Olimpija končno zmagala, Krka in Rogaška na vrhu

V Ligi Nova KBM za prvaka je bilo v soboto na sporedu 8. kolo. Union Olimpija je po štirih porazih prišla do zmage proti Helios Suns. Rogaška je premagala Hopse. Krka je ugnala Zlatorog Laško.

Liga Nova KBM za prvaka, 8. krog, 22.4.
Helios Suns – UNION OLIMPIJA 63:77 (16:18, 14:24, 21:22, 12:13)
Bolčina 15 (8 skokov), Oman 13, Atanacković 11 (6 skokov); Oliver 23 (7 skokov), Jefferson 15, Milošević 12 (8 skokov).

Košarkarji Uniona Olimpije so potrebovali gostovanje pri zadnjeuvrščenem Helios Suns, da so prekinili niz štirih porazov in ohranili upanje za uvrstitev v polfinale Lige Nova KBM. Aktualne državne prvake so premagali s 77:63, pri tem pa niso imeli resnejših težav.

Ljubljančani so dva kola pred koncem tekmovanja v skupini za prvaka pri izkupičku 3-5, Domžalčani pa tudi po osmem kolu ostajajo brez zmage in prikovani na dno razpredelnice.

Rezultatsko gledano, so se gosti mučili z mladimi Domžalčani le na začetku. Helios je s trojko Nejca Klavžarja povedel s 3:0, zadnjič na tekmi pa 11:9. Nato je Olimpija zagospodarila na igrišču, v napadu se je razigral Devin Michael Oliver, ki je bil najbolj zaslužen, da je njegova ekipa v drugi četrtini z delnim izidom 10:0 ušla za 12 točk, na semaforju je takrat kazalo 16:28. Domači so se s košem Sima Atanackovića in z njegovim uspešno izvedenim prostim metom še približali na 29:31, nato pa je sledila nova serija točk varovancev Gašperja Okorna, z njo so povedli s 40:29.

Gosti so na začetku drugega dela povedli za 19 točk, nato pa tekmece do konca držali na varni razdalji. Pri Ljubljančanih je bil s 23 točkami najučinkovitejši Američan Oliver, njegov rojak Brandon Jefferson jih je dosegel 15, oba sta zadela tudi tri mete za tri točke. Pri Heliosu je Tomaž Bolčina v statistiko vpisal 15 točk.

V zadnjih dveh kolih bo Union Olimpija gostila Zlatorog in gostovala v Novem mestu, Helios Suns pa bo sezono sklenil proti Hopsom ter Rogaški.

Izjavi trenerjev po tekmi:

Dejan Čikič, trener Helios Suns:
Union Olimpija je izkoristila čvrstost in izkušnje ter zasluženo zmagala. Zadovoljni smo lahko s pristopom naših mladincev, ki so se kljub pomanjkanju izkušenj korektno upirali večji del tekme.

Gašper Okorn, trener Uniona Olimpije:
Čestitam igralcem za zasluženo zmago. Danes je bila za nas pomembna zgolj zmaga in obstanek v boju za nastop v polfinalu. Gremo od tekme do tekme in videli bomo, kaj nam bo to prineslo.

ROGAŠKA – Hopsi Polzela 76:70 (18:15, 12:24, 24:16, 22:15)
Davis 19 (8 podaj), Johns (8 skokov) in Fon (5 podaj) po 15; Čebašek (5 skokov), Čup 17 (5 skokov), Godler 13.

Rogaška nadaljuje pohod proti najboljšemu izhodišču za polfinalne boje Lige Nova KBM. Pred domačimi gledalci je premagala Hopse s Polzele s 76:70.

Slatinčani imajo dva kola pred koncem izkupiček 7-1 in so po zmagah izenačeni s Krko, ki jo bodo gostili v naslednjem kolu, 26. aprila, in ki je na prvi tekmi zmagala s tremi točkami prednosti. Hopsi so doživeli drugi zaporedni poraz, vendar z izkupičkom 3-5 ostajajo v igri za polfinale, čeprav so morali četrto mesto prepustiti Olimpiji, ki ima isto število točk in boljši izkupiček v medsebojnih tekmah.

