Lelić za Tajfun, Hukić za Krko!

Ljubljana – V 4. kolu Lige Telemach za prvaka sta se do zmage po preobratih v zadnjih sekundah prebili zasedbi Krke in Tajfuna. Novomeščane, ki so v Grosuplem slavili s 65:63, je do zmage s trojko sedem sekund pred koncem popeljal Jasmin Hukić, medtem ko je Šentjurčane v Laškem štiri sekunde kasneje rešil Djordje Lelić.

hukic Jasmin Hukić je s trojko 7 sekund do konca odločil zmagovalca v Grosupljem.

Po porazu se veliko bolj lahko kolca Grosupeljčanom, ki so iz rok izpustili ogromno priložnost, da še drugič v tej sezoni v dvorani Brinje na kolena spravijo aktualne državne prvake. Novomeška barka je ob koncu 23. minute, ko je Boban Tomić zadel za 16 točk naskoka domače ekipe (48:32), videti že potopljena, a se nato vztrajno znova začela dvigati proti površju. Deset minut kasneje je Jasmin Hukić s trojko izid poravnal na 53:53, a je Grosbasket hitro znova ušel na manjšo prednost. Dve minuti pred koncem je vodil z 62:57. Sledila je izredno pomembna trojka Nebojše Joksimovića, ob dobri obrambi pa je nato delo dokončal Jasmin Hukić, ki je najprej zadel polaganje, sedem sekund pred koncem pa še odločilno trojko za končnih 65:63.

V Laškem so gledalci spremljali veliko bolj izenačeno tekmo, na kateri je večino časa korak pred nasprotnikom stopal Zlatorog.

LIGA TELEMACH ZA PRVAKA, 4. KOLO:

Sreda, 8. aprila:

UNION OLIMPIJA – Rogaška 98-81 (24:13, 24:21, 25:32, 25:15)
(Prepelič 18, Jagodnik 13 (6 skokov); Dimec 20 (8 skokov), Čebular 17)

V dvoboju ekip, ki sta pred tem imeli razmerje zmag in porazov 2-1, so Ljubljančani upravičili vlogo favorita in praktično že v prvem polčasu odločili zmagovalca. V drugem delu igre so domači zgolj še nadzorovali potek tekme in brez posebnih težav vpisali pričakovani točki.

Ljubljančani so v prvem polčasu upravičili vlogo favorita in praktično že do glavnega odmora odločili zmagovalca, ne nazadnje so si v 17. minuti po prostih metih Blaža Mahkovica priigrali že 19 točk prednosti (43:24).

V drugem polčasu je Olimpija tekmece ves čas držala na relativno varni razdalji, čeprav so se gostje v 29. minuti približali na 69:60 oziroma na 69:63 in 71:66. V zadnjo četrtino so domači nesli sedem točk prednosti, po koših Hrista Nikolova in Gorana Jagodnika pa je prednost spet narasla na 12 točk.

Ko je Goran Jagodnik v 33. minuti zadel trojko za 86:68, je bil zmagovalec odločen, še posebej po tem, ko so gostitelji oplemenitili svoj naskok na 20 točk. Končnica je bila tako zgolj formalnost.

Olimpija bo v petek gostovala pri Tajfunu, Rogaška pa bo dan pozneje gostila Grosbasket.

IZJAVI TRENERJEV PO TEKMI:

Memi Bečirović, trener Union Olimpije:
“Še vedno imamo težave z nihanjem v igri – povedemo za 18 točk, nato nasprotnikom dovolimo, da se približajo na pet točk zaostanka, pa se nato znova oddaljimo na 20 točk naskoka. Nisem zadovoljen niti z obrambo, saj smo po solidnem prvem polčasu v tretji četrtini prejeli kar 32 točk. To se nam neprestano dogaja, kar moramo popraviti. Moral bom določiti nekakšne kazni glede na seštevek točk.”

Damjan Novaković, trener Rogaške:
“Tekmo smo začeli zelo slabo in Union Olimpiji dovolili, da je naredila veliko razliko. V nadaljevanju smo zaigrali po najboljših močeh, da znova ujamemo priključek. To nam je ob koncu tretje četrtine, ko smo se približali le na pet točk, tudi uspelo. Na našo žalost v nadaljevanju nismo imeli dovolj košarkarske inteligence, da bi nadaljevali v tem slogu, Ljubljančani pa so tako tekmo dobili brez večjih težav. Morda je bila tekma nekoliko dolgočasna za gledalce, saj sta obe ekipi skupaj imeli na voljo skoraj 80 prostih metov.

