Pau Gasol po maščevanje za poraz v finalu EuroBasketa 2003

Rubrika: EuroBasket 2015

Veliki finale EuroBasketa 2015, morda nekoliko presenetljivo prinaša obračun Španije in Litve. Španci so v finalu prvič po letu 2011, ko so prav v Litvi tudi nazadnje osvojili naslov evropskega prvaka, Litovci pa bodo v finalu igrali že drugo prvenstvo zapored. V Ljubljani so pred dvema letoma, morali priznati premoč francoski reprezentanci.

Zadnje evropsko prvenstvo, na katerem vsaj v polfinalu nismo spremljali reprezentance Španije, je bilo pred 18 leti. Leta 1997 je EuroBasket potekal v španski prestolnici, Madridu, naslov evropskega prvaka pa je osvojila Jugoslavija.

V zadnjih 16 letih se je Španija kar petkrat prebila v veliki finale, in osvojila dva naslova prvaka. Leta 2009 je bil na Poljskem najkoristnejši igralec turnirja Pau Gasol, dve leti kasneje pa Juan Carlos Navarro. Prva španska reprezentanca je zadnja, ki ji je uspelo ubraniti naslov. Pred tem je to uspelo še Jugoslaviji, ki je zaporedna naslova osvojila v letih 1995 in 1997. Največkrat je obramba naslova uspela Sovjetski zvezi, ki je med letoma 1957 in 1971 osvojila kar osem zaporednih naslovov evropskih prvakov.

gasol_rodriguezŠpanci na tem prvenstvu v povprečju dosegajo 85,1 točko, prejemajo pa 77,9 točk na tekmo. Imajo tretji najboljši napad in šele 19. najboljšo obrambo prvenstva. Kljub temu, da imajo v vrstah najboljšega strelca prvenstva, žoga pri španski reprezentanci odlično kroži, saj v povprečju beležijo kar 20,8 podaj na tekmo. Španci so prvenstvo slabo začeli, na prvih treh tekmah so doživeli kar dva poraza, v drugem delu pa dvignili raven svoje igre in se več kot zasluženo uvrstili v finale.

Tudi reprezentanca Litve v prvem delu prvenstva, ni delovala prepričljivo. Po uvodnih zmagah nad Ukrajino in Latvijo, so varovanci Jonasa Kazlauskasa v tretjem kolu presenetljivo klonili proti Belgiji. Ta poraz je igralce očitno zbudil, saj so Litovci slavili na naslednjih petih zaporednih tekmah.

Zanimiv podatek: Če odštejemo zmago na tekmi proti Latviji, ki so jo Litovci premagali z 19 točkami razlike, in poraz proti Belgiji, je Litva preostalih šest tekem, dobila s skupno razliko le 25 točk.

Litva se je v veliki finale EuroBasketa, do zdaj uvrstila petkrat, osvojila pa je tri naslove evropskega prvaka. Za Španijo bo letos to deveto finale v zgodovini, edina naslova evropskega prvaka pa je osvojila v letih 2009 in 2011. Litva je dva naslova prvaka osvojila na drugem in tretjem evropskem prvenstvu, v letih 1937 in 1939, nato pa na svojega tretjega čakala vse do leta 2003, ko je v finalu evropskega prvenstva na Švedskem, premagala prav Špance.

Na nedeljskem dvoboju bo najverjetneje odločala igra v obrambi. Kot že rečeno, so Španci na tem prvenstvu v obrambnih nalogah neprepričljivi, toda ko se je potrebno zbrati, odigrajo tudi veliko bolje, kot kaže njihovo povprečje dobljenih točk. Tako so Poljski dovolili, da doseže le 66, Grčiji 71 in Franciji 75 točk. Litva na drugi strani ima sedmo najboljšo obrambo prvenstva, ki dopušča 71,7 točk na tekmo. Svojo moč so prikazali tudi na tekmi s Srbijo, ki so ji dovolili, da doseže le 64 točk.

Foto: FIBA Europe.
Foto: FIBA Europe.

Reprezentanci sta se v finalu EuroBasketa že srečali. To se je zgodilo leta 2003, v Stockholmu, na Švedskem, kjer so bili s 93:84 uspešnejši Litovci. Gasol je imel takrat praktično identično povprečje točk (25,8), kot letos (25,6), v velikem finalu pa je dosegel neverjetnih 36 točk. Toda Litva je bila takrat preprosto premočna. Štirje igralci so dosegli dvomestno število točk, Arvydas Macijauskas jih je dal 21, Šarunas Jasikevicius pa se je z desetimi točkami in devetimi podajami približal dvojnemu dvojčku.

Oči mnogih bodo v nedeljo usmerjene v bitko pod koš – tam se bosta med seboj udarila najboljši strelec prvenstva, Gasol, in prvi strelec litovske reprezentance, Jonas Valanciunas. Mlademu Litovcu so mnogi očitali neresnost in nezbranost na nekaterih tekmah, letos pa je svojo igro dvignil na drugo raven, in prav v polfinalu, ko se je moral pod košem boriti z Miroslavom Raduljico, dokazal, da spada med najboljše visoke igralce Evrope. Toda v nedeljo mu bo nasproti stal Gasol, prekaljeni košarkarski maček, ki je v četrtek praktično sam uničil francosko reprezentanco, in dosegel 40 točk.

Zagotovo bo zanimiv tudi dvoboj na zunanjih igralskih položajih. Španci imajo Sergia Rodrigueza, Litovci pa Mantasa Kalnietisa, ki sta oba pokazala odlično predstavo v obeh polfinalih. Gre za dvoboj dveh vrstnikov, katerih povprečje točk je na tem prvenstvu praktično enako (Rodriguez 10,6 točke na tekmo, Kalnietis 10,3), Litovec pa zbere tudi osem podaj na tekmo.