Olimpiji ponovitev finala, Helios boljši od Šenčurja, Krka s stotico

V soboto so bile na sporedu tri tekme šestega kola Lige Nova KBM za prvaka. Krka je zanesljivo premagala Ilirijo, Petrol Olimpija pa je proti Rogaški zabeležila peto zmago v Ligi za prvaka. Helios je pred domačimi navijači ugnal Šenčur. V nedeljo se bo odvilo še srečanje med Sixt Primorsko in Šentjurjem.

LIGA NOVA KBM ZA PRVAKA, 6. KOLO:

Sobota, 7. april:
KRKA : ILIRIJA 100:74 (24:24, 21:19, 31:12, 24:19)
Zagorac 17 (8 skokov), Osolnik 13, Jošilo 12; Vončina 16, Čučović 15 (7 skokov), Čigoja 14.

Košarkarji Krke so pred približno 800 gledalci v dvorani Leona Štuklja gostili Ilirijo in zasluženo vpisali tretjo zaporedno zmago v Ligi Nova KBM za prvaka, skupno peto, ki jih ohranja na vrhu razpredelnice skupaj s Petrol Olimpijo.

Glede na to, da so pri Ljubljančanih zaradi poškodb manjkali prvi strelec in organizator igre Žan Mark Šiško, najboljši skakalec Ljubomir Mladenovski ter izkušeni Jasmin Hukić so imeli Novomeščani precej lažjo pot do uspeha. V prvem polčasu prednosti niso izkoristili, saj je bila tekma vseskozi izenačena, odločitev o zmagovalcu pa je padla v tretji četrtini, ki jo je Krka dobila z 31:12.

Pravzaprav je bilo vse odločeno že v uvodnih slabih petih minutah drugega polčasa. V tem času so varovanci Simona Petrova naredili delni izid 20:3 in povedli s 65:46. Prednost so zlahka zadržali, priložnost za dokazovanje pa je nato dobilo vseh dvanajst igralcev in vsi so se vpisali med strelce.

S 17 točkami (11 v 1/2) je bil prvi strelec Krke Saša Zagorac (8 skokov), s trinajstimi mu je sledil Tim Osolnik (met 6:8), dvanajst pa jih je zbral Marko Jošilo. Pri gostih je Luka Vončina dosegel 16 točk, 15 pa Haris Čučović (7 skokov).

Krka bo v sedmem krogi 11. aprila gostovala v Šentjurju, Ilirija pa dan prej v torek gostila Helios Suns.

Izjavi trenerjev po tekmi:

Simon Petrov, trener Krke:
Veseli me, da smo nadaljevali niz dobrih rezultatov. V drugem polčasu smo nekoliko bolj pritisnili v obrambi, naredili razliko in tekmo mirno pripeljali do konca.

Saša Dončić, trener Ilirije:
Zaslužena zmaga Krke. Drugi polčas moramo čim prej pozabiti. Pozna se nam odsotnost poškodovanih igralcev, predvsem Hukića, Šiška in Mladenovskega.

PETROL OLIMPIJA : ROGAŠKA 88:81 (27:20, 19:27, 20:15, 22:19)
McCarron 19 (7 skokov), Oliver 13 (10 skokov, 6 asistenc), Morgan 12; Davis 20 (7 asistenc), Fon 16 (8 skokov), Kosič 12.

V ponovitvi finala pretekle sezone državnega prvenstva so prvaki iz Ljubljane zabeležili peto zmago v Ligi Nova KBM za prvaka in ostajajo med vodilnimi ekipami tekmovanja. Petrol Olimpija je v dvorani Tivoli prvič v sezoni premagala Rogaško, ki je zdrsnila na 50-odstotni izkupiček.

Začetek tekme je nakazal lažje delo branilcev naslova. Na začetku so namreč povedli s 13:6 in potem prvo četrtino tudi dobili za sedem. A podobno kot so imeli gostje slabšo prvo četrtino, so si jo potem privoščili še domači.

Gostje so namreč z dobrim drugim delom tekmece najprej ujeli, potem pa tudi prišli do prednosti in za točko dobili polčas.

Odločitev je tako padla šele ob koncu tekme. Rogaška je vodila še ob koncu tretje četrtine, potem pa so vajeti prevzeli domači. Prednost ni bila velika, niso pa je več spustili iz rok. Rogaška je bila nazadnje blizu dve minuti in pol pred koncem (78:75), potem pa je Olimpija z nekaj koši utrdila prednost in poskrbela, da v končnici ni trepetala za zmago.

