Litva premočna, v soboto za polfinale

Slovenska dekliška reprezentanca do 20 let je zaključila z nastopi v drugem delu evropskega prvenstva divizije B. Na četrti tekmi v Podgorici so izbranke Damirja Grgića doživele prvi poraz. S 77:66 je bila boljša Litva, ki prav tako kot Slovenija napreduje v polfinale.

1507_du20
Slovenija U20 v soboto lovi polfinale (foto: Aljaž Močnik/Kzs.si)

Naša dekleta polfinalni dvoboj čaka to soboto. Ob 17.45 se bodo na parketu univerzitetne športne dvorane pomerile z Madžarkami. Morebitna zmaga bi jim že prinesla napredovanje v divizijo A. V nasprotnem primeru jih v nedeljo, ob 18. uri, čaka popravni izpit, saj med elito peljejo najboljša tri mesta.

Slovenija se je v boj proti Litvi podala brez štirih najučinkovitejših posameznic slovenske vrste na prvih štirih tekmah, kapetanke Alme Potočnik, trenutno najboljše strelke evropskega prvenstva Annamarie Prezelj, najboljše skakalke Slovenije Larise Ocvirk in Zale Lešek, saj jim je glavni trener pred odločilnima tekmama namenil počitek.

Priložnost proti izbrani vrsti z Baltika so tako dobile igralke, ki so na dosedanjih tekmah igrale manj, a s svojo nepopustljivostjo in borbenostjo pustile odličen vtis. V prvem polčasu so se tekmicam izredno dobro upirale, te pa so na odmor odšle v vodstvu s 37:30. Na začetku druge polovice tekme je sledilo šest črnih minut, v katerih naše košarkarice v napadu niso imele pravih idej. Litovke so to izkoristile, z nizom 12:0 ušle na 19 točk naskoka. Tudi to pa ni zaustavilo naših deklet, ki so v preostanku tekme še bolj stopila skupaj. Dve minuti in pol pred koncem je Althea Gwashavanhu zaostanek slovenske vrste znižala na manj kot 10 točk (60:69), za kaj več pa ji je s soigralkami zmanjkalo moči.

Prav slednja je bila na koncu s 17 točkami in 11 skoki najučinkovitejša posameznica tekme. 14 točk je za Slovenijo dodala Eva Stefanovski, 12 Sara Vujačić, 11 (3:4 za tri) pa Eva Brdnik.

EP B divizije, drugi del, 14.7.
Slovenija – LITVA 66:77 (16:18, 14:19, 11:21, 25:19)
Slovenija:
Belak 7 (5 podaj), Potočnik, Jakovina 1, Zupan 4, Gwashavanhu 17 (11 skokov), Prezelj, Mlakar 2, Lešek, Vujačić 10, Ocvirk, Stefanoski 14, Brdnik 11.

Damir Grgić, glavni trener reprezentance deklet U20:
“Ne glede na poraz moram naše košarkarice izredno pohvaliti za željo, voljo in požrtvovalnost skozi celotno tekmo. Glede na to, da smo si že pred srečanjem z Litvo zagotovili nastop v polfinalu, nam ta obračun z vidika rezultata ni veliko pomenil. Lahko smo odpočili najbolj ključne košarkarice naše reprezentance pred odločilnima tekmama.