Najboljši naturalizirani košarkarji v zgodovini EuroBasketa

Rubrika: Eurobasket

Zadnja leta se pogosto dogaja, da se številne reprezentance odločajo za naturalizacijo tujih igralcev z namenom zakrpati ali enostavno okrepiti določena igralna mesta. Morda smo zadnja leta še posebej pozorni na tovrstno početje tudi zato, ker so se tako kot Slovenci, naturalizacije posluževali tudi Hrvati, Makedonci, Bosanci itd. Dejstvo pa je, da so se države za podeljevanje državljanstva odločale že pred leti, le da so državljanstvo takrat prejemali košarkarji, ki so v Evropi oziroma evropskih nacionalnih prvenstvih igrali vrsto let. Z razliko od Slovencev, se (je) večina reprezentanc odloča za naturalizacijo ameriških košarkarjev, zato vam v nadaljevanu predstavljamo Američane, ki so na EuroBasketih v največji meri opozorili na svoje igre in največ doprinesli k uspehom svoje »druge domovine«.

TravisTravis Diner (Italija, EuroBasket 2013)
Sezona 2012-2013 je bila za ameriškega organizatorja moštva Sassari izjemno uspešna, zato so se Italijani odločili, da mu podarijo državljanstvo (Dinerjeva žena je Italijanka), saj so bili Italijani takrat šibki na mestu organizatorja igre. Kljub temu pa se prvenstvo za varovance trenerja Pianigianija ni izteklo po njihovih načrtih, saj so jih v osmini finala premagali Litvanci, Diener pa je s 3 točkami v 14 minutah na tekmo kar malo razočaral. Italija je prvenstvu končala na 8. mestu.

 

McCartyKelly McCarty (Rusija, EuroBasket 2009)
McCarty je bila leta 2009, kljub 34 letom, eden glavnih mož ruske izbrane vrste. V povprečju je na parketu preživel kar 33.5 minut ter v tem času dosegel 12.5 točke na tekmo. Rusi so morali v četrtfinalu premoč priznati Srbiji, prvenstvo pa so končali na 7. mestu. Ameriški organizator igre je sicer med leti 2004 in 2013 igral v Rusiji, v tem času pa je branil barve Dynama iz Saint Petersburga, moskovskega Khimkija ter UNICS Kazana.
 

PalmerCrawford Palmer (Francija, EuroBasket 2001)
Ameriški center za Francijo ni igral na veliko prvenstvih, je pa bil eden glavnih igralcev na EuroBasketu 2001 v Tručij, ko so Francozi končali kot šesti. Proti Ukrajini je Palmer takrat dosegel 18 točk in 10 skokov, prvenstvo pa je končal s povprečjem 9.5 točk in 5.3 skokov v 23 minutah na tekmo. Palmer je v francoski ligi igral med leti 1997-1999 ter med leti 2002-2006.

Pooh Jeter (Ukrajina, EuroBasket 2013)
Jeter je v Ukrajini igral zgolj v sezoni 2007-2008, ko je nosil dres moštva BC Kyiv, vendar je bilo to očitno dovolj, da so mu Ukrajinci podelili državljanstvo. Na prvenstvu v Sloveniji je bil prvo ime moštva Mikea Fratella, saj ej s 13.4 točkami, 4.1 asistencami in 3.5 skoki na tekmo, Ukrajino popeljal na končno šesto mesto.

 

 

smithMike Smith (Španija, 1997)
Da, tudi velika Španija se je posluževala ameriških igralcev. Smith je širši publiki postal poznan v dresu madridskega Reala, sicer pa je ameriški košarkar v Španiji igral kar 12 let. Za špansko reprezentanco je zaigral na prvenstvih leta 1995 in 1997, prav leta 1997 v Španiji pa je imel eno vodilnih vlog. S 8 točkami in 4 skoki na tekmo je ogromno pripomogel k osvojitvi, za Španijo danes skromnega, petega mesta.

epa02892309 Croatia's Dontaye Draper in action during the preliminary round match between The Former Yugoslav Republic Of Macedonia and Croatia at the EuroBasket 2011 in Alytus, Lithuania on 01 September 2011. EPA/ARMANDO BABANI

Dontaye Draper (Hrvaška, 2013)
Še posebej dobro roko pri izbiri svojega Američana so imeli naši južni sosedje. Po dveh sezonah, ki jih je odigral za zagrebško Cedevito, so Hrvati Draperju podelili državljanstvo in ta se jim je oddolžil v Sloveniji, kjer je ameriški organizator igre v povprečju dosegal  5.8 točke in 2.7 asistenci na tekmo, ter s Hrvati osvojil četrto mesto.

 

lyuk_2Clifford Luyk (Španija, 1973)
Da, Španija je v preteklosti večkrat potrebovala ameriško pomoč. Clifford Luyk, član zlate generacije Real Madrida, je imel veliko vlogo tudi v dresu španske reprezentance. Skupaj s še enim Američanom, Waynom Brabenderjem, sta Španijo leta 1973 popeljala do evropskega srebra. Luyk, je bil sicer leta 1962 s strani New York Knicksov izbran na NBA naboru, a v najmočnejši ligi ni nikoli zaigral. Namesto tega je 14 sezon igral za madridski Real, s katerim je kar šestkrat osvojil Evroligo.

Bo McCalebb (Makedonija, 2011)
McCalebba zagotovo lahko štejemo za enega najboljših naturaliziranih Američanov, ki so zaigrali za katero od držav nekdanje skupne republike. Organizator igre je bil glavno orožje makedonske reprezentance ne prvenstvu leta 2011 v Litvi, kjer je svojo drugo domovino pripeljala do polfinala. Makedonci so v četrtfinalu presenetili gostitelje prvenstva, nato pa so klonili proti kasnejšim prvakom Špancem. Četrto mesto je bil največji uspeh Makedonije na evropskih prvenstvih, McCalebb pa si je s svojimi predstavami prislužil mesto v idealni peterki prvenstva.

https://youtu.be/9B5BbPLdPAg

Wayne Brabender (Španija, 1973)
Že prej omenjeni Američan s španskim potnim listom, je bil eden glavnih košarkarjev Španije na EuroBasketu 1973. Španija je takrat v polfinalu premagala Sovjetsko Zvezo in tako prekinila osemletno vladavino. Brabender je na tej tekmi dosegel 20 točk, še nekoliko uspešnejši pa je bil proti Jugoslaviji, ko je kljub porazu Špancev dosegel izjemnih 22 točk ter bil na koncu izbran za MVP-ja prvenstva. Brabender je v španski ligi igral več kot desetletje. 

J.R. Holden (Rusija, 2007)

Še en Američan, ki se je v zgodovino ruske košarke zapisal z velikimi črkami. To si je prislužil z izjemnimi predstavami na EuroBaksetu 2007, ko je Rusijo popeljal na sam vrh Evrope. Poleg tega, da je bil skozi celotno prvenstvo motor ruske ekipe, je Holdenu v finalu proti domačinom Špancem uspelo odločiti tekmo z neverjetnim košem 2 sekundi pred koncem tekme. Holden je kar devet let igral v Rusiji za moštvo CSKA.