Partizanu uspel “brejk”, Budućnost korak do Evrolige

Košarkarjem Partizana je na drugi tekmi polfinala ABA Lige uspelo tisto, kar so si verjetno najbolj želeli – premagali so Crveno zvezdo z 80:78 in tako izničili njeno prednost domačega igrišča. Cedevita ni bila tako uspešna in je v Podgorici še drugič izgubila (76:81).

Čeprav mnogi tega niso pričakovali, je Partizan na drugi tekmi polfinala že od samega začetka deloval precej bolj odločno, sproščeno ter tako vodil skorajda celotno tekmo, z izjemo nekaj uvodnih minut. Taktika Duška Vujoševića, da zunanjim košarkarjem dopušča ogromno prostora za mete, se je – vsaj do samega zaključka srečanja – obrestovala. Črno-beli so premočno z 42:30 dobili tudi skok, kar je vselej pogoj za njihove uspehe.

Domačini so sicer ob koncu uprizorili preobrat in v dobri minuti zaostanek 7 točk znižali na vsega točko. Jaka Blažič je dobrih 10 sekund pred koncem v obrambi dobro ustavil Milenka Tepića, toda želel je preveč, šel v “coast to coast” prodor, kjer ga je pod nasprotnim obročem z blokado pričakal Nikola Milutinov. Zvezda je imela še eno priložnost, ko je Tepić na nasprotni strani zgrešil drugi prosti met, a je bila ponovno premalo zbrana v skoku in Milanu Mačvanu dopustila, da pobere še 17. odbito žogo na tekmi.

Mačvan je bil s 14 točkami in 17 skoki prvi strelec in skakalec svojega moštva, Edo Murić je prispeval 8 točk in 7 skokov. Za poražence sta bila najbolj razpoložena Američana Charles Jenkins (19) in Marcus Williams (15), Blažič jih je vpisal 5.

Budućnost po 12 letih pred vrati Evrolige

Košarkarji iz Podgorice so 81:76  dobili še drugo domačo tekmo v polfinalni seriji s Cedevito in tako povedli z 2:0 v zmagah. Za uvrstitev v finale in vrnitev v Evroligo, kjer so nazadnje nastopali pred daljnimi 12 leti, jih loči le še ena zmaga.

Domači so tokrat vodili skozi celotno srečanje, z izjemo nekaterih trenutkov v začetku drugega polčasa. Uspešno so jim pri tem pomagali meti za 3 točke, zadeli so jih 11 izmed 26 poizkusov. Znova je blestel krilni center Boris Savović, odločil je že prvo tekmo, na drugi pa dosegel 22 točk. Za razliko od torkovega srečanja na sredinem ni bilo tesne končnice in vse skupaj je bilo odločeno že slabi dve minuti pred koncem, ko je Suad Šehović, skupno 14 točk, zadel izza črte. Zagrebčanom v napadu nikakor ni steklo, za dve so metali le 39-odstotno, trojke pa metali skromnih 5/22.

ABA Liga, polfinale, 2. tekmo

Sreda, 15. april:
BUDUĆNOST – Cedevita 81:76 (26:24, 13:15, 22:20, 20:17) /2:0/
(Savović 22, Šehović 14; Gordić 17, Barać 15)

Crvena zvezda – PARTIZAN 78:80 (17:22, 18:20, 13:16, 20:12) /1:1/
(Jenkins 19, Williams 14, … Blažič 5, 3 skoki in podaja v 27 minutah; Mačvan 14 in 17 skokov, Akognon 13, … Murić 8, 7 skokov in 3 podaje v 28 minutah)

// – izid v zmagah, igrajo na 3 dobljene tekme po sisemu 2-2-1. Obe seriji se nadaljujeta v soboto.