Olimpija v zadnji četrtini opravila s Krko, Helios s Primorci

V soboto so bili na sporedu vsi štirje obračuni 10. kola Lige Nova KBM za prvaka. Vodilna Petrol Olimpija je ugnala Krko, Helios Suns je prišel do zmage v Kopru, Šenčur GGD je bil boljši od Ilirije.

LIGA NOVA KBM ZA PRVAKA, 10. KOLO:
Krka – PETROL OLIMPIJA 71:79 (14:17, 24:20, 16:19, 17:23)
Jošilo 22 (14 skokov, 5 podaj), Đapa 10, Zagorac 9; Morgan 16 (11 skokov), McCarron (6 skokov) in Begić po 12.

Po treh zaporednih gostovanjih, na katerih so vpisali le eno zmago, so se košarkarji Krke vrnili v dvorano Leona Štuklja in v derbiju desetega kola Lige Nova KBM za prvaka četrtič v petih tekmah te sezone izgubili proti Petrolu Olimpiji. Ljubljančani so se z osmo zmago, peto v zadnjih šestih tekmah, utrdili na vrhu razpredelnice, Novomeščani (6-4) pa bodo morali na potrditev mesta v polfinalu počakati še nekaj kol.

Zanimiva in razgibana tekma je epilog doživela šele v zadnji četrtini, v kateri so gostje pokazali več želje, ekipnega duha in imeli več razpoloženih igralcev. Jordan Morgan je zbral 16 točk (11 skokov), po dvanajst sta jih dodala Robert McCarron in Mirza Begić, osem pa Gregor Hrovat (10 podaj) in Domen Lorbek, ki sta skupaj trojke metala 3:16, ter Devin Oliver, ki je v zaključku tekme zadel dve trojki za potrditev dveh točk.

Krka je imela v prvem polčasu zelo razpoloženega Marka Jošila (12 točk, 10 skokov, 4 podaje v 1/2), zato je bila v vodstvu več časa kot Petrol Olimpija, a njegovemu končnemu učinku 22 točk, 14 skokov, 5 podaj ostali domači košarkarji niso sledili. Tako Krka v zadnjih šestih minutah ob zgolj vložkih posameznikov ni zadržala vodstva s 65:60. Ljubljančani so naredili delni izid 15:1 in še pred zaključkom rešili vprašanje zmagovalca.

V naslednjem kolu (25. 4.) bo Krka gostovala v Rogaški Slatini, Petrol Olimpija pa se bo v dvorani Tivoli pomerila s Helios Suns.

Izjavi trenerjev po tekmi:

Simon Petrov, trener Krke:
Odigrali smo čisto solidno tekmo. Bomo pa se morali naučiti odigrati zaključke tekme veliko pametnejše. Še nekaj minut pred koncem smo vodili, potem pa se je zgodil nerazumljiv padec v igri. To so stvari, na katerih bomo morali v prihodnje še veliko delati.

Zoran Martić, trener Petrola Olimpije:
Izredno pomembna zmaga za nas. Potrdili smo, da lahko tudi na gostujočem terenu odigramo čvrsto tekmo in na koncu zmagamo. Čeprav v napadu nismo odigrali najbolje, smo dokazali, da s solidno obrambo lahko premagamo tudi Krko.

Sixt Primorska – HELIOS SUNS 65:75 (12:19, 24:21, 13:17, 16:18)
Mulalić 17, Čakarun 15 (11 skokov), King 13 (11 skokov); Mahkovic 15 (5 skokov), Đumić 12, Shashkov 11 (6 skokov).

Po zmagi sredi tedna proti Krki so košarkarji Helios Suns dobili tudi drugo od štirih ključnih tekem v skupini za prvaka. Slatinčani na četrtem mestu imajo zmago več in bodo čez sedem dni gost v Domžalah.

Helios Suns je edina ekipa, ki je pokalne prvake, Sixt Primorsko, dvakrat v tej sezoni premagala sredi Kopra. Tudi tokrat povsem zasluženo, saj je vodila večji del tekme in bila bolj motivirana in homogena od gostiteljev, ki so doživeli šele drugi poraz v zadnjih devetih kolih.

Domžalčani so bili z izjemo nekaj uvodnih minut drugega polčasa ves čas v vodstvu, njihova najvišja prednost pa je bila deset točk. Toliko je bilo v 35. minuti (67:57) in na koncu tekme 75:65. Vmes so se gostitelji približali na 63:67 in 65:69, toda Blaž Mahkovic (15 točk) in Božo Đumić (12) sta preprečila preobrat oslabljenih domačih košarkarjih, pri katerih je Mirko Mulalić dosegel 17 točk (trojke 3:12), 15 pa Marjan Čakarun (11 skokov).

V enajstem kolu 25. aprila Sixt Primorsko čaka gostovanje pri Iliriji, Helios Suns pa nova zahtevna preizkušnja, Petrol Olimpija v Tivoliju.

Jurica Golemac, trener Sixt Primorske:
Čestitke Heliosu za zasluženo zmago. Tekmo smo začeli preveč sproščeno, nato pa je sledila nepotrebna nervoza, ki je trajala do konca tekme. Zahvalil bi se navijačem za spodbudo.

Jovan Beader, trener Helios Suns:
Večino časa smo uspešno kontrolirali potek tekme, zbrani smo bili tudi takrat, ko so domači poskušali s taktičnimi spremembami v igri. Mislim, da je odločila naša dobra obramba, predvsem pa smo se držali vseh dogovorov. Tole je res ekipna zmaga, za katero fantom lahko le iskreno čestitam.