Od našega srbskega dopisnika: “S takšno igro ne bi premagali niti češke ženske reprezentance.«

Rubrika: EuroBasket 2015

Naš srbski dopisnik Stefan Đorđević, ki vsak torek v kolumnah Pogled iz Srbije opisuje dogajanje v ABA ligi, je tokrat strnil misli ob zaključku skupinskega dela letošnjega EuroBasketa. Tokrat je strnil misli po prvih tekmah osmine finala letošnjega EuroBasketa…

Zamenjava selektorja pri hrvaški reprezentanci ni obrodila sadov in tako so Hrvati še eno veliko tekmovanje zaključili veliko hitreje, kot so to pričakovali njihovi navijači. V osmini finala so jih Čehi namreč razbili s 80-59. Izbranci Velimirja Perasovića so šli v tekmo popolnoma nepripravljeni. Manjkalo jim je borbenosti, želje, koncentracije in hrabrosti. Niso igrali moštvene igre, kar kaže podatek, da so imeli na celotni tekmi le 13 asistenc in kar 24 izgubljenih žog. Edini hrvaško košarkar, ki si zasluži visoko oceno za igro na letošnjem EuroBasketu je Kruno Simon in prav on se je poškodoval na tekmi proti Čehom. Ti so skozi celotno tekmo igrali super obrambo, v rotaciji je vse delovalo kot mora, prav tako pa so bili Čehi uspešni tudi pri metih za tri točke (7/17). Napad je vodil super talentirani Satoransky, ki je na tekmi podelil 11 asistenc, za skoke in doseganje točk pa je bil zadolžen krilni center Ferenbahceja Vesely, ki je dosegel dvojni dvojček – 20 točk in 13 skokov.

“To je katastrofa. Enostavno nimamo zmagovalne mentalitete”
, svojega razočaranja ni skrival Dario Šarić.

Po porazu proti Češki je svoj odstop napovedal selektor Perasović: »Iz minute v minuto smo igrali vse bolj neumno. To je katastrofa in sam prevzemam vso odgovornost. Odstopam z mesta selektorja reprezentance

Kritičen in brez dlake na jeziku pa je bil po tekmi tudi legendarni Dino Rađa: »Celotno prvenstvo smo se mučili, a vseeno sem pričakoval, da se bomo nekako izvlekli in tudi na račun talenta in izkušenj dobili tekmo proti Čehom. Niti v najhujših sanjh nisem pričakoval, da bomo na parketu izpadli kot osnovnošolska ekipa! Namesto, da bi v drugi polčas stopili bolj agresivni, razjarjeni kot psi, so na parket prišli brez energije in brezvoljni. S takšno igro ne bi premagali niti češke ženske reprezentance

Na drugi tekmi je Finska pošteno namučila reprezentanco Srbije. S čvrsto obrambo, hitro igro v napadu in borbenostjo do zadnje sekunde, so Finci povzročali kar nekaj težav ekipi Saše Đorđevića. Po prvem polčasu so Srbi vodili tesno s 48-43, nato pa so v zadnji četrtini s serijo trojk le uspeli streti finski odpor in tekmo so dobili s 94-81. Miroslav Raduljica je dosegel 27 točk in to z odličnim metom 11/12. Večino od teh točk je Raduljica dosegel po pick and roll akcijah in tudi na račun tega so Srbi vpisali kar 30 asistenc. Poleg Raduljice sta blestela tudi Bjelica s 19 točkami in 14 skoki ter Teodosić s 8 točkami in 9 podajami. Pri Fincih je bil najuspešnejši nekdanji košarkar Olimpije Sasu Salin, ki je dosegel 26 točk.

Srbija Češka
(foto: fiba.com)

»V tekmo smo šli nervozni, verjetno tudi zaradi pomembnosti obračuna. Mogoče pa je krivo tudi to, da je bilo na parketu izredno hladno, vsaj meni je bilo«, je po koncu povedal Raduljica.

V tekmi med Italijo in Izraelom ni bilo nobenih presenečenj. Azzuri so Izraelce odpihnili s 30 točkami razlike, 82-52. Nekoliko slabše je tekmo sicer odigral Gallinari, ki je dosegel le 6 točk, je pa zato blestel Gentille, ki je dosegel 27 točk in 5 skokov. Tekma se je odločila v tretji četrtini, ki so jo Italijani dobil z 28-9, nato pa so tekmo rutinirano pripeljali do konca. Pri Izraelcih je bil edini razpoložen Mekel s 20 točkami.

Italija Izrael

Litva ima svojega heroja, ki sliši na ime Jonas Maciulis. Krilni košarkar je na tekmi proti Gruziji dosegel 34 točk, 6 skokov in 3 asistence, poleg tega pa je zadel trojko, ki je dokončno zlomila Gruzijce. Maciulis je s tem dosežkom postavil tudi osebni rekord, kar se tiče doseženih točk. Gruzija je sicer večji del tekme vodila, a je nekaj začetniških napak in neverjetna serija Maciulisa naredilo svoje. Sicer jim je iz ritma uspelo vreči Valanciunisa, a to ni bilo dovolj in morali so prizanti poraz s 85-81. Pri Gruzijcih je bil najbolj razpoložen Zaza Pachulia s 23 točkami in 7 skoki.