ZLATOROG LAŠKO – TAJFUN 75:76 (23:24, 19:16, 20:15, 13:21)
(Lapornik 19, Zagorac 15; Lelić 18 (4 podaje), Zimić 14 ).

Tajfun, najboljše moštvo rednega dela prvenstva, je v prvih treh tekmah lige za prvaka izgubil proti Krki in Rogaški, v Laškem pa je bil na dobri poti, da zabeleži še tretji poraz. Večji del tekme je namreč zaostajal, a se v zadnji četrtini oziroma v zadnjih trenutkih rešil. Junak dvoboja je bil Đorđe Lelić, ki je dosegel zadnjih sedem točk za svojo ekipo.

Zlatorog je v tekmo krenil samozavestno, kar je bila gotovo tudi posledica zmage v prejšnjem krogu proti Unionu Olimpiji. V šesti minuti je po točki Saše Zagorca že vodil s 15:8, nekaj trenutkov pozneje tudi s 17:10. Toda gostje so se z dvema zaporednima trojkama Domna Bratoža približali, isti igralec pa jih je nato tudi popeljal v vodstvo.

Podoben razplet je imela tudi druga četrtina, v kateri so domači dosegli prvih devet točk in povedli z 32:24, a tudi v njej Šentjurčani niso dopustili, da bi še bolj ušli. Še več, začeli so jih loviti in že na 34. točki sta bili ekipi izenačeni.

Gostitelji so tudi v drugem polčasu tekmecem vztrajno oddaljevali, v tretji četrtini so vodili s 60:53, toda Tajfun jih je vedno znova ujel. V zadnji četrtini pa so pobudo prevzeli gosti, vendar si večje prednosti niso ustvarili. Devetnajst sekund pred koncem so domači s trojko Mihe Lapornika spet povedli, vodili tudi s 75:74, toda Đorđe Lelić jim je preprečil veselje.

V naslednjem kolu bo Tajfun gostil Union Olimpijo, Zlatorog pa bo gostoval pri Krki.

Predrag Milović, trener Zlatoroga Laško:
“Kot sem predvidel, je tekmo odločila ena žoga. Sreča je bila na koncu na strani Tajfuna, ki mu čestitam za zmago. Tudi če bi zmaga ostala v Laškem to ne bi bilo nezasluženo. Spremljali smo pravi derbi, na katerem verjamem, da so v kvalitetni košarki uživali tudi prisotni gledalci.

Dejan Mihevc, trener Tajfuna:
“Čestitke fantom za zmago. Mislim, da smo bili priča pravemu lokal derbiju. Na tekmi smo gledali dva različna polčasa – prvega z boljšim napadom ter drugega z boljšima obrambama. Zahvalil bi se našim navijačem, ki so na gostovanju pripravili še boljše vzdušje kot doma. Verjamem, da bomo takšni atmosferi priča tudi v petek, ko v Šentjur prihaja Union Olimpija.

Grosbasket – KRKA 63:65 (16:13, 23:14, 12:17, 12:21)
(Tomić 17 , Fon 11 ; Joksimović  in Hukić po 15)

Košarkarji Krke so se v Grosupljem v tej sezoni že opekli. V prvem delu, na prvi tekmi sezone, so namreč Novomeščani izgubili. Tudi tokrat so Krkaši bili favoriti, domačini pa so pred tekmo verjeli, da so enakovreden nasprotnik. In to so dokazali, saj so večino tekme vodili, ob polčasu s kar 39:27, Krka pa je do zmage prišla šele v končnici tekme.

Grosupeljčani so začeli pogumno, a je Krka hitro povedla. Večje prednosti si ni priigrala, saj je največja znašala le tri točke. Novomeščani so nazadnje vodili s 13:12, nato pa je Grega Mali 30 sekund pred koncem prvih desetih minut zadel za vodstvo, Ivan Papac pa je sekundo pred zvokom sirene zadel za 16:13.

Gostje so v uvodu druge četrtine hitro zadeli koš, nato pa se jim je ustavilo. Z manjšo serijo je Grosbasket povedel s 25:18, nato pa je v dobrih dveh minutah z delnim izidom 7:0 v 15. minuti prednost povečal na 32:20. Nič bolje se gostom ni godilo v preostanku prvega polčasa, saj so domači znali zadržati prednost.

