Memi Bečirovič kroji vrh kitajske lige: “Smo presenečenje sezone!”

Rubrika: Naši na tujem

Daleč od oči, daleč od srca? Tako nekako v tišini 56-letni Memi Bečirovič piše novo košarkarsko uspešnico na klopi kitajskega prvoligaša Jiangsu Dragonsov, ki so z izkupičkom 13 zmag in štirih porazov ena od kvarteta vodilnih ekip profesionalne elitne kitajske košarkarske lige!

Z identičnim izkupičkom se lahko pohvalijo še Guangsha, Liaoning in Shandong.

Kaj se dogaja na Kitajskem?
„Od kar je prišel na čelo zveze Yao Ming, je košarka tu v totalnem razmahu. Izboljšalo se je tudi sojenje!“

Kakšen je urnik tekmovanja?
„Tekmovanje se je začelo 28. oktobra, redni del se bo končal 11. februarja. Končnica, tja se uvrsti osem ekip, traja od 3. marca do 1. maja.“

Lani 10., predlani 12. Zdaj pa na vrhu!
„Mislim, da smo res presenečenje lige. Nihče ni pričakoval, da bomo tako visoko. Igramo dobro, zdaj nas ekipe bolj cenijo pa tudi več priprave namenijo naši igri ter pripravi na našo tekmo. To se tudi vidi in čuti.“

Torej je ob takem tempu verjeten preboj v končnico in boj za naslov prvaka?
„Uvrstitev med osem najboljših ekip bi bil lep uspeh.“

Memi je šel skozi proceduro, ki so jo deležni vsi tuji trenerji. Sprva je deloval kot svetovalec, lani in letos pa kot samostojni trener.
„Kitajci potrebujejo nekaj časa, da te spoznajo, potem pa te vzamejo za svojega. Ko vidijo sadove dela, imaš proste roke.“

Letos ste imeli srečno roko s tujci.
„V ekipi sem zadržal Američana MarShona Brooksa, temu pa dodal srbskega reprezentanta centra Miroslava Raduljico. MarShon je dokazana kakovost, Miroslav pa nam je dal novo dimenzijo. Soigralce dela boljše, na treningu in tekmah je pravi zgled za vse. Sprejeli so ga izvrstno.“

Moštvo ste pomladili.
„Za tak korak sem se odločil povsem zavestno! Mladi košarkarji lažje držijo visok ritem, zato smo lahko malce spremenili naš način igre. V obrambi smo agresivnejši, hitrejši. Več je protinapadov in lahkih košev.“

Kako pa je z domačimi igralci?
„Vse, kar narediš, storiš pred sezono. Med tekmami časa za trening ni. Tukaj sem bil že štiri mesece pred sezono. Trdo smo delali z domačimi igralci. Trije, ki so bili lani na klopi in prihajali na parket kot menjave, danes začenjajo tekme.“

Kakšna je dejansko kitajska liga?
„Zelo podobna Ligi NBA. Tudi tekme se igrajo 48 minut, štiri četrtine po 12 minut. Tekme rednega dela se vrstijo hitro – v povsem NBA-ritmu igrajo na dva ali tri dni.“

In dodaja:
„Liga je zaprta, v njej sodeluje 20 ekip, imamo tudi 2. ligo, kjer pa je že več skupin, ki bi se lahko v prihodnje priključile eliti. Kitajci razmišljajo, da bi po zgledu iz NBA razdelili ligo na dve konferenci – sever in jug.“

Ko pomislimo na Kitajsko, nehote pomislimo tudi na velike razdalje med kraji.
„Na tekme potujemo z letali, najdaljša pa je pot od domačega Zhenjianga na vzhodu Kitajske do severozahoda, mesta Urumči. Šest ur smo na letalu, a ni sile.“

Torej imajo tudi All Star tekmo?
„Seveda! Tudi tu so si za zgled vzeli Američane!“

Kako visoki so klubski proračuni?
„Tudi tja do 25 milijonov evrov sežejo.“

Do kdaj imate pogodbo s klubom?
„Prihodnje leto se mi izteče.“

Kako naprej?
„Pustimo to, še je čas za vse skupaj.“

V minulih dneh ste imeli tudi obisk.
„Z mano je bil sin Sani, ki je spremljal ekipo in mi pomagal pri delu.“