Mahkovic in Nikolič napovedala kandidaturo za reprezentanco

V četrtek sta 11. kolo Lige Nova KBM odprli ekipi Olimpije in Krke, v Stožicah so se zmage veselili Novomeščani. V soboto so bila na sporedu še preostala štiri srečanja. Rogaška je ugnala Ilirijo, Helios je visoko nadigral Šentjur, Hopsi so izgubili v Šenčurju, Sixt Primorska je premagala Zlatorog.

Liga Nova KBM, 11. krog, 23.11.
HELIOS SUNS – Šentjur 92:68 (21:20, 27:18, 24:9, 20:21)
Mahkovic 28 (7 skokov), Močnik 16, Rojc in Pelko (6 skokov) po 15; Pešić in Fernandez po 12, Jereb in Bolčina (8 skokov) po 11.

Košarkarji Helios Suns so drugič v sezoni povezali dve zmagi. Po visokem uspehu v prejšnjem kolu proti Rogaški so v 11. kolu Lige Nova KBM prepričljivo premagali še Šentjur. Domžalčani so po desetih odigranih tekmah pri polovičnem izkupičku 5-5, Šentjur pa je po petem zaporednem porazu zdrsnil na 30-odstotno uspešnost.

Če so bili gostje v prvi četrtini enakovreden tekmec, po prvem polčasu in zaostanku desetih točk pa so še lahko upali na dve točki, je bilo po treh četrtinah vse jasno. Helios Suns je tretji del igre dobil s 24:9 in se sprehodil do nove zmage.

Tudi tokrat je pri domačih izstopal prvi strelec Lige Nova KBM, Blaž Mahkovic, ki je dosegel 28 točk (7 skokov, 12 prejetih osebnih napak, indeks 28), tako da je zdaj pri povprečju 20,2 točke na tekmo. Šestnajst točk je zbral Jure Močnik (trojke 3:4), po 15 pa sta jih prispevala Matej Rojc (met iz igre 5:6, prosti meti 3:3) in Jure Pelko (6 skokov, 4 podaje). Pri Šentjurju je imelo pet igralcev dvomestne številke, a nihče ni dosegel več kot dvanajst točk.

Ekipi bosta letos še enkrat stopili na parket, in sicer 30. decembra, ko bodo na sporedu zaostale tekme prvega kola. Helios Suns bo gostoval v Rogaški Slatini, Šentjur pa v Laškem.

ROGAŠKA – Ilirija 82:69 (23:13, 17:18, 29:16, 13:22)
Nikolič 26 (13 skokov), Davis 24 (5 skokov), Fon 10; Šiško 18 (10 skokov, 6 podaj), Cvetkovič 13, Modrić 11 (8 skokov).

Rogaška se je hitro pobrala po hudem porazu prejšnjo nedeljo v Domžalah. V 11. kolu je ugnala novince v Ligi Nova KBM, igralce Ilirije, za katere je to tretji poraz v nizu in šesti v sezoni. Slatničani so zmagali sedmič in bodo 2018 pričakali pod vrhom razpredelnice. Do tedaj pa bodo oboji odigrali še zaostali tekmi prvega kola; Rogaška bo imela priložnost za revanšo s Helios Suns (30. 12.), Ilirijo pa čaka ljubljanski derbi s Petrol Olimpijo (29. 12.).

Izbranci trenerja Damjana Novakovića so temelje zmage postavili že v prvih desetih minutah, ki so jih dobili s 23:13. Zavoljo dobrega skoka (ob polčasu je bil ta 16:24 za goste) je Ilirija od odmoru še držala priključek, a ker sta se pri domačih v nadaljevanju razigrala Mitja Nikolić in Rashun Jerrel Davis, je njihovo upanje splahnelo že pred zadnjo četrtino, ko je razlika znašala 22 točk. Vseeno so Ljubljančani v zadnjih desetih minutah pokazali karakter, se borili za vsako žogo in na koncu iztržili dostojen poraz. To je njihov drugi v sezoni proti Rogaški, ki je v Ljubljani na začetku prvenstva zmagala po dveh podaljških.