Pri domačih je Mitchell McCarron tekmo končal pri 19 točkah, izkazal pa se je tudi Devin Oliver z dvojnim dvojčkom (10 skokov, 13 točk). Pri gostih je Rashun Davis na koncu imel 20 točk, 16 pa jih je za Rogaško dodal še Miha Fon.

V sedmem kolu, ki je na sporedu sredi tedna 11. aprila, bo Rogaška gostila Sixt Primorsko, Petrol Olimpija pa bo gostovala v Šenčurju pri Gorenjski gradbeni družbi.

Zoran Martić, trener Petrol Olimpije:
Na koncu smo zasluženo zmagali. Menim, da smo si v prvi četrtini sami zakomplicirali življenje. Serija trojk, tudi po naših napakah, je Rogaško vrnila v igro. V drugem polčasu smo odigrali veliko boljše v obrambi in na koncu zmagali.

Damjan Novaković, trener Rogaške:
Razen v uvodnih minutah smo se borili kot levi. Brez Đuranovića in Nikolića nismo imeli prave rotacije, da bi zdržali do konca. Čestitam Olimpiji za zmago. Zahvaljujem se našim navijačem za podporo.

HELIOS SUNS : ŠENČUR GGD 87:84 (22:14, 29:22, 16:23, 20:25)
Pelko 22, Mahkovic 14, Močnik 12 (10 asistenc); Murić 22 (10 skokov), Pavić (5 skokov) in Rebec po 15.

Košarkarji Helios Suns so zabeležili drugo zmago v Lligi Nova KBM za prvaka, Šenčur GGD pa je v nizu petih zahtevnih preizkušenj zabeležila drugi poraz, četrtega v skupini za prvaka.

Športna dvorana v Domžalah je bila danes košarkarsko obarvana. Pred tekmo Lige Nova KBM so se zaključnem turnirju DP merili fantje do trinajst let. V finalu je Helios Suns premagal Petrol Olimpijo s 73:57, v tekmi za tretje mesto pa je Krka ugnala Ljubljano. Nace Pajnič je bil proglašen za najboljšega strelca in skakalca turnirja, Jan Vide, prav tako član domače zmagovalne ekipe, je bil najboljši igralec, v izbrani peterki pa so bili še Rok Zavolovšek (Ljubljana), Luka Šmitran (Petrol Olimpija) in Sergej Petkovič (Krka).

Čeprav je Helios v prvem polčasu vodil že s 46:24, ob polčasu je bilo bolj “znosnih” 51:36, so Šenčurjani pošteno zagrenili življenje tekmecev. Dino Murić in Smiljan Pavić sta dobre tri minute pred koncem svojo ekipo približala na 77:81. V 39. minuti je bilo po novih zadetih prostih metih Murića 81:83, nekaj sekund kasneje pa so gosti celo povedli – 84:83. Jaka Brodnik je 26 sekund pred koncem zadel koš za domačine, ki so spet povedli (85:84).

Šenčur je imel v zadnjih 20 sekundah dva meta za preobrat, toda Jan Rebec in Miljan Pavković sta ju zapravila, Jan Pelko pa je štiri sekund pred koncem zadel dva prosta meta za zmago s 87:84.

Šenčur GGD je v prejšnjem kolu izgubil s Krko, v prihodnjih treh pa ga čakajo tri domače tekme proti Petrol Olimpiji, Rogaški in Sixt Primorski. Na drugi strani ima Helios Suns pred sabo dve gostovanji, 10. aprila pri Iliriji in štiri dni kasneje v Šentjurju.

Jovan Beader, trener Helios Suns:
Odigrali smo izvrstnih 25 minut, potem pa smo nerazumljivo padli. Sploh, ker smo imeli po dolgem času malo daljšo klop, zato si tega ne bi smeli dopustiti. Šenčurju smo v drugem polčasu dovolili preveč napadalnih skokov, iz katerih so nemalokrat tudi zadeli. Na koncu smo imeli veliko več sreče kot pameti, da smo tekmo dobili.

Rade Mijanović, trener Šenčurja Gorenjske gradbene družbe:
Bili smo priča zelo izenačeni končnici, ki jo je odločila ena žoga. Čestitam ekipi Heliosa za zmago in mojim fantom za borbeno predstavo v drugem polčasu. V prvem polčasu pa smo odigrali pod vsako kritiko.