizu in imeli napad za podaljšek. Žal se vse ni izšlo tako, kot bi si želeli, a nesmiselno je jokati. Tekmo je potrebno dobiti prej! Portorož se je še enkrat več izkazal za izkušeno ekipo, ki ima lahko naenkrat na parketu pet košarkarjev, ki so sposobni zadeti za tri točke. To je zelo težko braniti. Kljub temu, da smo zadeli 12 trojk in bili boljši pri skoku, to ni bilo dovolj. Igralcem sicer vseskozi dopovedujem, da bomo zmagovali z obrambo in ne napadom. Dokler tega ne bomo upoštevali, ne bomo mogli premagati nikogar. Že naslednja tekma bo priložnost, da to popravimo.

Konstantin Subotić, trener Portoroža:
“Čestitke fantom za hrabro in borbeno igro. Vedeli smo, da nas v Domžalah čaka težko delo. Precej hitro smo zaradi osebnih napak ostali brez prvih visokih mož Bude in Modrića, a so ju drugi na pravilen način in v pravem trenutku nadomestili. Jasno je bilo, da bomo morali biti za končno zmago veliko boljši od nasprotnikov. Naša prednost se je hitro stalila, a smo ohranili mirno kri in živce.

ROGAŠKA – Šenčur GGD 69:60 (14:14, 16:18, 20:15, 19:13)
(Dimec in Čebular po 18; Pavić 9 in 10 skokov)

Šenčur je v Rogaško Slatino pripotoval na krilih treh zaporednih zmag, domačini pa so pričakovali težko tekmo. In jo tudi dočakali, saj sta bili ekipi povsem skupaj do zadnje četrtine, ko je Rogaški le uspelo streti odpor tekmecev za osmo zmago, ki jih ohranja v stiku z vodilnima Tajfunom in Zlatorogom.

Tekmo so bolje odprli domači igralci, ki si niso priigrali dovolj prednosti, da jih gosti ne bi ujeli in tudi prehiteli, toda po prvih desetih minutah je bilo 14:14. Po 16:16 je Rogaško s petimi zaporednimi točkami na začetku druge četrtine le nekoliko pobegnila, v 16. minuti pa je bilo spet izenačeno. Šenčur je na odmor odšel z dvema točkama prednosti (32:30).

V nadaljevanju je Rogaška prevzela pobudo in vodila tudi za sedem točk (45:38), toda Šenčur je ohranil upanje, s tem ko je bilo pred zadnjimi desetimi minutami 47:50. Gosti so strnili vrste in povedli z 51:50, nato pa jim je zmanjkalo moči. Rogaška je odgovorila s petimi zaporednimi točkami, ko pa je pobegnila na 61:53 je bil zmagovalec znan.

Damjan Novaković, trener Rogaške:
“Tekma je bila pričakovano težka. Izgubili smo igro v skoku, slabo metali proste mete in zares ne imeli svojega strelskega dne. Priznati je potrebno, da so Šenčurjani igrali odlično obrambo, a je bila naša vseeno nekoliko boljša. Zasluženo smo dosegli težko zmago.

Igor Kešelj, trener Šenčurja Gorenjske gradbene družbe:
“Tekma na oko ni bila zanimiva, je pa bila vseskozi izenačena in borbena. Na koncu je tehtnico na stran Rogaške prevesilo dejstvo, da so domači košarkarji metali 30, mi pa 10 prostih metov.

Elektra Šoštanj – TAJFUN 58:101 (16:21, 9:27, 17:29, 16:24)
(Malus 14, Lekić 11 in 10 skokov; Lelić 24, Držić 16)

Tajfun krepi svojo moč tudi v novem letu, tokrat je odpihnil Elektro iz Šoštanja. Zmagovalec je bil znan že veliko pred koncem tekme, gostje so v tretji četrtini vodili že s 70:32. Razpoložen je bil predvsem Đorđe Lelić, ki je že pred zadnjo četrtino zbral končnih 24 točk. V dresu Tajfuna so priložnost dobili vsi člani igralskega kadra, med strelce pa se ni vpisal le Sebastjan Germek. Pri gostiteljih se je s 14 točkami izkazal Sven Malus.

Čeprav so varovanci Dejana Mihevca proti Elektri v Pokalu Spar izgubili na povratni tekmi, a kljub temu napredovali v zadnji krog pred zaključnim turnirjem, jih tokrat nič ni odvrnilo od zmage. Domači na parket niso odšli z belo zastavo, a so priključek držali le v prvih desetih minutah, nato pa je zagospodaril Tajfun, ki je prednost le še večal.

Jernej Kobale, trener Elektre Šoštanja:
“Zaslužena zmaga Tajfuna.”

Dejan Mihevc, trener Tajfuna:
“Čestitke fantom za zmago, še posebej pa za prikazan odnos skozi celotno tekmo. Nasprotnikom smo takoj na začetku vsilili naš ritem, ga zadržali, ob tem pa dominirali pri skoku. Na koncu je bila zmaga rutinirana.

GROSBASKET – Maribor Nova KBM 82:78 (21:14, 15:24, 21:23, 25:17)
(Zagorac 25 in 12 skokov, Tomić 16 in 10 podaj; Ruphin (11 skokov) in Pelko po 16)

Krajši premor je dobro del Grosbasketu, ki je nekaj dni počitka izkoristil za zdravljenje poškodb in osvežitev ekipe. Kakovost nekaterih mariborskih posameznikov tokrat ni prišla do izraza, kljub dobrim 20 minutam na sredini tekme na koncu niso bili dovolj zbrani za presenečenje gostiteljev. Mariborčani, ki so ob polčasu naredili preobrat in povedli, so v zadnji četrtini popustili in dovolili Grosbasketu, da jih je na 62. točki ujel. Od takrat jim nič ni šlo po načrtih in domači so znali izkoristiti prednost domačega igrišča.

S 25 točkami je bil pri domačih najbolj razpoložen Željko Zagorac, ki je tekmo končal z visokim statističnim indeksom 30. Bil je tudi odločilni mož domače zasedbe, ki se mu roka ni zatresla niti ob ključnih prostih metih v zadnjih minutah dvoboja. 16 točk je ob 10 podajah dodal Boban Tomić, za katerega je bila to prva tekma po izpahu rame pred skorajda mesecem dni proti portorožu. V vrsti Maribora sta jih Jure Pelko in Kayembe Tshiabu Ruphin prispevala po 16.

Teo Hojč, trener Grosbasketa:
“Tekma je bila po pričakovanjih težka. Mariborska ekipa ima v svojih vrstah nekaj zares dobrih igralcev. Mi nismo blesteli, svojo prepoznavno igro pa prikazali le na trenutke. V prihodnje bo teh moralo biti precej več, če bomo želeli računati na nove zmage. Fantje so spoštovali dogovore in še enkrat več pokazali dovolj karakterja, da se je tekma ugodna razpletla v našo korist. Zdaj nas čaka tekma s Krko, na katero se lahko podajamo popolnoma neobremenjeni. Po tem za ans sledi nekoliko daljši premor, ki ga bomo izkoristili za dvig pripravljenosti.”