Neverjetni Pau Gasol s 40 točkami popeljal Španijo v finale EuroBasketa!

Rubrika: EuroBasket 2015

Prva finalistka letošnjega EuroBasketa je reprezentanca Španije, ki je na izjemno razburljivi tekmi, po podaljšku strla odpor Francozov, in zabeležila zmago z 80:75. Blestel je Pau Gasol, ki je Francozom natresel kar 40 točk, dodal pa še 11 skokov. Španska reprezentanca bo tako v velikem finalu zaigrala prvič po letu 2011, ko je v Litvi tudi nazadnje osvojila naslov evropskega prvaka.

Mesto na kvalifikacijah za olimpijske igre, sta si z zmagama priborili reprezentanci Grčije in Italije. Grki so s 97:90 premagali Latvijo, Italijani pa s 85:70 Češko. Slednja se bo za sedmo mesto, ki je hkrati zadnje, ki še vodi v kvalifikacije za olimpijske igre, v petek pomerila z Latvijo. Tekme za peto mesto na letošnjem prvenstvu ne bo.

Francoska reprezentanca je že v prvi četrtini na igrišču vzpostavila svoj ritem igre, ki ga je od začetka diktiral Nando De Colo, na drugi strani pa je blestel Pau Gasol, ki je dosegel deset od prvih 14 točk Španije. Kljub temu so se Francozi na krilih polnega stadiona v Lillu prebili v vodstvo in tudi z uspešnimi skoki v napadu, polnili španski koš. Varovancem Sergia Scariola se je  pri metu močno tresla roka, še posebej izza linije 7,24, saj so zgrešili prvih šest metov za tri. Na začetku druge četrtine so Španci s kombinirano obrambo nekoliko zmedli gostitelje prvenstva in jih ujeli, nato pa se je razigral Mickael Gelabale in s petimi zaporednimi točkami odlepil Francijo na 27:22. Z enako mero je odgovoril Rudy Fernandez, toda na glavni odmor je s točko prednosti (33:32) odšla Francija.

Španci so do pete minute tretje četrtine še držali priključek, nato pa se je francoska reprezentanca oddaljila na 46:39 z nizom sedmih zaporednih točk. Tri minute kasneje je semafor kazal že 51:40, pred zadnjim delom igre pa so imeli »Trikolori« osem točk naskoka. Sredi zadnje četrtine so se domačini odlepili na +9, nato pa se jim je ustavilo. Španci so odgovorili z delnim izidom 10:0, zadnje štiri točke je manj kot tri minute pred koncem, dosegel Gasol, in španska reprezentanca je povedla z 62:61. Za trenutek je Francijo v vodstvo vrnil Nicolas Batum, nato je znova udaril Gasol, svoje je za 66:63 dodal Sergio Rodriguez, toda po minuti odmora je s trojko rezultat izenačil Batum. Španija je ob koncu rednega dela žogo za zmago zaupala Gasolu, čigar met pa je blokiral Rudy Gobert.
V podaljšku je bil dvoboj odločen šele v zadnjih dveh minutah. Po prostem metu Borisa Diawa je bilo že 75:72 za Francijo, nato pa je Gasol s šestimi zaporednimi točkami svoji reprezentanci prinesel preobrat. V končnici se je Batumu pri prostih metih tudi zatresla roka, piko na i pa je postavil kdo drug, kot Pau Gasol, ki je zabil žogo za končnih 80:75.

Gasol se je na koncu ustavil pri neverjetnih 40 točkah, 15 pa jih je pri Španiji dodal Sergio Rodriguez. Najboljša strelca francoske reprezentance sta bila Nando De Colo in Nicolas Batum, s po 14 točkami, povsem pa je zatajil Tony Parker. Iz igre je zadel le štiri od 17 metov in dosegel zanj skromnih deset točk.

Če se je po prvih 24 minutah tekme med Grčijo in Latvijo zdelo, da bo Latvija še drugič v drugem delu prvenstva, presenetila eno od reprezentanc iz skupine C, je bilo preostalih 15 minut tekme, povsem v znamenju Grkov. Ko je Latvija povedla s 56:39, se je tekma zdela že odločena. Toda nato se je grška reprezentanca zbudila in tekmo obrnila v svojo korist v zadnjih 14 minutah igre, je Grčija dosegla kar 58 točk, od tega le v zadnji četrtini 37, in tekmo dobila s 97:90.

Dvoboj med Italijo in Češko je bil sprva izenačen, nato pa je italijanski stroj ob koncu prvega polčasa začel mleti, in si do konca tretje četrtine priigral že 20 točk prednosti. Sijajno so Italijani odigrali predvsem tretjo četrtino, v kateri so dosegli 34 točk. Tekma je bil takrat odločena. Čehi so razliko nekajkrat zmanjšali, a Italijani so na koncu zasluženo slavili zmago s 85:70.