Po prvi zmagi v osmini finala

Slovenska moška reprezentanca do 20 let se je danes pomerila na zadnjem srečanju skupinskega dela evropskega prvenstva. Slovenci so na tekmi tretjega kola ugnali Italijo in tako prvi del zaključujejo na tretjem mestu lestvice skupine D. Tekme osmine finala bodo na sporedu v sredo.

EP U20, 3. krog, 17.7.
Italija – SLOVENIJA 63:82 (13:17, 16:26, 19:16, 15:23)
Slovenija: Martinčič 20, Durnik 19 (7 skokov), Šiško 13 (11 podaj), Macura 10 (6 skokov), Barič 8, Mlakar 6, Ledl, Rožanc in Habat po 2, Oman, Bratec, Vesel.

Slovenska moška reprezentanca do 20 let se je v tretjem kolu skupinskega dela pomerila z Italijo in slavila prvo zmago na evropskem prvenstvu. Slovenci so bili boljši z rezultatom 83:62.

Tekmo sta obe ekipi začeli z nekaj zgrešenimi meti. Po minuti in pol igre so prvi zadeli Slovenci, ki so hitro povedli s 6:0. Italijani so prvi koš na srečanju dosegli šele po štirih minutah in pol igre. Raztresena igra iz obeh strani se je nadaljevala skozi celotno prvo četrtino, ki so jo z 17:13 dobili Slovenci.

V drugi četrtini so slovenski košarkarji odigrali bolj zbrano ter po treh zaporednih trojkah Nejca Martinčiča tri minute pred koncem drugega polčasa prvič povedli za 14 (37:23). Prav toliko je znašala tudi prednos Slovenije ob polčasu (43:29). Italijani so do polčasa zadeli le 53% prostih metov, izgubili pa so kar 12 žog.

Varovanci Aleksandra Sekulića so z dobro igro nadaljevali tudi v začetku tretje četrtine. V tretji minuti tretje četrtine so Slovenci prvič povedli z 20 točkami razlike, a je Italijanom do konca tretjega dela uspelo prednost Slovenije znižati na 11 točk zaostanka.

Na začetku zadnje četrtine so Italijani prednost Slovencev znižali na devet točk zaostanka, a so devetouvrščeni iz lanskega prvenstva hitro odgovorili in Italijanom niso dopustili možnosti, da bi se približali. Pet minut pred koncem obračuna so Slovenci ponovno povedli za 20 točk in tekma je bila odločena.

Nejc Martinčič je za Slovenijo dosegel 20 točk, s čimer je bil najboljši strelec tekme, od tega je zadel kar šest trojk (met za tri 6/8). Urban Durnik je dosegel 19 točk, k temu pa je dodal še sedem skokov, Žan Mark Šiško se je ustavil pri 13 točkah, zbral pa je kar 11 podaj.

V nadaljevanje tekmovanja se uvrstijo vse štiri reprezentance. Slovenska skupina se križa s skupino C, v kateri nastopajo Izrael, Litva, Ukrajina in Latvija.

Izjava po tekmi:

Aleksander Sekulić, glavni trener slovenske reprezentance:
Vseh štirideset minut smo odigrali dobro in zrelo. Onemogočili smo njihove najboljše strelce, da se razigrajo. Tudi v napadu smo bili odločnejši in predvsem bolj natančni. Zasluženo smo zmagali. Čez dva dni nas čaka pomembna tekma v osmini finala.