Na začetku tretje četrtine so domačini držali razliko, po zaostanku z 32:48 pa se je Krka le prebudila. Najprej je dosegla šest zaporednih točk, se vztrajno približevala, slabi dve minuti pred koncem četrtine pa je bilo že 43:48. Toda Grega Mali je takoj odgovoril s trojko za 51:43, s katero je Grosbasket pred zadnjo četrtino ohranil v dobrem položaju.

Položaj se je poslabšal v 32. minuti, ko je Nebojša Joksimovič zadel za 51:50. Boban Tomič je bil nato natančen izza črte prostih metov za 53:50, Jasmin Hukić pa je s trojko izenačil na 53:53. Nato je štiri točke dosegel Petras Baločka in ko je Grosbasket v 35. minuti vodil z 59:55, je Aleksander Džikić vzel minuto odmora. V napeti končnici tekme je Hukić minuto in 13 sekund pred koncem zadel za 62:63, sedem sekund pred koncem je nato zadel še trojko za 65:63. Zadnjo priložnost za zmago je imel Boban Tomič, ki pa je tri sekunde pred koncem zgrešil met za tri točke.

Prvi strelec pbračuna je bil s 17 točkami Tomić, dve manj sta dala Joksimovič in Hukić.

Obe ekipi tekmi 5. kola čakata v soboto. Grosbasket bo gostoval pri Rogaški, Krka bo doma pričakala Zlatorog Laško.

IZJAVI TRENERJEV PO TEKMI:

Teo Hojč, trener Grosbasketa:
“Mislim, da smo si tokrat zaslužili zmago, saj smo bili večino srečanja v prednosti. Včasih pridejo tekme, ki na koncu ne prinesejo tega, za kar si garal in takšne tekme zagotovo niso lahke za pozabo. A prav to bomo morali storiti. Sami sebi smo dokazali, da smo bili kljub vsemu blizu taški ekipi kot Krka, ki jo osebno zelo spoštujem. To dejstvo nas mora hrabriti, glave pa moramo že usmeriti na naslednjo tekmo. Čestitke fantom za prikazano igro.”

Aleksandar Džikić, trener Krke:
Vzeli smo točki v tekmi najslabšega možnega tipa. Kot favoriti nismo imeli veliko za dobiti, saj so strokovnjaki verjetno mislili, da bo tekma lahka, a imeli smo kaj za izgubiti. Ni mi jasno, kako nismo izkoristili priložnosti in se kaj naučili iz Olimpijinega spodrsljaja. To je neverjetno in meni ni jasno. Cel prvi del Lige Telemach smo igrali takšne tekme in spet si dovolimo nekakšen komfort, da nismo taki, kakršni bi prvaki morali biti. Sploh me ne zanimajo opravičeni in manj opravičeni razlogi. Kakšno vezo ima to s pristopom k igri in spoštovanjem nasprotnika? Presenečen in razočaran sem s koncentracijo posameznih igralcev. Take tekme kot je bila nocoj se ne smejo ponoviti. Boban Tomić pa je pokazal, da je pripravljen za višjo raven košarke. Zagotovo je na spisku slovenskih igralcev, ki so za nas zanimivi.

LIGA TELEMACH ZA OBSTANEK, 4. KOLO:

HELIOS SUNS – Hopsi Polzela 90-82 (19:18, 20:23, 17:16, 21:20, 13:5) – po podaljšku
(Casey 20 (16 skokov), Ščekić 19 (11 skokov); Atanacković 28, Rizman in Mikulić po 12)

Maribor – PORTOROŽ 58-69 (11:20, 16:16, 11:17, 20:16)
(Kosič 14, Ruphin 12 ; Buda 25, Markič 14)

Šenčur Gorenska Gradbena Družba – ELEKTRA ŠOŠTANJ 78-86 (17:18, 21:21, 19:21, 21:26)
(Jeršin 23, Pavić 17 (15 skokov); Cohn 32 (10 skokov), Čebašek 19)

1. Portoroz 14 10 4 1068:972 24
2. Helios Domzale 14 9 5 1121:1059 23
3. Sencur 14 8 6 1048:1008 22
4. Hopsi Polzela 14 8 5 1119:1083 22
5. Maribor 14 5 9 976:1054 19
6. Elektra Sostanj 14 2 12 956:1112 16