ODZIVI: Gašparin o srčnosti, Novaković pohvalil skok, Hojč izpostavil karakter

Maribor Nova KBM se veseli tretje zmage v tej sezoni Lige Telemach. Varovanci Dejana Gašparina so pred zadnjima dvema minutama zaostajali za sedem točk (76:83), nato pa strnili svoje vrste in proti Hopsom, za katere je to tretji zaporedni poraz, zmagali s 87:84.

Zlatorog je bil za točko boljši od Elektre v Šoštanju in tako domačim prizadejal še osmi poraz na osmih tekmah. Grosbasket je prav tako po tesni končnici v svoji dvorani premagal Portorož in vpisal šesto zmago. Pri identičnem izkupičko je tudi Rogaška, tokrat za razred boljša od domžalskih Sonc s kar 90:68.

Liga Telemach, 9. kolo

Sobota, 6. december:
Elektra Šoštanj – ZLATOROG 65:66 (15:22, 20:15, 17:17, 13:12)
(Malus 15, U. Bukovič  in Bajramlič po 11; Tratnik 16 in 12 skokov in Jurak 15)

Košarkarji Elektre tudi po devetem kolu ostajajo brez zmage v Ligi Telemach. Na zadnjih nastopih so bili že nekajkrat blizu nje, a podobno kot tokrat se jim je izmuznila v izdihljajih tekme. Zlatorog na drugi strani je zabeležil tretjo zmago v zadnjih štirih nastopih in z izkupičkom 6-2 napovedal kandidaturo za nastop v Ligi za prvaka.

Podatek, da sta se ekipi kar 16-krat izmenjali v vodstvu, nobena pa ni imela več kot sedem točk naskoka, zgovorno priča o razburljivem in izenačenem srečanju, na katerem so zmagovalca odločale malenkosti. Zlatorog je znal unovčiti svoje izkušnje ter v zadnji četrtini zadržati nalet Elektre.

Gostje so minimalno vodstvo prevzeli takoj na začetku zadnjih desetih minut in ga nato zadržali vse do konca. Minuto in pol pred zaključkom so povedli s 66:61, upanje domačim je vrnil Sven Malus (65:66). Ta je imel v zadnji sekundi tudi met za zmago, a bil nenatančen. Prvo ime tekme je bil Igor Tratnik s 16 točkami in 12 skoki (indeks 23).

Jernej Kobale, trener Elektre Šoštanj:
“Bili smo v poziciji, da tekmo zmagamo. V napadu smo na trenutke še vedno premalo odločni. Verjamem, da nam bo, ko bomo zabeležili prvo zmago, s psihološkega vidika vse lažje.”

Predrag Milović, trener Zlatoroga Laško:
“Čeprav smo zmagali le za točko, mislim da je naš uspeh povsem zaslužen, saj smo skozi celotno tekmo nadzorovali rezultat. Je pa res, da tudi če bi zmaga ostala v Šoštanju, to ne bi bilo nezasluženo. Kvaliteto igre, ki smo jo prikazali tokrat, je potrebno čim prej pozabiti. Ne verjamem, da zmoremo odigrati še slabše. Čestitke fantom za šesto zmago, Elektri pa za dobro in pošteno igro. Šoštanjčanom želim, da obstanejo v Ligi Telemach.

ROGAŠKA – Helios Suns 90:68 (25:19, 28:15, 19:19, 18:15)
(Čebular 21, Dimec 20 in 11 skokov; Upshaw 17, Šantelj 8)

Košarkarji Rogaške nadaljujejo zmagoviti niz. Proti Helios Suns so zabeležili peto zaporedno zmago oziroma šesto v sezoni, ki jih ohranja tik pod vrhom Lige Telemach. Na drugi strani so Domžalčani vknjižili četrti poraz in s petdesetodstotnim izkupičkom zasedajo sredino razpredelnice.

Helios je v Rogaško Slatino pripotoval brez svojega prvega igralca Matica Rebca, ki bo moral na artroskopijo kolena, in bil proti razigrani zasedbi Damjana Novakovića brez možnosti za presenečenje. Ključno vlogo je znova odigral prvi igralec lige Telemach Sandi Čebular, ki je že v prvem delu dosegel 19 točk, na koncu pa 21.