Gostitelji so do zmage prišli z odličnim zadnjim delom tekme. Še v 36. minuti so zaostajali za 12 točk, Hopsi so vodili s 53:41, a prednost ekspresno zapravili. Domači so s trojko Mihe Fona v zadnjem napadu tretje četrtine prišli le na točko zaostanka, sredi zadnje pa pobegnili na 71:64. Z osmimi zaporednimi točkami so gosti spet prišli v igro za ugoden rezultat, Urban Bukovič je minuto in 24 sekund pred koncem znižal na 70:71, a domače so rešili trije zadeti prosti meti Eldina Čamdžića, zmago pa je nato le še potrdil Leon Šantelj.

Pri domačih je bil z 19 točkami najučinkovitejši Darwin Davis, ki je v statistiko vpisal tudi osem asistenc in štiri skoke. Pri gostih je Dejan Čup dosegel 17 točk, a zaradi petih osebnih napak igral le do 35. minute.

Rogaška bo po Krki gostovala še pri Helios Suns, Hopse pa v zadnjih dveh kolih čakata doma Helios Suns in gostovanje v Laškem.

Damjan Novaković, trener Rogaške:
Za nami je izjemno težka tekma, kjer se nam je predvsem v drugi četrtini poznala odsotnost kapetana Tadeja Fermeta, zato je napad deloval slabo. Z maksimalno borbenostjo in koncentracijo smo tekmo preobrnili ter jo tudi dobili. Vzdušje v dvorani je bilo fenomenalno.

Boštjan Kuhar, trener Hopsov Polzele:
Pretepeni in poraženi se vračamo iz Rogaške Slatine. Upam, da bomo tudi mi na prihodnjih tekmah zmogli igrati tako agresivno.

KRKA – Zlatorog Laško 90:76 (21:13, 25:18, 20:21, 24:24)
Elliott 18 (5 skokov), Dimec 15, Rebec 14 (6 podaj); Rizvić 24, Barič 18, Rubinshteyn 13.

Krka je v derbiju kola premagala Zlatorog in vpisala peti zaporedni par točk oziroma sedmega v Ligi Nova KBM za prvaka. S tem je ohranila prvo mesto na lestvici, že v naslednjem kolu 26. aprila pa bo v Rogaški Slatini verjetno dobila odgovor, ali bo v polfinalno serijo na dve zmagi vstopila iz najboljšega izhodišča. Dva kola pred koncem je po zmagah izenačena z Rogaško pri 7-1.

Zlatorog je doživel četrti poraz, vseeno pa s polovičnim izkupičkom ostaja trdno na tretjem mestu. V zadnjih dveh kolih ga čaka še gostovanje pri Unionu Olimpiji ter domača tekma s Hopsi.

Kot kaže tudi sam rezultat, je bila Krka precej boljša ekipa. Gostje iz Laškega so vodili le na samem začetku, ko so tekmo odprli s trojko Rama Rizvića. Nato pa so Novomeščani zagospodarili, z delnim izidom 10:0 so prišli do zanesljivega vodstva. Do polčasa so ga še povečali, sredi tretje četrtine pa vodili tudi že za 20 točk. Nato so sicer nekoliko popustili, toda gosti njihove zmage niso ogrozili. Ob koncu tretje četrtine so se približali na deset točk zaostanka (61:51), več pa jim ni uspelo, Novomeščani so zanesljivo nadzorovali položaj.

K zmagi Krke je Dominique Elliott prispeval 18 točk, pri gostih jih je Rizvić dosegel 24.

Simon Petrov, trener Krke:
“Tekma se je končala po naših željah. V določenih trenutkih bi morali biti bolj zbrani v obrambi in jih bolj zapirati v skoku, a vseeno je pomembno, da smo prišli do zmage in končali brez kakšne poškodbe.

Aleš Pipan, trener Zlatoroga Laško:
“Čestitam domači ekipi Krke za zmago, ki je povsem zaslužena, saj so bili Novomeščani preprosto boljši od mojih fantov. Mi nismo bili razpoloženi tako, kot bi morali biti, če bi si želeli vknjižiti zmago. Morali smo nekoliko spremeniti način igre. Veliko priložnosti so dobili tudi igralci iz klopi, a tega niso izkoristili. Delali smo preveč začetniških napak, premalo pa je bilo odločnosti, predvsem pri skoku v obrambi in napadu, zaradi tega pa smo na koncu tudi izgubili tekmo.