Liga NBA: Rekordni ponedeljek za Jamesa, Curryja in Duncana

Superzvezdnik Cleveland Cavaliersov, LeBron James, je v ponedeljek postal najmlajši igralec v zgodovini Ligi NBA, ki mu je uspelo doseči 25.000 v karieri. Mejnik je postavil na tekmi s Philadelphia 76ersi, ki so jo Cavsi dobili s 107:100. Dan sta zaznamovala tudi Tim Duncan in Stephen Curry, ki sta se, vsak na svoj način, vpisala v zgodovino Lige NBA.

LeBron James je na tekmi s Philadelphio dosegel 22 točk, zbral pa še 11 skokov in devet podaj, Cavsi pa so v drugem polčasu nadoknadili 15 točk zaostanka in si priigrali drugo zmago sezone. James je mejnik dosegel v zadnji četrtini, postal pa je šesti aktivni igralec z vsaj 25.000 točkami, skupno pa 20. V elitnem klubu se je pridružil Dirku Nowitzkemu, Timu Duncanu, Kevinu Garnettu, Kobeju Bryantu in Paulu Piercu.

New York Knicksi so na tretji tekmi nove sezone doživeli prvi poraz. Usodni so bili San Antonio Spursi, ki so Kratkohlačnike v Madison Square Gardenu premagali s 94:84. Saša Vujačić tokrat ni imel svojega dne – v 20 minutah je ob skromnem metu iz igre (1/7), dosegel dve točki, temu pa dodal štiri skoke in tri podaje.

Najboljši strelec San Antonia je bil LaMarcus Aldridge z 19 točkami, Kawhi Leonard jih je dodal 18 in 14 skokov. Pri New Yorku je 19 točk dosegel Carmelo Anthony, a prvi zvezdnik Knicksov je imel obilico težav z Leonardom, ki ga je prisili v le štiri zadete mete iz igre ob 17 poskusih.

Zmaga Ostrog je bila zgodovinska za Tima Duncana, ki je prispeval 16 točk in deset skokov, z 954 zmagami z eno ekipo pa je postavil tudi nov rekord Lige NBA. Na prvem mestu večne lestvice je prehitel Johna Stocktona, ki je z Utah Jazzi slavil na 953 tekmah, izgubil pa 551 tekem. Duncanov izkupiček je trenutno 954/381.

Dvoboj je bil dokončno odločen v zadnji četrtini. San Antonio je še devet minut pred koncem vodil le za štiri točke (77:73), nato pa je Manu Ginobili zadel trojko za naskok sedmih točk, prednost Ostrog pa se ni več spustil pod pet točk razlike.

Ponovitev konferenčnega polfinala Zahoda iz minule sezone, so več kot zanesljivo dobili aktualni prvaki Lige NBA, Golden State Warriorsi, ki so se dobesedno znesli nad Memphis Grizzliesi, in jih premagali s 119:69. Beno Udrih se v 15 minutah igre ni vpisal med strelce, v statistiko pa je vknjižil pet podaj in dva skoka.

V dresu Golden Statea je bil znova odličen Stephen Curry, ki je dosegel 30 točk, glavnino v tretji četrtini, ki so jo Warriorsi dobili s 40:15. Najkoristnejši igralec iz minule sezone je iz igre zadel deset od 16 metov, od tega štiri trojke, vse skupaj pa mu je uspelo v le 28 minutah igre. Na prvih štirih tekmah je Curry zadel že 21 metov za tri točke, kar je nov rekord Lige NBA. V zadnjih 40 letih je le Michaelu Jordanu uspelo na prvih štirih tekmah sezone doseči več točk, kot Stephu. Ta jih je dosegel 148. V tej sezoni mu je že na treh tekmah uspelo vsaj v eni četrtini tekme doseči vsaj 20 točk, ostalim igralcev v ligi pa je to uspelo le enkrat (C.J. McCollum).

Še po prvi četrtini je kazalo na zanimivo tekmo, saj jo je Memphis dobil z 22:21, toda v naslednjih dveh četrtinah so bili na parketu praktično le aktualni prvaki iz Oaklanda. Drugo in tretjo četrtino so Bojevniki dobili s kar 72:27! Prav v tretjem delu igre je vajeti igre svoje ekipe v roke prevzel Steph Curry in dosegel kar 21 točk. Na določeni točki v tretji četrtini je tako semafor v dvorani kazal 88:44 v korist Golden Statea, takrat pa je bila tekma že več kot odločena. Zadnja četrtina je bila tako zgolj formalnost.

Niz treh zaporednih porazov na začetku sezone so prekinili Houston Rocketsi, ki so na krilih Jamesa Hardena (37 točk), premagali Oklahoma City Thunderje, s 110:105. Rakete so to sezono začele katastrofalno, saj so vse tri tekme izgubili z vsaj 20 točkami razlike. Ključen je bil delni izid 8:1 v zaključku tekme, s katerim se je Houston oddaljil na 107:100, zmage pa ni več izpustil iz rok. Za Oklahomo City je to prvi poraz v sezoni. Znova sta odlično igrala Kevin Durant (29 točk) in Russell Westbrook (25 točk, 11 podaj, osem skokov).

Liga NBA, redni del sezone, 2. 11.:

Philadelphia – CLEVELAND 100:107 (32:18, 22:31, 18:33, 28:25)
(Okafor 24, Stauskas 15; James 22 (11 podaj, 9 skokov), Williams 21)

Brooklyn – MILWAUKEE 96:103 (33:33, 15:26, 32:21, 16:23)
(Lopez 18 (9 skokov), Jack 15; Bayless 26, Monroe 23 (13 skokov))

New York – SAN ANTONIO 84:94 (21:18, 14:29, 30:23, 19:24)
(Anthony 19 (7 skokov), Porzingis 13 (14 skokov); Aldridge 19, Leonard 18 (14 skokov))

HOUSTON – Oklahoma City 110:105 (21:26, 33:39, 28:14, 28:26)
(Harden 37 (5 skokov), Howard 16 (8 skokov); Durant 29, Westbrook 25 (11 podaj, 8 skokov))

Minnesota – PORTLAND 101:106 (34:32, 19:32, 27:30, 21:23)
(Martin 24, Wiggins 16 (6 skokov); Lillard 34 (7 skokov), McCollum 18 (6 skokov))

GOLDEN STATE – Memphis 119:69 (21:22, 32:12, 40:15, 26:20)
(Curry 30, Clark 15; Gasol 13 (9 skokov), Conley 10 (5 podaj))

LA CLIPPERS – Phoenix 102:96 (22:23, 26:16, 27:33, 27:24)
(Griffin 22 (10 skokov), Paul 17 (5 podaj); Morris 19 (8 skokov), Bledsoe 16 (7 podaj))

Slovenca v Ligi NBA (Sezona 2015/16):

Saša Vujačić (New York Knicks) – 20 minut, 2 točki (1/5 za dve, 0/2 za tri), 4 skoki, 3 podaje in 2 izgubljeni žogi.
Beno Udrih (Memphis Grizzlies) – 15 minut (0/4 za dve, 0/1 za tri), 2 skoka, 5 podaj in 1 pridobljena žoga.