Prav Čebular je bil glavni akter delnega izida 19:0 v drugi četrtini, ki je gostom spodrezal krila. Po njem je Rogaška v 17. minuti vodila 48:26, Čebular pa je bil tedaj že pri 19 točkah ob metu iz igre 8:10. V nadaljevanju se slika na parketu ni bistveno spremenila. Izbranci Gregorja Hafnarja, med njimi tudi nova okrepitev Žiga Fifolt, so se trudili, da bi zmanjšali razliko, Slatinčani pa so rutinirano nadzorovali potek tekme in jo zanesljivo končali z 90:68. V drugem polčasu se je razigral Žiga Dimec, ki je zbral 20 točk in 11 skokov (indeks 28).

Damjan Novaković, trener Rogaške:
“Bili smo bistveno boljši nasprotnik in tekmo rešili že do polčasa. Res je, da nismo imeli posebnega strelskega dne, a smo proti atletski ekipi Helios Sunsov vzpostavili dominacijo pri skoku. To je bil poleg izgubljenih žog nasprotnikov eden glavnih razlogov za našo visoko zmago.

Gregor Hafnar, trener Heliosa Suns:
“Čestitke Rogaški, ki je upravičila vlogo favorita na tej tekmi. Od pete minute dalje smo bili v podrejenem položaju. Nasprotniki so igrali tako, kot najbolj znajo – čvrsto in kolektivno. Mi nismo našli nobenega odgovora na njihovo igro in ob takšnem odnosu nismo imeli možnosti. Ne glede na kadrovske težave upam, da bodo fantje pri sebi razmislili, da se nam takšne stvari v prihodnje ne bodo več ponavljale. Eno je, da daš vse od sebe in treniraš, drugo pa je, da niti ne poskušaš. To težavo bomo skušali rešiti čim prej.

GROSBASKET – Portorož 73:71 (17:24, 17:19, 16:16, 23:12)
(Zagorac 22, Tomić 15; Buda 18, Močnik 12)

Ekipi, ki sta imeli pred tem krogom zrcalno razmerje zmag in porazov, sta se razšli po pričakovanjih. Grosbasket je dosegel šesto zmago in ostal med moštvi, ki se bodo potegovala za nastop v Ligi za prvaka, Portorožani pa so doživeli šesti poraz, tako da se bodo morali še naprej truditi za pobeg iz nevarnih mest.

Rezultat je sicer pričakovan, dve točki pa bi lahko brez dvoma odšli tudi na Primorsko. Gostje so namreč vodili 37 minut, le v zaključku tekme so bili gostitelji bolj zbrani in odločni. Portorož je imel najvišjo prednost na začetku drugega polčasa, ko se je razlika povzpela na 53:39, še na začetku zadnje četrtine pa je bilo 63:52. A tu se je začel festival trojk gostiteljev. Najprej dve Matije Trampuša in Mihe Fona za znižanje na 58:63, nato pa še dve Bobana Tomiča in Mensuda Julevića za vodstvo Grosbasketa z 68:67. Portorožu se je po tem za kratek čas še uspelo prebiti v vodstvo, vendar pa je v zadnji minuti naredil preveč napak, tako da so lahko domači s črte prostih metov prišli do dveh točk.

Prvo ime pri zmagovalcih je bil Željko Zagorac z 22 točkami in šestimi skoki, na drugi strani pa je Nejc Buda zbral 18 točk ob metu iz igre 9:14.

Teo Hojč, trener Grosbasketa:
“Če sem iskren, je bil Portorož večino tekme boljši nasprotnik. Mi smo tekmo, podobno kot v preteklem kolu, začeli s premalo energije. To je dobra ekipa Portoroža s pridom izkoristila. Lagal bi, če bi rekel, da nisem vesel te zmage, saj je bila prigarana na podlagi karakterjev naših fantov ter s kančkom sreče, ki nam tokrat ni obrnila hrbta. Zmagi ne želim gledati v zobe, a če želimo biti konkurenčni ekipam, ki se borijo za Ligo Telemach za prvaka, moramo ujeti formo iz začetka sezone. Tako bo vse precej lažje. Po tekmi bi rad posebej pohvalil Bobana Tomića, ki si je na začetku tekme izpahnil ramo, a na svojo željo tekmo odigral do konca in k tej zmagi veliko pripomogel.”

