IZJEMNO: Slovenec sodil finale Afrobasketa!

Rubrika: Tuje reprezentance

Nigerija si je z zmago nad aktualnimi afriškimi prvaki, priigrala prvi naslov najboljšega na črni celini. V finalu so bili od Angole boljši s 74-65, ter si tako poleg naslova afriškega prvaka prislužili tudi neposredno uvrstitev na olimpijske igre v Riu leta 2016. Poražena Angola si je skupaj s tretje uvrščeno Tunizijo in četrto uvrščenimi Senegalci prislužila vstopnico za olimpijski kvalifikacijskih turnir.

Prvi sodnik finala je bil naš mednarodni sodnik Damir Javor.

Prvaki AfroBasketa 2015...(foto: fiba.com)
Prvaki AfroBasketa 2015…(foto: fiba.com)

Angola, za katero je bilo to že 12. finale na afriških prvenstvih, so sicer na začetku srečanja povedli, a so Nigerijci v drugi četrtini stvari vzeli v svoje roke ter povedli, vodstva pa Tigri do konca obračuna niso izpustili iz rok. Na tekmi so vodili tudi že z 19 točkami. Pri novopečenih prvakih sta se najbolj izkazala Chamberlain Oguchi z 19 točkami in Olaseni Lawal, ki jih je prispeval 12, pri Angolcih pa sta bila v finalu najbolj razpoložena Carolos Morais s 15 in Yanick Moreira s 13 točkami.

Prav Oguchi, ki je v povprečju dosegal 16.6 točke na tekmo, tem pa je dodal še po 3.3 skoke in 1.1 asistenco je bil na koncu izbran za MVP-ja prvensta. Devetindvajset letni bek poljskega kluba Anwil Wloclawek, je bil skupaj z reprezentančnim kolegom Al-Farouq Aminuom, Angolcem Moraisom, Tunizijcem Makramom Ben Romdhaneom in Senegalcem Diengom izbran v idealno peterko prvenstva.

MVP prveChamberlain Oguchinstva...(foto: fiba.com)
MVP prveChamberlain Oguchinstva…(foto: fiba.com)

V tekmi za tretje mesto so bili Tunizijci s 82-73 boljši od Senegala in takoj vsaj delno potolažili domače navijače. Pri gostiteljih prvenstva je bil tokrat s 25 točkami najbolj razpoložen naturalizirani američan Michaell Roll, sicer branilec turškega kluba Tüyap Büyükçekmece.