Po novi napeti končnici v veliki finale EuroBasketa še reprezentanca Litve!

Rubrika: EuroBasket 2015

V velikem finalu EuroBasketa 2015 bomo spremljali obračun med reprezentancama Litve in Španije! Litovska reprezentanca je v drugem polfinalu, po novi napeti končnici, premagala do petka še neporaženo Srbijo, s 67:64. Pod košem je odlično igral Jonas Valanciunas, ki je bil najboljši litovski strelec s 15 točkami, pri Srbiji pa se je 16 točk dosegel Miloš Teodosić. Na tekmi za bronasto medaljo, se bosta tako med seboj pomerili Srbija in Francija.

Litovci so že od samega začetka tekme nadzorovali potek igre na igrišču. Igralce srbske reprezentance pa z obrambo na robu prekrška, prisilili v veliko število napak. Vse skupaj se je pretvorilo v vodstvo Litve po prvi četrtini, s petimi točkami razlike, po treh minutah drugega dela igre pa je Srbija zaostajala že za 11 (28:17).  Četa Aleksandra Djordjevića je na trenutke izgledala popolnoma brez idej v napadu, to pa se je v prvem polčasu pokazalo v kar dveh časovnih obdobjih, ki so trajala vsaj po tri minute, ko Srbi niso dosegli točke. Še štiri minute pred koncem prvega polčasa je semafor kazal 35:25 z Litvo, nato pa so Srbi dosegli zadnjih devet točk prvega polčasa, in na glavni odmor odšli z le točko zaostanka.
Tudi drugih 20 minut so bolje začeli igralci v zelenih dresih, pobegnili na 40:34, toda nato je srbski stroj znova začel delovati. Po nizu devetih zaporednih točk so Srbi prvič po drugi minuti tekme prešli v vodstvo, toda Litovci so imeli še veliko boja v sebi in odgovorili so z dvema zaporednima zabijanjema, še eno zabijanje pa je pred koncem četrtine, za 48:43 dodal Mindaugas Kuzminskas.
Srbija je v tretji četrtini iz igre metala katastrofalno (3/18), in čeprav tudi Litovci niso dosegli veliko točk (13), so imeli Srbi v zadnjih desetih minutah veliko za dokazati. Uspelo se jim je približati na -1 (53:54), ampak na vsak poskus preobrata, so imeli Litovci pripravljen odgovor. Tako je Srbija zaostanek v zaključku znižala že na dve točki, nato pa je Raduljica napravil nespametno osebno napako, po kateri je Renaldas Seibutis zadel oba prosta meta, za 65:61. Trojko je takoj v naslednjem napadu sicer hladnokrvno zadel Miloš Teodosić, na drugi strani je bil na črti prosti metov enkrat uspešen Seibutis, nato pa je po skoku v napad krenil Bogdanović, in zgrešil polaganje med tremi litovskimi igralci. Zmago Litve s 67:64, je s prostim metom potrdil Mantas Kalnietis, za tem pa je Miloš Teodosić še izgubil žogo, in v dvorani se je začelo rajanje številnih litovskih navijačev.

V petek je bila odigrana tudi tekma za sedmo mesto, med Češko in Latvijo, ki so jo s 97:70 dobili Čehi in si na ta način zagotovili mesto v dodatnih kvalifikacijah za olimpijske igre, ki bodo čez dve leti potekale v Riu de Janeiru.

Dvoboj Češke in Latvije je bil odločen že v prvem polčasu, ko so Čehi pobegnili na 20 točk razlike, nato pa iz minute v minuto višali prednost in gledalce navduševali s številnimi atraktivnimi potezami. V zadnjem delu igre so Latvijci nekoliko zmanjšali zaostanek, a češka reprezentanca je kljub temu slavila visoko zmago, s 97:70.