Najboljši strelci v zgodovini Evrolige

Rubrika: Evroliga

Dejstvo je, da je Evroliga najmočnejše klubsko košarkarsko tekmovanje na stari celini, v katerem so skozi zgodovino lige zaigrali najboljši evropski in tudi tuji košarkarji. Na seznam najboljših desetih strelcev se je tako uvrstilo šest Evropejcev, trije Američani in Argentinec, vsi pa so v Evroligi odigrali vsaj 100 tekem oziroma 5 sezon.

10. mesto – Juan Carlos Navarro
(Barcelona)

Povprečno število točk: 13.06
Skupno število točk: 3.723
Število odigranih tekem:  285

Navarro se lahko pohvali z največ doseženimi točkami v Evroligi, v kateri letos nastopa že 15. sezono, ves čas pa nosi dres Barcelone. V Evoligi ni nastopal le v sezoni 2007-08, ko je v ligi NBA igral za moštvo Memphis Grizzlies. Pohvali se lahko z dvema naslovoma prvaka Evrolige (2003 in 2010), najboljšo tekmo pa je odigral v sezoni 2005-06, ko je Zalgirisu nasul 32 točk. Da gre zares za enega najboljših košarkarjev kaže tudi podatek, da je bil kar petkrat izbran v najboljšo peterko Evrolige.

9.mesto – Boo McCalebb
(Partizan, Montepaschi Siena, Fenerbahce Istanbul, FC Bayern Munich)

Povprečno število točk: 13.11
Skupno število točk:
1390
Število odigranih tekem:
106

Američan z makedonskim potnim listom je v Evroligi igral šest sezon, branil pa je barve štirih različnih moštev. Najuspešnejša je bila njegova prva sezona, ko se je s Partizanom uvrstil na Final Four. Svoj osebni rekord je postavil v sezoni 2011-12, ko je kot košarkar Siene na tekmi z Realom dosegel 25 točk.

8. mesto – Rudy Fernandez
(DKV Juventut Badalona, Real Madrid)

Povprečno število točk: 13.32
Skupno število točk:
1558
Število odigranih tekem:
 117

Fernandez letos igra svojo šesto sezono v Evroligi, peto v dresu madridskega Reala. Velja za enega najboljši ofenzivnih branilcev, ki nasprotnikov koš ogroža iz vseh položajev. Košarkar, ki je lani osvojil svoj prvi naslov prvaka, je svoj osebni rekord postavil v sezoni 2013-14, ko je na tekmi proti CSKA dosegel 28 točk. Pred seboj ima še nekaj sezon, tako da lahko pričakujemo, da bo pridobil še kakšno mesto na lestvici strelcev, morda pa bo osvojil tudi še kašen naslov prvaka. Morda pa se bo še nekajkrat uvrstil tudi v najboljšo peterko lige, kar mu je do sedaj uspelo dvakrat.

7. mesto – Vassilis Spanoulis
(Panathinaikos Athenes, Olympiacos Piraeus)

Povprečno število točk: 13.67
Skupno število točk:
2.816
Število odigranih tekem:
206

Najboljši grški košarkar zadnji let resda ni največji in najbolj skočen, je pa zagotovo eden najboljši strelcev in zmagovalcev Evrolige. Pohvali se lahko s tremi naslovi prvaka, v sezoni 2012-13 pa si je prislužil tudi MVP naziv. Trenutno igra svojo deseto sezono v najmočnejšem evropskem klubskem tekmovanju, šesto kot košarkar Olympiacosa. Osebni strelski rekord je postavil na tekmi proti moštvu Neptunas Klaipeda (2014-2015), ko je dosegel 34 točk. Sponoulis je bil trikrat izbran v najboljšo peterko lige.

6. mesto – Miloš Vujanić
(Partizan, Beguelli Bologna, Barcelona, Panathinaikos, Anadolu Efes Istanbul)

Povprečno število točk:
13.97
Skupno število točk: 1411
Število odigranih tekem:
101

Vujanić je veljal za enega največjih talentov srbske košarke. Kljub številnim poškodbam, ki so mu onemogočile, da bi svoj talent razvil do popolnosti, je s Panathinikosom osvojil naslov prvaka Evrolige. V tej je odigral osem sezon, prav v svoji prvi pa je, kot košarkar Partizana, postavil osebni rekord, ko je Bologni nasul izjemnih 36 točk. V tej sezoni je bil tud najboljši strelec lige, v povprečju pa je dosegal 25.8 točke na tekmo.