Konstantin Subotić, trener Portoroža:
“Večji del tekme smo odigrali dobro, a v končnici, v ključnih trenutkih naredili preveč napak. Izgubljene žoge smo nas drago stale in tako smo ostali praznih rok. Ekipa je na tekmi pokazala največ, kar lahko v tem trenutku. Odigrali smo borbeno in angažirano, domačini pa so izkoristili napake in prišli do zmage. Mi že gledamo naprej proti naslednji tekmi.

MARIBOR NOVA KBM – Hopsi Polzela 87:84 (15:18, 29:20, 23:27, 20:19)
(Pelko 25, Čebašek 15; Zolotić 21, Rizman 18)

Po skoraj mesecu in pol se košarkarji Maribora Nove KBM znova veselijo. Nazadnje so v Ligi Telemach zmagali 25. oktobra. Od tedaj so bili petkrat neuspešni, zmaga proti Hopsom pa je njihova tretja v sezoni. Polzeljanom se očitno piše nekaj podobnega; na računu imajo le dva para točk, na zadnjih šestih tekmah pa so premagali le zadnjeuvrščeno Elektro. Bilo je to 15. novembra.

Manj kot dve minuti pred koncem tekme so bili Hopsi bližje prekinitvi negativnega niza kot Mariborčani. Vodili so s 83:76!

Toda gostitelji so strnili svoje vrste, zaigrali čvrsto v obrambi, v napadu pa sta odgovornost prevzela Bojan Krivec in Elvis Šarkinović. Najprej je slednji zadel trojko, nato je dve točki dodal Krivec, ki je bil po tem natančen še s črte prostih metov, tako da se je prednost sedmih točk gostov v dobri minuti pretopila v točko zaostanka. V tem času je peto osebno napako dobil Samo Udrih, Goran Jagodnik je ob peti prejel še tehnično napako, tako da so lahko Mariborčani v zadnjih tridesetih sekundah potrdili dve točki s kazenske črte.

Drugi najboljši statistični dosežek kroga je uspel Juretu Pelku. 25 točk (met iz igre 7:11), štirje skoki, tri podaje in devet prejetih osebnih napak mu je naneslo indeks 27, kar je le točko manj od člana Rogaške Žige Dimca (20 točk, 11 skokov), ki je tako postal MVP 9. kroga lige Telemach.

Dejan Gašparin, trener Maribora Nove KBM:
Čestitke fantom! Pokazali so žar, borbenost, željo in skompenzirali veliko napak, v ključnih trenutkih pa je srčnost obrnila tekmo v našo prid. Mladost ima za posledico veliko napak, toda ekipni duh nas bo dvignil še višje, trdo delo je pa osnova vsega. Upam, da smo se dokončno znebili negativizma, ki nas je obdajal zadnje čase. Verjeti je potrebno v te fante in jih podpirati, rabijo pozitivo.”

Vladimir Rizman, trener Hopsov Polzela:
Po lepi tekmi smo pred zadnjima dvema minutama vodili s šestimi točkami razlike. Nato smo prejeli trojko Šarkinovića, domačini pa so tedaj začutili svojo priložnost in jo tudi izkoristili. Na tekmi so se znova pojavile čudne okoliščine, ko na eni strani igrišča nekaj osebna napaka je, na drugi pač ne. Po prerivanju in tehnični napaki Jagodnika so Mariborčani prišli do našega bonusa in v končnici s prostimi meti zmagali. Sam sem zaradi izključitve tekmo spremljal s tribune in resnični mi je žal, a ne vem zakaj se nam to dogaja. Trije naši košarkarji so tekmo zaradi osebnih napak končali predčasno. Vse skupaj je bilo nekoliko čudno. Čestitke Mariborčanom za zmago, a četudi bi zmagali mi, to ne bi bilo nezasluženo. S štajerske prestolnice se vračamo z grenkim občutkom.