Olimpija prek Krke v polfinale, Zlatorog boljši od Hopsov

V soboto se bo odvilo zadnje, deseto kolo Lige Nova KBM za prvaka. Polfinala sta s z zmago priborila Union Olimpija in Zlatorog. Ljubljančani so bili boljši od Krke, Zlatorog pa je ugnal Hopse. Helios je v zadnjem kolu prišel do prve zmage v drugem delu.

Liga Nova KBM za prvaka, 10. krog, 29.4.
Krka – UNION OLIMPIJA 76:87 (20:23, 19:31, 21:12, 16:21)
Rojc 19, Elliott 13 (9 skokov), Dimec 10 (5 skokov); Oliver 23 (7 skokov), Hrovat (6 skokov, 6 podaj) in Jefferson po 22.

Košarkarji Uniona Olimpije so si v zadnjem kolu zagotovili mesto v polfinalu Lige Nova KBM. V Novem mestu so premagali Krko, s katero se bodo znova pomerili 6. maja v polfinalni seriji na dve zmagi.

Ljubljančani so z zmago s 87:76 prišli do četrtega mesta v Ligi za prvaka, Krka pa si je že pred zadnjim kolom zagotovila najboljše izhodišče. Druga tekma polfinala bo 9. maja v Ljubljani, morebitna tretja pa je predvidena za 11. maja. V drugem polfinalu bosta igrala Rogaška in Zlatorog.

Union Olimpija je do zmage prišla zasluženo, saj je bila neprimerno bolj motivirana – le zmaga ali morebiten poraz Laškega bi jo peljal med štiri najboljše ekipe, hkrati pa je imela več razpoloženih košarkarjev. V prvem polčasu je ob skoraj 70-odstotnem metu iz igre povedla že z 18 točkami prednosti (54:36), toda nekaj minut nepazljivosti jo je pahnilo v negotovo nadaljevanje.

Krka je v drugem polčasu tekmecu vseskozi dihala za ovratnik, v 37. minuti je imela le tri točke zaostanka (72:75), štiri točke Gregorja Hrovata in trojka Mirka Mulalića pa so dokončno prevesile tehtnico na stran zeleno-belih iz Ljubljane.

67 od 87 točk Uniona Olimpije je v odsotnosti Nikole Jankovića dosegel trio Oliver (23, 7 skokov) – Hrovat (22, 6 skokov, 6 podaj) – Jefferson (22, 4 trojke), pri Krki pa je primanjkljaj Marka Lukovića in Erjona Kastratija najbolje izkoristil Matej Rojc (19 točk, met iz igre 7:9).

ZLATOROG LAŠKO – Hopsi Polzela 71:67 (24:14, 16:13, 14:18, 17:22)
Špan 27, Rizvić 16 (6 skokov), Barič 9 (6 podaj); Ćup 20 (6 skokov), Kosič 15, Čebašek 12 (7 skokov).

Zlatorog si je s peto zmago zagotovil tretje mesto v Ligi Nova KBM za prvaka in s tem polfinale na dve zmagi proti Rogaški, Hopsi pa so po tretjem porazu v zadnjih štirih kolih ostali brez nastopa med najboljšimi. Kot petouvrščena ekipa zaključujejo sezono, v kateri so v Ligi Nova KBM dosegli 19 zmag in 13 porazov ter se uvrstili v polfinale Pokala Spar.

Pričetek polfinala bo 6. maja, in sicer Krka – Union Olimpija na eni strani ter Rogaška – Zlatorog na drugi. Drugi tekmi sta na sporedu 9. maja, morebitni tretji pa 11. maja. Finale se bo začel 16. maja in se bo igral na ‘best of 5’, torej na tri zmage.

Laščani so suvereno prišli do zmage. Vodili so praktično vseh 40 minut, v zadnji četrtini, ko so se Hopsi približali na 58:56, pa sta vprašanje zmagovalca rešila prvi igralec tekme Jan Špan s trojko ter Jernej Ledl z dvema točkama.

Špan je na igrišču prebil vseh 40 minut in od 50-odstotnem metu zbral 27 točk (indeks 24). Trojke je metal 5:8. Na drugi strani je imel višji statistični indeks Dejan Ćup, ki je dosegel 20 točk (met 6:8, 6 skokov), tekmec pa je na njemu naredil devet osebnih napak.

HELIOS SUNS – Rogaška 85:56 (26:8, 16:13, 15:13, 28:22)
Atanacković 20 (9 skokov), Bolčina 15 (8 skokov), Močnik 12 (7 podaj); Johns 16 (16 skokov), Grušovnik 12, Đuranović 10.