Litva po podaljšku boljša od Italije, Srbija po šestih letih znova v polfinalu

Rubrika: EuroBasket 2015

V francoskem Lillu so znani vsi štirje polfinalisti letošnjega EuroBasketa! Kot zadnji sta se med najboljše štiri reprezentance Stare celine uvrstili Srbija, ki je z 89:75 premagala Češko, in Litva, ki je po podaljšku strla odpor italijanske reprezentance (95:85). Srbska reprezentanca se tako po letu 2009 znova vrača v polfinale, Litva pa je še drugo evropsko prvenstvo zapored, Italijo izločila v četrtfinalu. V polfinalu EuroBasketa 2015 bodo igrale vse tri reprezentance, ki so že pred dvema letoma v Sloveniji osvojile medalje.

Igralci srbske reprezentance so imeli od začetka tekme nekaj težav pri prilagoditvi na agresivno obrambo češke reprezentance, toda še v prvi četrtini je Srbija vzpostavila ravnotežje na igrišču. Ob zaključku drugega polčasa so Srbi nadzor nad igro prevzeli v svoje roke. V tretji četrtini je naskok varovancev Aleksandra Djordjevića znašal že deset točk (63:52), toda Čehi se niso vdali, razigral se je Tomas Satoransky, in pred zadnjo četrtino je Češka zaostajala le s 63:67.
Takrat so se Srbi obrnili k svoji veliki trojici, Milošu Teodosiću, Nemanji Bjelici in Miroslavu Raduljici, ki je dosegla prvih enajst točk srbske reprezentance v zadnjem delu igre, semafor je kazal 74:64, in kljub poskusom Satoranskega in Jana Veselyja, ki sta Češko približala na 70:77, sta Bojan Bogdanović in Zoran Erceg poskrbela, da je Srbija tri minute pred koncem vodila s 87:72. Dvoboj je bil takrat dokončno odločen.
Pri Srbih se je z 20 točkami izkazal Zoran Erceg, Raduljica je dodal 16 točk in pet skokov, Teodosić pa se je s 14 podajami (dosegel je 12 točk), zelo približal rekordu EuroBasketa, ki ga drži Satoransky. Ta se je na koncu ustavil pri 20 točk, Vesely pa je s 23 točkami in desetimi skoki vknjižil dvojni dvojček.

Tekma se je začela povsem po pričakovanjih – Italijani so znova odlično igrali v napadu, v obrambi so bili znova nekoliko slabši, to pa so izkoristili Litovci in že v prvi četrtini povedli s sedmimi točkami razlike. Toda nato je italijanska reprezentanca zaigrala bolje, za nekaj trenutkov tudi prevzela vodstvo, a na glavni odmor je Litva odšla s točko naskoka (37:36). Tudi drugi polčas je bil povsem izenačen, najbolj pa se je na 48:40 oddaljila Litva, toda Italijani so se takoj vrnili v igro. Dve minuti pred koncem je bil rezultat poravnan na 74. S trojko je Litvo odlepil Jonas Maciulis, dva prosta meta je nato zadel Danilo Gallinari, na drugi strani pa je odgovoril Jonas Valanciunas. Iz linije prostih metov je bil nato le enkrat uspešen Pietro Aradori, in ko so imeli Litovci priložnost, da odločijo tekmo, so zapravili napad. Žogo je v svoje roke vzel Gallinari, jo položil v obroč ter izsilil podaljšek, saj je bil Maciulis neuspešen, trojko za zmago Italije pa je zgrešil Belinelli.
Podaljšek so zaznamovale številne napake obeh moštev, manj pa so jih napravili Litovci, ki so oddaljili na 90:83, dvoboj pa je z uspešnim metom za tri točke dokončno odločil Paulis Jankunas.