Prvo ime tekme je bil Mitja Nikolić, ki je dosegel statistični indeks 44 in s tem izenačil najvišjega doslej v sezoni (Miloš Pešič, Šentjur). Dosegel je 26 točk (trojke 4:6, skupni met 9:12), ob tem pa zbral še 13 skokov in po štiri podaje ter tri ukradene žoge. Le dve točki manj, a s precej nižjim odstotkom zadetih metov, je zbral Davis. Pri gostih je bil prvi igralec reprezentant Žan Mark Šiško, ki so mu štiri podaje zmanjkale do trojnega dvojčka (18 točk, 10 skokov, 6 podaj).

ŠENČUR GGD – Hopsi 81:76 (17:19, 22:27, 21:13, 21:17)
Rizvić 21 (6 skokov), Rebec 14, Pavić 12 (7 skokov, 5 podaj); Rogelja in Rotar po 12, Colllins (5 skokov) in Godler po 11.

Niz treh zmag Hopsov s Polzele, med njimi tudi prepričljiva nad vodilno Sixt Primorsko v prejšnjem kolu, se je končal v Šenčurju. Gostitelji so zmagali z 81:76, tako da imajo po desetih tekmah izkupiček 6-4, Polzeljani pa so pri 5-6.

A takšen razplet se je zgodil šele v končnici tekme. Pred tem sta bili moštvi izenačeni, se pogosto menjavali v vodstvu, a tudi nekoliko večje prednosti, domača ekipa jo je imela pri 60:51, gostje pa pri 46:36, nista znali zadržati. Tako so tudi gostje imeli na koncu še priložnost za zmago, toda v zadnji minuti so jim domačini spet ušli in na koncu slavili zmago.

Dve minuti pred koncem je Jan Rebec popeljal Šenčur na +4 (72:68), a sta Chauncey Collins in Tjaž Rotar s košem in trojko minuto pred koncem Hopse pripeljala celo do vodstva za točko. Gostje pa ga nato niso zadržali, domača junaka sta bila Rebec s košem za novo vodstvo in Ramo Rizvić z mirno roko pri prostih metih, v zadnjih 16 sekundah je zadel vse štiri, z zadnjim pa je postavil tudi končni izid ter +5 za domače.

Pri zmagovalcih je največ točk, 21, dosegel Rizvić, 12 jih je dodal Smiljan Pavić, za las je brez dvojnega dvojčka ostal Dino Murić (9 skokov, 10 točk). Pri gostih pa sta s po 12 točkami končala Rotar in Rogelja, po 11 sta jih dodala Collins in Uroš Godler.

Za Hopse je bila to zadnja preizkušnja v 2017, Šenčur Gorenjsko gradbeno družbo pa 30. decembra čaka še obračun s Krko.

SIXT PRIMORSKA – Zlatorog 93:77 (26:15, 21:27, 21:20, 25:15)
Ferme 27, Mulalić 26 (5 skokov), Čakarun 22 (9 skokov); Kusovac 20, Lapornik 19 (5 skokov), Polutak 15 (6 skokov)

Potem ko so košarkarji Zlatoroga v prejšnjem krogu prekinili niz petih porazov – visoko so zmagali v Šentjurju, so v 11. kolu gostovali pri prvouvrščeni ekipi Lige Nova KBM in izgubili s 77:93. Koprčani so zmagali osmič v sezoni in se tako uspešno poslovili od domače publike v 2017.

Sixt Primorska je vprašanje zmagovalca rešila šele v zadnji četrtini. Vse dotlej so gostje držali stik, nato pa je prišla do izraza daljša domača klop. Trener gostov, Aleš Pipan, je namreč na Obalo pripotoval z vsega desetimi igralci, večino tekme pa je odigral z šestimi. Povsem drugače kot njegov kolega Jurica Golemac, ki je rotiral enajst košarkarjev, ob tem, da so bili trije še posebej razpoloženi.

75 od skupno 93 točk so dosegli Tadej Ferme (27 točk, trojke 5:10), Mirko Mulalić (26 točk, trojke 5:6, 5 skokov, indeks 30) in Marjan Čakarun (22 točk, 9 skokov, indeks 30). Pri gostih je največ točk zbral Petar Kusovac (20), Miha Lapornik pa je z devetnajstimi ostal drugi strelec Lige Nova KBM.

Sixt Primorsko naslednja tekma v Ligi Nova KBM čaka 6. januarja, Zlatorog pa bo 30. decembra na zaostali tekmi 1. kola gostil Šentjur.