Olimpija po podaljšku do naslova!

Na odločilnem petem srečanju finala Lige Nova KBM je zmagovalca odločil šele podaljšek. Z rezultatom 95:90 so 17. naslov državnega prvaka osvojili košarkarji Petrola Olimpije. Najkoristnejši košarkar finala je postal Devin Oliver.

Liga Nova KBM za prvaka, finale, 5. tekma, 29.5.
PETROL OLIMPIJA – Krka 95:90 (30:28, 17:17, 21:21, 18:20, 9:4) *po podaljšku [3:2]
Morgan 23 (8 skokov), Oliver (10 skokov) in McCarron po 16; Dimec 21 (12 skokov), Zagorac 17 (5 prid. žog), Jošilo 15 (12 skokov, 6 podaj).

MVP finalne serije: DEVIN MICHAEL OLIVER (Petrol Olimpija)

Košarkarji Petrola Olimpije so sedemnajstič postali državni prvaki. V peti tekmi finala Lige Nova KBM so pred približno 4500 gledalci v Stožicah po podaljšku premagali Krko s 95:90.

Ljubljančani so ubranili naslov iz lanske sezone in hkrati upravičili vlogo favorita v tem finalu. Kljub porazu sezono zadovoljni končujejo tudi Novomeščani, ki ostajajo pri sedmih naslovih.

Olimpija je šele tretjič v šestindvajsetih finalih državnih prvenstev dobila peto odločilno tekmo. Osem finalov je bilo doslej odločenih v petih tekmah, tri od teh je dobila Krka, Ljubljančani pa so v odločilnih tekmah zmagali le 2005 in 2006 proti Geoplinu Slovanu.

Letošnja finalna serija, ena najbolj napetih v zgodovini Slovenije, je upravičila pričakovanja; Novomeščani so z nepopustljivo borbenostjo dokazali, da papir prenese marsikaj, parket pa pokaže dejansko stanje v ekipah. Zato je Krka povedla z 2:1, Petrol Olimpija pa je postala šele druga ekipa v zgodovini samostojne Slovenije, ki je nadoknadila ta zaostanek.

Tudi peta tekma je navdušila košarkarske sladokusce. Ljubljančani so bolje začeli (17:10), Krka, ki je nastopila brez kaznovanega prvega organizatorja igre Domna Bratoža, je hitro odgovorila (23:25) in srečanje je bilo izenačeno vse do zadnjih trenutkov rednega dela.

Jordan Morgan je dve minuti pred koncem zadel za 86:83, Paolo Marinelli je znižal na 86:85, Marko Jošilo izenačil je izenačil na 86:86, Roko Badžim pa je zgrešil trojko za zmago.

V podaljšku se je 20-letni hrvaški organizator igre Roko Badžim oddolžil z obrestmi, saj je v petih minutah dosegel sedem od svojih desetih točk. Najprej je zadel trojko za 89:86, nato je bil natančen za 91:88, ko pa je prvi strelec tekme Jordan Morgan (23 točk, 8 skokov) zgrešil dva prosta meta slabo minuto pred koncem, je položil za končni rezultat 95:90.

Junak zadnje tekme je bil torej Roko Badžim, MVP finala je postal Davin Oliver, ki je bil na peti tekmi s 16 točkami ob Mitchellu McCarronu drugi strelec Petrola Olimpije, na drugi strani pa je z 21 točkami in 12 skoki izstopal Žiga Dimec.