5. mesto – Louis Bullock
(Verona, Unicaja Malaga, Real Madrid)

Povprečno število točk: 14.10
Skupno število točk:
1932
Število odigranih tekem:
137

Bullock je v Evroligi preživel osem sezon, več kot polovico (5) pa je branil barve kraljevskega kluba iz Madrida. Čeprav ni bil najbolj atletski košarkar, je bil izredno dober strelec iz razdalje, odlično pa si je znal tudi ustvarjati priložnosti za met. Največ, 33 točk, je dosegel leta 2000 proti PAOK-u. V isti sezoni je bil izbran tudi v prvo peterko Evrolige, kjer mu je med drugimi družbo delal tudi Gregor Fučka.

 
4. mesto – Luis Scola
(Laboral Kutxa)

Povprečno število točk: 14.26
Skupno število točk:
2054
Število odigranih tekem:
144

Zagotovo eden najboljših argentinskih košarkarjev, ki so kadar koli zaigrali v Evroligi, je v tem tekmovanju igral sedem sezon. Vse sezone je preživel v dresu takratne TAU Ceramice (danes znane kot Laboral Kutxa). Najbolj razpoložen je bil v sezoni 2005-06, ko je na tekmi proti Bambergu dosegel 36 točk. Dvakrat (2006 in 2007) je bil izbran tudi v prvo peterko Evrolige.

3. mesto – Igor Rakočević
(Bodućnost, Real Madrid, Laboral Kutxa, Anadolu Efes, Montepaschi Siena)

Povprečno število točk: 14.64
Skupno število točk:
2328
Število odigranih tekem:
159

Srbski branilec je bil eden najboljših strelcev Evrolige, kar je dokazal v vseh petih moštvih, s katerimi je v devetih sezonah nastopil v Evroligi. Kot edini v zgodovini tekmovanja se lahko pohvali s kar trikratnim nazivom najboljšega strelca lige, še vedno pa ima v lasti rekord v zadetih zaporednih prostih metih (58 v sezoni 2008-09). Osebni strelski rekord je postavil leta 2009, ko je proti Virtus zbral 31 točk. V sezoni 2008-09 je bil izbran tudi v prvo peterko lige.

2.mesto – Marcus Brown

(Benetton Treviso, Anadolu Efes, CSKA, Unicaja Malaga, Maccabi Tel Aviv, Zalgiris Kaunas)

Povprečno število točk: 15.30
Skupno število točk:
2739
Število odigranih tekem:
179

Brown velja za Američana, ki je v Evroligi dosegel največ točk, to pa mu je uspelo v enajstih sezonah, ki jih je odigral v dresu šestih različnih klubov. Sicer ni nikoli osvojil naslova prvaka, je pa v Evropi zagotovo pustil velik pečat. Med drugim tudi s predstavo proti Virtus Bologni, kateri je v sezoni 2007-08 nasul 31 točk, kar je bil tudi njegov osebni rekord. V dresu CSKA-ja si je med sezono 2003-04 prislužil tudi mesto v najboljši peterki lige.

1.mesto – Dejan Bodiroga

(Panathinaikos, Barcelona, Virtus Rome)

Povprečno število točk: 16.08
Skupno število točk:
1608
Število odigranih tekem:
100

Legenda srbske košarke, Dejan Bodiroga, je v Evroligi igral »le« pet sezon, vendar je v tem času pustil velik pečat. Poleg dejstva, da je imel daleč najboljše povprečje doseženih točk, se lahko pohvali tudi z zaporednima naslovoma prvaka Evrolige (2002 s Panathinaikosom in 2003 z Barcelono) in s tremi uvrstitvami v najboljšo peterko lige. Žal je svojo najboljšo predstavo Bodiroga demonstriral ravno na tekmi proti Olimpiji, ki ji je v sezoni 2004-05 nasul 29 točk.