Miami klonil v Torontu, San Antonio in Golden State podaljšala niz zmag

V Ligi NBA so Miami Heat še na sedmi zaporedni tekmi dosegli vsaj 100 točk, a na severu ostali praznik rok. V Air Canada Centru so bili po podaljšku od Vročice s 112:104 boljši Toronto Raptorsi. Obe moštvi sta med najboljšimi štirimi ekipami vzhodne konference – Toronto s 44 zmagami in 20 porazi zaostaja le za Cleveland Cavaliersi, Miami pa je ta trenutek na četrtem mestu z 38 zmagami in 28 porazi.

Ob odsotnosti Dwyanea Wadea, ki je tekmo izpustil zaradi bolečin v desni mečni mišici, je veliko bremena padlo na Gorana Dragića, ki je ob slabšem metu iz igre (5/18) dosegel 13 točk, kljub temu pa pokazal vsestransko igro z devetimi podajami in sedmimi skoki. Dragića je nekoliko razbremenil tudi Joe Johnson z 28 točkami, Luol Deng pa je dodal 20 točk. Wade je izpustil še šesto tekmo sezone, Miami pa je zmagal na štirih in v soboto izgubil druigo.

Prav Deng je s trojko 3,1 sekundo pred koncem rednega dela poskrbel za izenačenje na 97, in tako izsilil podaljšek, saj je v naslednjem napadu DeMar DeRozan zgrešil met za zmago. Dodatnih pet minut sta moštvi začeli s po dvema košema na obeh straneh, nato pa je serija prostih metov Torontu omogočila, da se oddalji na 109:101. Johnson je s trojko nekoliko zmanjšal zaostanek Miamija, ki je v podaljšku zadel le tri od 15 metov iz igre, a je zmago Raptorsev z dvema zadetima prostima metoma potrdil Cory Joseph.

V dresu domačega moštva, ki je tako dobilo serijo rednega dela sezone z Miamijem, je blestel DeMar DeRozan z 38 točkami, 10 skoki in sedmimi podajami. Jonas Valanciunas je dodal 20 točk in 10 skokov, Kyle Lowry pa je prispeval 16 točk. Toronto je še drugič zapored dobil serijo rednega dela sezone proti Heatu, v primeru enakega izkupička zmag in porazov ob koncu rednega dela sezona, pa bo imel pred Miamijem avtomatično prednost in bo uvrščen višje na lestvici.

Derbi zahodne konference med San Antonio Spursi in Oklahomo City Thunder so v AT&T Centru v San Antoniu dobile Ostroge (93:85). Kawhi Leonard je za zmago, že 41. zaporedno na domačem parketu, prispeval 26 točk, LaMarcus Aldridge pa je dosegel 24 točk.

San Antonio je tako zdaj lastnik tretjega najdaljšega niza domačih zmag v zgodovini Lige NBA. Pred njimi so Chicago Bullsi iz sezone 1995/96, ki so zmago slavili na 44. zaporednih tekmah, in Golden State Warriorsi iz te sezone, ki so svoj niz zmag v soboto podaljšali na 48. zaporednih tekem. Hkrati so Spursi povečali prednost pred Oklahomo City v boju za drugo mesto Zahoda, na kar 12 tekem.

Ostroge so v soboto do zmage prišle po zaslugi odlične zadnje četrtine, pred katero so zaostajali. Najprej je David West dosegel šest zaporednih točk in rezultat poravnal na 72, njegovo delo pa je nadaljeval Leonard, svoje je priščipnil tudi Danny Green, in Spursi so šest minut in pol pred koncem povedli z 82:76. Do konca tekme so Oklahomo City obdržali na varni razdalji in vknjižili 56. zmago sezone.

Kot že zapisano, so niz domačih zmag podaljšali tudi Golden State Warriorsi. Aktualni prvaki so pred zadnjo četrtino proti Phoenix Sunsom zaostajali z devetimi točkami razlike, nato pa z odličnimi zadnjimi minutami tekme, na krilih Stephena Curryja, ki je v zadnjem delu igre dosegel 15 od svojih 35 točk, premagali arizonska Sonca, s 123:116. Bojevniki so tekmo zaključili z delnim izidom 18:8 in se veselili še 48. zaporedne domače zmage.

Marreese Speights je tekmo začel na klopi in dosegel 25 točk in devet skokov. Klay Thompson je tekmo zaključil z 20, Draymond Green pa z 19 točkami in šestimi podajami. Pri Phoenixu je sedem trojk zadel Brandon Knight in tekmo zaključil s 30 točkami.

Liga NBA, redni del sezone, 12. 3.:

Dallas – INDIANA 105:112 (23:26, 28:29, 24:28, 30:29)
(Nowitzki 30 (5 skokov), Matthews 15 (6 podaj, 5 skokov); George 20 (10 skokov, 6 podaj), Ellis 17 (7 podaj, 5 skokov))

CHARLOTTE – Houston 125:109 (34:19, 28:38, 28:30, 35:22)
(Walker 26 (6 podaj, 5 skokov), Williams 25; Brewer 21, Howard 16 (13 skokov))

Philadelphia – DETROIT 111:125 (32:27, 25:25, 30:38, 24:35)
(Canaan 22, Landry 18 (6 skokov); Jackson 24 (10 podaj), Caldwell-Pope 23 (6 podaj))

TORONTO – Miami 112:104* (28:24, 25:22, 17:25, 27:26, 15:7)
(DeRozan 38 (10 skokov, 7 podaj), Valanciunas 20 (10 skokov); Johnson 28 (5 podaj), Deng 20 (5 skokov))
*Po podaljšku.

ATLANTA – Memphis 95:83 (18:22, 31:19, 22:17, 24:25)
(Millsap 21 (7 skokov, 5 podaj), Horford 19 (8 skokov); Stephenson 18 (8 skokov, 6 podaj), Allen 15 (9 skokov))

MILWAUKEE – New Orleans 103:92 (33:28, 22:24, 22:19, 26:21)
(Middleton 19 (10 skokov, 8 podaj), Antetokounmpo 18 (5 skokov, 5 izg. žog); Davis 29 (11 skokov), Babbitt 16 (9 skokov))

SAN ANTONIO – Oklahoma City 93:85 (25:22, 20:27, 21:19, 27:17)
(Leonard 26 (7 skokov), Aldridge 24 (9 skokov); Durant 28 (8 podaj), Westbrook 19 (7 podaj, 6 skokov))

DENVER – Washington 116:100 (27:23, 25:27, 23:33, 41:17)
(Harris (5 skokov), Arthur (6 skokov), Augustin (10 podaj) in Nurkić po 17; Porter Jr. 23, Wall 19 (11 podaj, 5 skokov, 6 izg. žog))

GOLDEN STATE – Phoenix 123:116 (31:24, 29:32, 26:39, 37:21)
(Curry 35 (6 podaj), Speights 25 (9 skokov); Knight 30 (7 podaj, 6 skokov), Len 26 (13 skokov))

PORTLAND – Orlando 121:84 (31:24, 32:18, 27:23, 31:19)
(Lillard 19 (10 podaj), McCollum in Crabbe (5 skokov) po 18; Oladipo 18, Gordon 17)

Slovenci v Ligi NBA (Sezona 2015/16):

Goran Dragić (Miami Heat) – 41 minut, 13 točk (4/15 za dve, 1/3 za tri, 2/2 PM), 7 skokov, 9 podaj in 3 izgubljene žoge.