Nesterović napovedal prihod Milića na KZS; nesprejemljivo, da Slovenija nima evroligaša!

Rubrika: Liga Nova KBM

“Slovenija, Hrvaška in Srbija bi morali imeti pravico do svojega predstavnika v evroligi,” je v intervjuju za Delo poudaril generalni sekretar Košarkarske zveze Rašo Nesterović, ki poziva po spremembah ustroja v ABA Ligi. S svojo svežo krvjo in izkušnjami bi rad nekoliko prevetril slovenski košarkarski prostor, vsaj tisti del njega, na katerega ima krovna organizacija vpliv.

foto: KZS
foto: KZS

Nesterović je prepričan, da bi v slovenskih klubih in organizacijah enostavno morali najti mesta ljudem, ki so v preteklosti pustili neizbrisen pečat v košarki in si skozi udejstvovanje pridobili goro izkušenj. Četudi so nekateri pokazali interes, jih je aktivnih premalo. V bližnji prihodnosti bo kader na zvezi okrepil Marko Milić, na katerega resno računajo pri košarki mladih. “Na KZS računamo, da se nam bo po koncu sezone pridružil, saj je idealen za delo z mladimi. Ima izkušnje s svojo košarkarsko šolo, po dveh desetletjih od prihoda k Olimpiji pa je poleg bratov Dragić še vedno najbolj prepoznaven slovenski košarkar, kar je po svoje žalostno,” izpostavi Nesterović.

Med tujci ni petih nosilcev igre

V želji, da bi spodbudili klube k produkciji in uveljavljanju domačih košarkarjev, so na KZS prišli do ideje nagrajevanja ekip, ki v svojem kadru ne bi imele tujcev. Hitro so naleteli na mino, pojasni Rašo: “Na sestanku združenja prvoligašev so se takoj našli takšni, ki so vprašali, kateri bedak si je to izmislil. Rekel sem, da če zapišemo na papir imena vseh tujcev naših klubov, ne bomo našli petih nosilcev igre. Domači košarkarji so tisti, ki vlečejo vse skupaj.”

V sistemu tekmovanja ABA Lige Nesterovića – kot tudi nekatere ostale funkcionarje – marsikaj moti. V prvi vrsti gre seveda za dejstvo, da je Slovenija s spremenjenim sistemom, po katerem se vozovnice za evropska tekmovanja delijo na podlagi rezultatov med jadransko druščino, izgubila garantirano mesto v Evroligi. “Slovenija, Hrvaška in Srbija bi morali imeti pravico do svojega predstavnika. Morale bi se uskladiti in priboriti pravico do samostojnih vstopnic. Čez leto ali dve bi se bržkone lahko dogovorili za spremembo ustroja.”

ABA Liga kot avtobusna postaja

“Težave nam povzroča tudi spored regionalne lige s 26 koli in končnico, ki nas sili v pretirano stiskanje DP, zato mislim, da bo tako kot pri FIBA in ULEB potreben boljši dogovor z ABA. Kar bo zelo težko, kajti v njej poleg klubov iz nekdanje Jugoslavije enkrat igrajo Izraelci, drugič Čehi, pa Madžari in Bolgari, v igri so bili še Romuni, Avstrijci, Libanonci in še kdo. Kot pravi podpredsednik srbske zveze Dejan Bodiroga, je vse skupaj podobno avtobusni postaji. Tudi zaradi nejasnih pravil, ki se nenehno spreminjajo. Crvena zvezda lahko konča redni del sezone brez poraza, a zaradi slabega tedna ali morebitnih poškodb izgubi v polfinalu in ostane brez evrolige.”